Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Грудня станом на 1032 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Київ зірвав місію МАГАТЕ на Запорізьку атомну електростанцію

У російських медіа, які транслюють прокремлівську риторику, та в російському сегменті фейсбуку поширюється інформація про те, що Україна «зірвала» ротацію місії МАГАТЕ на Запорізьку АЕС. Ротація не відбулася через те, що нібито українські військові почали обстріл. Агітпроп посилається на колаборанта Володимира Рогова, представника окупаційної адміністрації захопленої частини Запорізької області. Це — фейк.

Як зазначають фахівці Stop Fake, місія МАГАТЕ справді не відбулася в зазначений термін, а її було перенесено через несприятливі погодні умови. Таку заяву зробив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.

«Запланована ротація нинішньої групи експертів МАГАТЕ на об'єкті — восьма з моменту створення місії у вересні минулого року — була відкладена через місцеві погодні умови», — ідеться в заяві Гроссі.

Російські пропагандисти вкотре хочуть переконати весь світ, що Україна — агресор і вона здійснює так звані провокації на ЗАЕС. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк про те, що резолюція МАГАТЕ дає Україні змогу обстрілювати ЗАЕС.

Викриття Як Такер Карлсон повторює меседжі російської пропаганди у своєму новому шоу

Такер Карлсон, звільнений ведучий американського телеканалу FOX News та проросійський пропагандист, випустив у твіттері перший епізод свого нового шоу. У ньому він стверджує, що дамбу на Каховській ГЕС підірвали українці, а американський уряд контролює медіа та приховує від американців «важливі історії». Відео поширив серед інших Ілон Маск, а станом на зараз його подивилися вже більш ніж 50 мільйонів разів. «Детектор медіа» виокремив основні пропагандистські меседжі в ролику.

1. Україна підірвала Каховську ГЕС

Телеведучий стверджує, що Україна за вказівкою Зеленського підірвала Каховську ГЕС. Його аргументом є те, що, якби це наказав зробити Володимир Путін, це було б абсурдним, оскільки шкодить самій Росії. Карлсон іронізує: хоч усі звикли думати, що в України немає на це ресурсів, це не скасовує того, що вона може це зробити. 

Українські урядовці та громадські організації, зокрема організації коаліції «Україна. Пʼята ранку» стверджують, що саме Росія цілеспрямовано підірвала Каховську ГЕС. Руйнування сталися зсередини внаслідок детонації вибухівки. В України немає мотиву руйнувати дамбу, тим паче зараз.

2. США повинні припинити підтримувати Зеленського, бо він робить погані речі

Далі телеведучий починає іронізувати щодо президента України, називаючи його «ледь не святим». Він критикує інформаційний шум навколо Зеленського та його підтримку західними державами. Окрім того, Карлсон натякає, нібито Зеленський є справжнім злом у війні проти України, але всім просто зручно казати, що злочини здійснює Росія. Телеведучий дорікає українському президенту за вибір одягу для офіційних зустрічей та називає його «щуроподібним», ледь не звинувачуючи його в знищенні християнських цінностей. Тому, на думку Карлсона, Сполученим Штатам варто припинити підтримувати Україну.

Хоч подібні висловлювання і є субʼєктивною думкою телеведучого, серед них наявні й об’єктивні звинувачення у бік Зеленського. Проте реальність доводить зворотне — саме Росія та її армія щодня скоюють воєнні злочини проти українців, включно з примусовою депортацією дітей, негідним поводженням із військовополоненими та знищенням цивільної інфраструктури. Навіть приклад із підривом дамби є показовим — у той час, як у населених пунктах, підконтрольних Україні, людей евакуюють та надають їм необхідну допомогу, на підтоплених тимчасово окупованих територіях так звана «місцева влада» полишила цивільних напризволяще сам на сам із трагедією.

3. Американський уряд приховує від американців «справді важливі теми» через «маріонеткові медіа»

Намагаючись пояснити появу свого нового шоу саме у твіттері, Карлсон звинувачує президента США Джо Байдена та його команду в цензурі та замовчуванні важливих тем. Зокрема, він апелює до того, що «маріонеткові медіа» нібито надто активно висвітлюють агресію проти України, проблеми трансосіб і тему глобального потепління, через що американці не знають, що відбувається у світі насправді. Телеведучий порівнює цю ситуацію зі свободою слова в останні роки СРСР, згадуючи про іноземні радіостанції, які слухали «під ковдрою». За його словами, це нове шоу буде аналогом тих станцій, щоб американці знали про «справді важливі речі». Наприклад, що колишній офіцер американської розвідки нібито заявив про збиття невпізнаного летючого обʼєкта з невідомими істотами на борту. 

Такер Карлсон навмисно підмінює поняття, підсилюючи доволі популярний у певних колах меседж про «консервативну цензуру». Мовляв, корпорації навмисно блокують консервативних діячів лише через те, що вони мають консервативні погляди. Проте насправді більшість подібних випадків блокування акаунтів консервативних діячів повʼязані з тим, що вони поширювали інформацію, небезпечну для життя користувачів соцмереж. Наприклад, коли вони публічно виступали проти вакцинації, називали коронавірус світовою змовою або закликали людей виходити на протести 6 січня 2021 року для силового захоплення Капітолію. 

