Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

28 Квітня станом на 794 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2106
Фейк
688
Маніпуляція
644
Меседж
429
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція Захід нібито хоче дати Україні німецькі далекобійні ракети Taurus для терактів у Росії

Проросійські ресурси поширюють інформацію, що НАТО вирішило перейти до терактів і диверсій у російському тилу з використанням далекобійних крилатих ракет Taurus. Стверджуючи це, пропагандистські медіа посилаються на російського «експерта» Іваннікова.

Насправді ця інформація є спотвореною. Про це пишуть у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Німеччина якраз-таки не передає ракети Taurus Україні через побоювання, що їх застосують для ударів по Росії.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц пояснював, що для того, щоб запобігти влучанню ракет у неправильні цілі, необхідно залучати німецьких фахівців для програмування ракет. «Taurus дальністю 500 кілометрів при неправильному використанні може досягти якоїсь конкретної цілі десь у Москві. Я від самого початку чітко сказав: німецьких, натівських солдатів в Україні не буде… І моя позиція залишається незмінною», — заявляв Шольц. 

Такою риторикою Росія прагне створити собі образ жертви, мовляв, «у всьому винен Захід, який провокує», тож та змушена «захищатися». Раніше ми аналізували інформацію, що Німеччина нібито передала Україні 1000 ноутбуків замість далекобійних ракет Taurus. 

Викриття У спецоперації «Майдан-3» Росія використовує структури Кирієнка та Медведчука

До спецоперації Росії «Майдан-3 (М3)» причетна команда пропагандистів Кирієнка — першого заступника керівника адміністрації Путіна. Про це стверджує керівник Центру протидії дезінформації при РНБО, лейтенант Андрій Коваленко.

Також до реалізації спецоперації залучені спецслужби Росії — СЗР та ГРУ, які відповідальні за створення профілів у тіктоку, російських каналів у телеграмі, а також ботоферм, з яких поширюється дезінформація. 

Ба більше, до цієї спецоперації долучені Медведчук і його проєкт «Другая Україна», який «використовує окремих одіозних проросійських персонажів із українськими паспортами, що працюють на Росію», — зазначає Андрій Коваленко.

Нагадаємо, що Комітет з питань розвідки при Президентові України раніше розкрив план російської спецоперації «М3», бюджет якої склав $1,5 млрд та мета якої — дестабілізація ситуації всередині України. 

• Читайте також: Упродовж весни 2024 року інформаційна спецоперація Росії «Майдан-3» досягне кульмінації, — ГУР

Фейк Олександр Сирський нібито не тільки карʼєрист, а й українофоб

Російські ресурси поширюють інформацію, що нібито під час свого останнього візиту до Росії чинний Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський «признався матері, що сидить з українцями в одному штабі й терпіти їх не може, тому що вони хитрі та неприємні». Як доказ агітпроп поширює відео, на якому нібито сусідка батьків Сирського згадує, як головком ЗСУ розповідав рідним про ненависть до українців.

Ця інформація є фейковою, а відео — постановним. Про це повідомляє VoxCheck. Заяви російських ЗМІ суперечать одна одній. Сирський нібито говорив, що ненавидить українців, під час свого останнього візиту до родичів, а зараз продовжує підтримувати з ними спілкування. Водночас «сусідка» на відео не пам’ятає, коли новий головком ЗСУ розповідав, що ненавидить українців та, відповідно, востаннє був у батьків. Один російський ресурс повідомляє, що це відбулося між 2008 та 2010 роками. Інший пропагандистський ресурс із посиланням на слова брата головкома ЗСУ стверджує, що з рідними Сирський не підтримує зв’язку. Натомість незалежні медіа не вказують, коли головком ЗСУ востаннє бачився чи спілкувався з родичами. Цю інформацію неможливо перевірити на основі відкритих даних, тож твердження про «українофобство» Сирського є безпідставними.

Значна частина його життя та військової кар’єри пов’язана з Україною та протистоянням з Росією. Після початку повномасштабного вторгнення теперішній головком ЗСУ став однією з ключових осіб в обороні країни. Крім того, своїм рідним містом він вважає Харків, у якому закінчував школу. 

Цей фейк зʼявився в рамках масштабної кампанії, спрямованої на дискредитацію нового головкома ЗСУ. Крім того, мета таких вкидів — посіяти розбрат серед українців, підірвати довіру до вищого керівництва країни й змусити населення зневіритися в ЗСУ. Раніше в рубриці «Новомова» ми писали про те, як і чому в Росії знову згадали про слово «вирусь» після призначення Олександра Сирського на посаду головкома ЗСУ.

Фейк Мертвому чоловіку нібито прийшла повістка

У тіктоку поширюють відео, на якому військовослужбовцю ЗСУ,  що нібито загинув під час бойових дій, прийшла повістка від ТЦК. Відео з відповідними документами буцімто записала близька до родини загиблого жінка.

У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки стверджують, що відео — фейкове й створене росіянами. Про це свідчить кілька факторів. 

По-перше, за вимовою чутно, що для людини українська мова — чужа, вона робить величезну кількість помилок і має специфічний акцент. 

По-друге, відчувається невміла акторська гра — жінка явно переграє з негативними емоціями. 

По-третє, у «повістці» вказано, що військовий є «рядовим», але в ЗСУ немає такого звання; в Україні це — «солдат». 

По-четверте, «документи» датовані ще травнем і червнем 2022 року, проте відео зʼявилося в мережі аж 23 лютого 2024 року — напередодні річниці повномасштабного вторгнення. 

Варто зауважити, що в Україні й справді були випадки, коли вже померлим людям приходили повістки. Однак вони повʼязані не зі «свавіллям ТЦК», як стверджують пропагандисти, а з певною плутаниною в базах даних. Наприклад, районна адміністрація могла не повідомити ТЦК про смерть людини, тому та й перебувала в списках на повістки.

Цей фейк зʼявився в рамках масштабної кампанії агітпропу з дискредитації мобілізації в Україні. Пропагандисти спекулюють на чутливій темі для багатьох українців і вдаються до ось таких вигадок, що мають на меті деморалізувати суспільство, ввести його в оману та залякати. Раніше ми спростовували інформацію, що в чеках у «Сільпо» нібито видають повістки.

Фейк Зеленський нібито мобілізовує неповнолітніх

Російські телеграм-канали поширюють інформацію, що на фронті буцімто загинула військовослужбовиця ЗСУ 2006 року народження. Тобто, на момент смерті їй навіть не було 18 років. Як доказ російська пропаганда використовує фото нібито військового жетона «загиблої».

Насправді ця інформація не відповідає дійсності. У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки пишуть, що жетон на фото — підроблений. На особистих жетонах зазначають прізвище, ім'я й по батькові військовослужбовця/-иці, його/її групу крові, резус-фактор, а також особистий номер, присвоєний відповідно до його/її реєстраційного номера. Крім того, на жетоні вказують назву формування, в якому проходить службу військовослужбовець/-иця. Проте там ніколи не вказують дату народження й тим паче дату смерті, як на поширеному пропагандистами зображенні «жетона».

Поширюючи цю дезінформацію, агітпроп прагне перш за все демонізувати Зеленського. Ба більше, така риторика росіян має на меті поставити під сумнів доцільність Україні оборонятися, адже ось нібито «в бій ідуть уже наймолодші». Зрештою, в Україні підлітків не мобілізовують, а військовозобовʼязаними є лише громадяни віком від 18 років.

• Читайте також: На війні нібито загинув перший мобілізований до ЗСУ підліток з дитбудинку

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.