«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

26 Вересня станом на 579 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

1654
Фейк
573
Маніпуляція
557
Меседж
358
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 6 січня

У випуску розбираємо новий випадок шахрайства: п’ять тисяч гривень «допомоги» начебто від ПриватБанку за «невелике опитування». А також говоримо про російські меседжі про те, як в Україні скасовують російську культуру «за наказом» Лондона, Вашингтона та Офісу президента, і про бринтанців які «потерпають» від антиросійськиї санкцій до такої міри, що «змушені винайти» багаторазовий туалетний папір.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить з перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Цей випуск підготовлений у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського супільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст випуску є виключною відповідальністю ГО «Детектор медіа» і не обов`язково відображає позицію Європейського Союзу.

Маніпуляція Зеленський не поважає Байдена та Конгрес США, бо прийшов на зустріч у «футболці»

У соціальних мережах Twitter та Facebook поширюють фото, на якому президент України Володимир Зеленський у костюмі та краватці вітається з президентом Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ) Клаусом Швабом. У підписах до фото користувачі зазначають, що на зустріч з президентом США Джо Байденом та на виступ у Конгресі США Зеленський прийшов у «футболці» (насправді у светрі/худі). Один з прикладів таких повідомлень: «Зеленський був у камуфляжній футболці в Овальному кабінеті та під час звернення до Конгресу. Але він одягнув краватку [на зустріч до] Клауса Шваба. Це взагалі потребує коментарів?».  

На це звернули увагу в Reuters Fact Check. Вони пишуть, що фото Зеленського та Шваба було зроблено в січні 2020 року на щорічній конференції WEF у Давосі. Фактчекери також додали, що Зеленський зустрічався з Байденом у вересні 2021 року, до повномасштабного вторгнення Росії в Україну, і тоді український президент був у костюмі.

Крім того, користувачі поширюють маніпуляції довкола цього фото, зазначаючи, що одяг Зеленського під час зустрічей може свідчити про неповагу до президента та Конгресу США або, що це фото нібито є свідченням того, «хто реально всім керує». Подібні маніпуляції спрямовані на дискредитацію українського президента в очах закордонної авдиторії, насамперед американських користувачів. Це спроби підірвати довіру до української влади серед громадян інших держав, зокрема США, щоб надалі вплинути на підтримку України з боку міжнародних партнерів.

Фейк Заручників у Дрездені захопив українець, який вимагав вступу України до НАТО

На закордонну авдиторію поширювали фейк, що заручників у центрі німецького міста Дрезден у грудні захопив біженець з України, який вимагав вступу України до НАТО. Зокрема, у WhatsApp поширювали голосове повідомлення, в якому йшлося: «[Нападника], який захопив заручників у Дрездені, німця Давида В., насправді звати Давид Вощенко, […] він біженець з України, і його вимоги полягали в тому, [...] що Україна має вступити до НАТО».

Насправді цей інцидент не мав жодного зв’язку з Україною. Як розповіли фактчекери Correctiv, у Департаменті поліції Дрездена їм повідомили, що в цій справі немає зв’язків із ситуацією в Україні, а чоловік — громадянин Німеччини. Правоохоронці також заперечили, що його звуть Давид Вощенко. Крім того, відео з аналогічною заявою було опубліковано в TikTok. Воно було оприлюднене в акаунті з описом «Розваги/сатира», а внизу відео та хештегах було позначено, що це фейк. Попри це, як зазначають фактчекери, деякі користувачі серйозно сприйняли вміст відео та вимагали «Негайно припинити будь-яку допомогу Україні».

Поширення цього фейку на іноземну авдиторію свідчить про спроби вплинути на ставлення іноземців до українських біженців та підірвати підтримку України серед міжнародної спільноти. «Детектор медіа» раніше писав, які меседжі й маніпуляції про українських біженців найчастіше поширює Росія.

Фейк ПЦУ не має дозволу на проведення 7 січня богослужіння у Києво-Печерській Лаврі

Українська православна церква Московського патріархату поширила фейк, що Православна церква України нібито не отримувало дозволу від адміністрації заповідника «Києво-Печерська лавра» на проведення богослужіння 7 січня. УПЦ МП називає намір Епіфанія провести службу в Лаврі спробою «силового захоплення». УПЦ МП також розповіли, що в. о. генерального директора заповідника Олександр Рудник 5 січня повідомив їм, що не отримував жодних звернень з боку ПЦУ про використання Успенського собору та Трапезного храму для проведення богослужінь.