Під історією про колишнього офіцера розвідки та НЛО Карлсон має на увазі свідчення Девіда Груша, які він дав учора для NewsNation. Чоловік стверджує, що американський уряд нібито має спеціальну таємну програму для збору НЛО та решток осіб на їх борту. У відео Такер Карлсон засуджує те, що багато американських медіа на кшталт The New York Times не опублікували жодних матеріалів на цю тему, тому її можна вважати замовчуваною. Натомість пошук у гуглі показує, що про цю «сенсацію» написала низка провідних консервативних медіа і таблоїдів не лише в США, а й у Великій Британії. Достовірність свідчень Груша перевірити на цей момент важко, однак як ФБР, так і НАСА мають на своїх офіційних сайтах сторінки, присвячені НЛО.

Нагадаємо, що Такер Карлсон регулярно поширює меседжі російської пропаганди. Раніше він стверджував, що Володимир Зеленський — це «маріонетка Байдена», Україна — «не демократія», а Володимир Путін — «справжній друг Америки».

Така риторика навколо дамби Каховської ГЕС вигідна Росії та нагадує ситуацію зі збиттям Боїнга-777 рейсу МН17, оскільки так само розмиває відповідальність і створює неоднозначність. Фактично, Карлсон допомагає Росії виправдовувати агресію проти України, заплутувати закордонну аудиторію щодо ролі Росії в цій війні та надалі дестабілізувати американську внутрішню політику.

Фейк З’явилося відео, де видно, як підірвали дамбу Каховської ГЕС

Українські анонімні телеграм-канали та російські, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють відео, на якому помітно начебто вибухи на Каховській ГЕС 6 червня 2023 року. Російські телеграм-канали також зазначають, що це українські військові завдали ударів, які зруйнували дамбу. Це — фейк.

Фактчекери проєкту VoxCheck дослідили кейс та визначили, що відео, яке завірусилося в телеграм-каналах, уперше було опубліковане 12 листопада 2022 року. На ньому ми бачимо підрив мосту на Каховській ГЕС. У 2022 році його поширило російське медіа, а сам вибух, зазначають фахівці, міг відбутися 11 листопада, тобто в день, коли російські війська відступали з правого берега Херсонщини. Отже, це кадри з підриву власне мосту, а не греблі та ГЕС.

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються дискредитувати Україну в очах Заходу та перекласти відповідальність за злочини Росії на жертву. Раніше «Детектор медіа» розповідав про маніпуляцію, що Україна нібито шантажує західних партнерів терактами, якщо вони припинять постачати зброю.

Маніпуляція Австралія хоче передати Україні бронемашини Hawkei з несправними гальмами

У російських медіа, які транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що Австралія передасть Україні в межах пакету військової допомоги броньовані машини Hawkei з несправними гальмами. Агітпроп посилається на газету Sydney Morning Herald, яка нібито випустила матеріал про це. Це — маніпуляція.

Як зазначають фактчекери медіа The Insider, насправді австралійська газета повідомляє: формально зобов'язання поставити Україні бронемашини ще не закріплено, але домовленості досягнуто. Сам пакет допомоги оголосять у липні, під час візиту прем'єр-міністра Ентоні Албаніз на саміт НАТО в Литві. Австралія має 1100 машин Hawkei, оснащених тією ж американсько-норвезькою системою ППО, що захищає Білий дім. Проте армія виступала проти передачі цих машин в Україну, посилаючись на те, що машина має несправні гальма. Відставний генерал-майор австралійської армії Мік Райман вважає, що це відмовка.

Також австралійські військові вигадали інший аргумент. Вони кажуть, що Україні нібито доведеться передати стільки запчастин, що весь австралійський парк бронемашин стане непридатним. Проте попри це домовленостей досягли.

Поширюючи такі маніпуляції, російські пропагандисти намагаються показати, що Захід не хоче підтримувати Україну у війні, не вірить у її перемогу, тому передає їй поламану техніку. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк про те, що українські військові — непрофесійні, тому США передають Україні танки без секретного обладнання.

Фейк Україна не має успіхів на полі бою

Таке повідомлення поширюють нібито на сайті медіа «Українська правда» та у фейсбуку на сторінці Biohosdo. У дописах ідеться, що ми «перемагаємо виключно в інформаційній війні», і додано зображення скелетів, які буцімто мають уособлювати загиблих українських військових. Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери Центру стратегічних комунікацій. Вони встановили, що сайт, на якому розміщений текст про поразки на полі бою, є клоном сайту «Української правди». Агітпроп використовує домен pravda-ua.com, тоді як справжня адреса – pravda.com.ua. Також ці наративи поширюються через порожню сторінку Biohosdo. Згідно з отриманими даними, ця кампанія була запущена 5 червня, а фейкова сторінка створена 17 травня.

У такий спосіб пропагандисти намагаються посіяти зневіру серед українців та переконати в тому, що сенсу чинити опір немає. Раніше «Детектор медіа» пояснював маніпуляцію, що нібито за словами генерала США, Росія перемагає Україну у війні.

Фейк Російські військові знищили танк Leopard в Україні

Міноборони Росії та анонімні телеграм-канали, що транслюють прокремлівську риторику, опублікували відео з підписом «знищення іноземної бронетехніки, зокрема танків Leopard». Вони навіть припускають, що залучили протитанковий ракетний комплекс (ПТРК) «Вихор». Це — фейк.

Фахівці OSINT-спільноти визначили, що росіяни обстріляли ПТРК з гелікоптера «Ка-52» не танки Leopard 2, а сільськогосподарську техніку — обприскувач і комбайн. Пізніше спеціалісти проєкту «СтратКом ЗСУ» це підтвердили.

У такий спосіб пропагандисти намагаються переконати весь світ в ефективності російської техніки. Їй немає рівних, а західну техніку можна легко знищити. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк, що росіяни «підбили» танк «Leopard2A5» під Вугледаром.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.