Насправді Міністерство культури та інформаційної політики України надало дозвіл ПЦУ, а Національний заповідник «Києво-Печерська лавра» уклав відповідну угоду. Це, зокрема, підтверджує в. о. генерального директора заповідника «Києво-Печерська лавра» Олександр Рудник, який розповів BBC News Україна, що надав дозвіл ПЦУ та уклав угоду на проведення богослужіння 7 січня з 8:00 до 12 години дня. Він пояснив, що розмова з УПЦ МП відбулася зранку 5 січня, а вже ввечері того ж дня він отримав звернення від ПЦУ і відповідний дозвіл від Мінкульту. Представник пресслужби ПЦУ надав «Українській правді» документ, який свідчить, що міністерство надало згоду на проведення служби ПЦУ в Успенському соборі.

Це вже не перші нападки на ПЦУ та спроби звинуватити їх у спробах «силового захоплення». Зокрема, після того, як Україна почала захищатися від проросійського впливу релігійних організацій, проводячи перевірки та обшуки у храмах Московського патріархату, пропагандисти заявили, що Україна «знищує» найбільшу релігійну конфесію. Також вони поширювали тези, що метою української влади буцімто є перерозподіл церковного майна та спроба «замкнути» всі пожертви на ПЦУ.

Фейк Європейський союз втратив свою незалежність

Таке повідомлення шириться соціальними мережами й ворожими телеграм-каналами. У ньому йдеться, що ЄС стрімко втратив свою незалежність через допомогу Україні, а тому навряд чи зможе надалі претендувати на роль державної інституції. Мовляв, Росія знищила залишки колективного Заходу в кожній країні, тож вони позбавлені суверенітету. Це — брехня. 

Фахівці проєкту «EU vs Disinfo» розповідають, що Європейський Союз є суверенним утворенням, створеним за добровільною ініціативою європейських націй, і він має власну незалежну зовнішню політику.

Держави-члени ЄС є суверенними країнами та ухвалюють суверенні рішення щодо власної внутрішньої, економічної, зовнішньої політики та політики безпеки. Європейський Союз чітко висловлюється щодо національного суверенітету: «держави-члени залишаються суверенними та незалежними державами, вони вирішили об’єднати частину свого «суверенітету» у сферах, де має сенс працювати спільно». Тобто про жодну втрату суверенітету й незалежності навіть не йдеться. 

Пропагандисти зображують європейські держави маріонетковими чи колоніями США, щоб показати які вони нібито ненадійні партнери.

Фейк Війна в Україні — частина секретного плану Заходу задля знищення Китаю

Таке повідомлення ширяться соціальними мережами й ворожими телеграм-каналами. У ньому йдеться, що 10 років Захід готував Україну до протистояння з Росією, чим націлився на Китай. Мовляв, напад Росії був частиною плану розпалити війну, адже Захід даватиме зброю, щоб знищити спершу Росію, а потім Китай. Проте це — неправда.

Фахівці проєкту «EU vs Disinfo» розповідають, що США, ЄС і деякі країни-члени НАТО надають Україні військову допомогу для відсічі неспровокованій російській агресії. Україна отримує зброю з єдиною метою — відновлення своєї територіальної цілісності в межах міжнародно визнаних кордонів. Себто про винищення тієї чи іншої країни зовсім не йдеться. Однак уся міжнародна спільнота допомагає Україні вигнати окупантів зі своєї території.

Пропагандисти поширюють це повідомлення, аби показати, що Україна —  маріонетка Заходу, який підриває її суверенітет. Водночас це твердження мало на меті виправдання загарбницької війни Росії, адже нібито усе це — змова, організоване знищення країн. Однак війну в Україні розпочала саме Росія, і саме російська армія щодня руйнує українські міста й села, вбиває людей. 

Викриття Шахраї пропонують п’ять тисяч гривень допомоги від «ПриватБанку»

У соціальних мережах, зокрема в українському сегменті фейсбуку поширюють повідомлення про можливість отримати п’ять тисяч гривень допомоги від «ПриватБанку». Для цього нібито потрібно заповнити анкету та пройти невелике опитування. Однак це — шахрайство. 

Як повідомляють фактчекери проєкту «Брехунець», такої програми фінансової допомоги не існує. Фахівці виявили, що під час переходу на сайт з опитуванням одразу ж спрацьовує антивірусна програма та попереджає, що ресурс може бути шкідливий. Фактчекери переконані: сайт не має нічого спільного з офіційним банком. Водночас на офіційному сайті «ПриватБанку» немає жодного слова про те, що організація здійснює виплати певної грошової допомоги від держави. Ба більше, люди, які начебто отримали виграш, пишуть з помилками у коментарях. 

Після проходження опитування пропонується надіслати посилання своїм друзям. 

Поширюючи такі повідомлення, шахраї намагаються ввести в оману українців, адже метод таких розсилань вигідний у соцмережах задля збільшення активності та популяризації сторінок, з яких надходять шахрайські схеми.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Сергій Зінченко, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.