Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

05 Травня станом на 801 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2122
Фейк
691
Маніпуляція
645
Меседж
433
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Зеленського нібито викрили в приховуванні втрат ЗСУ

Проросійські ресурси поширюють інформацію, що Володимир Зеленський нібито мовчить про «колосальні втрати» Збройних сил України. Про це пишуть пропагандистські медіа з посиланням на відео з ютуб-каналу колишнього радника експрезидента України Кучми Олега Соскіна. Втім це — фейк. 

Розібрати цей кейс узялися фахівці з Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Річ у тому, що інформація про кількість загиблих і поранених українських військовослужбовців під час воєнного стану є державною таємницею. Це як мінімум повʼязано з тим, що ці дані Росія може використати для прорахунку ймовірних подальших дій Сил оборони. Тобто ідеться про вимогу військових, а не про особисте бажання Зеленського приховати важливу інформацію від суспільства. 

Поширюючи дезінформацію на чутливу для українців тему, агітпроп вкотре намагається дискредитувати чинного президента України та підірвати довіру українського суспільства до нього. Зрештою, приблизна кількість загиблих українських військових у війні проти Росії буде відомою лиш після її закінчення. Раніше ми аналізували меседж агітпропу, що українська влада нібито бреше українцям, що в ЗСУ немає втрат.

Фейк На каналі ICTV нібито вийде серіал «Волонтер з народу» з Сергієм Притулою в головній ролі

У мережі поширюють скриншот з нібито статтею «Української правди», на якому міститься інформація, що на каналі ICTV, власником якого є Віктор Пінчук, вийде серіал «Волонтер з народу». У головній ролі буцімто має зніматися Сергій Притула. Втім це — фейк.

Експерти з проєкту VoxUkraine проаналізували цей кейс. Їм вдалося зʼясувати, що скриншот є підробленим, а згадок про запуск цього серіалу немає в українських ЗМІ. На сайті «Української правди» не існує жодної статті про серіал «Волонтер з народу», а останній матеріал журналіста Михайла Ткача, який згідно зі скриншотом є автором згаданої статті, був опублікований ще 17 листопада. Публікація ж про серіал датується 23 листопада. Тобто, ціла низка доказів доводять неправдивість цієї інформації. 

Цей вкид має на меті посіяти розбрат серед українського народу. Брехня, що в головній ролі в серіалі мав би бути Сергій Притула, — людина, яка керує власним благодійним фондом і допомагає армії у великих масштабах, — цілиться на те, щоб обурити українців і зневірити їх у перемозі України. 

Маніпуляція Школи та університети нібито до першого грудня мають подати в ТЦК та СП списки учнів, щоб потім їх можна було мобілізувати

Таку інформацію поширюють прокремлівські ресурси. Посилаючись на статтю із сайту ТСН, пропагандисти стверджують, що мета цих дій є цілком очевидною: коли підліткам виповниться 18 років і вони закінчать школу, їх нібито відразу ж мобілізують до ЗСУ й відправлять на місячне навчання. Після того вже повнолітніх людей буцімто будуть готувати до «мʼясних штурмів» лісопосадок і позицій російських військ. Втім це — маніпуляція. 

Фахівці з Центру протидії дезінформації звернули увагу на цей кейс. Вони зʼясували, що пропагандисти вдаються до маніпуляції інформацією, оскільки в статті ТСН йдеться не про мобілізацію, а про військовий облік громадян України, які досягли 17-річного віку. Крім того, навіть той порядок військового обліку, що діяв з 2016 року, але втратив чинність, так само передбачав подачу списків призовників, що досягли 17 років. Вони подавалися до районного або міського військового комісаріату відповідною установою чи організацією. 

У цьому випадку пропагандисти маніпулюють інформацією з метою посіяти страх, сумніви та непевність серед українського суспільства. У такий спосіб вони також підживлюють наратив про те, що в Україні триває «могилізація». Раніше «Детектор медіа» випустив масштабне дослідження про те, як російська пропаганда спекулює на темі українських дітей.

Маніпуляція Німеччина нібито передала Україні 1000 ноутбуків, замість далекобійних ракет Taurus

Таку інформацію поширили проросійські ресурси. Мовляв, Берлін відправив Верховній Раді України тисячу ноутбуків як подарунок, щоб зняти питання про передачу Україні далекобійних ракет Taurus. Це  маніпуляція. 

Розібрати цей кейс узялися фахівці з Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Вони дослідили, що сам факт подарунку тисячі ноутбуків на потреби ВРУ підтвердили в посольстві Німеччини в Україні, проте там наголосили, що вони були передані «на знак солідарності та підтримки». Питання ж постачання ракет Taurus обговорюється впродовж останніх місяців, проте поки що Україна й Німеччина не досягли консенсусу щодо цього. Тобто, подарунок тисячі ноутбуків  це винятково допомога гуманітарного спрямування, а не відкуп від ракет, як це намагалися подати деякі прокремлівські ресурси. 

У такий спосіб агітпроп хоче дискредитувати міжнародну підтримку України та запевнити всіх навколо в тому, що країни Заходу вже втомилися від російсько-української війни й тому прагнуть її якнайшвидше закінчити в будь-який спосіб. Раніше ми спростовували інформацію, що росіяни буцімто знищили танк Leopard із німецьким екіпажем.

Маніпуляція Західному світові нібито час визнати поразку України у війні проти Росії

Прокремлівські ресурси поширюють інформацію, буцімто на Заході нарешті зрозуміли, що Росія не збирається програвати війну Україні. Також пропагандисти стверджують: країни Заходу нібито усвідомлюють, що не можуть конкурувати з Росією у виробництві зброї. У своїх публікаціях агітпроп посилається на статтю з назвою «Пора закінчувати магічне мислення щодо поразки Росії» онлайн-газети The Wall Street Journal (WSJ). Це  маніпуляція. 

Фактчекери з проєкту StopFake опрацювали цю інформацію. Їм вдалося зʼясувати, що пропагандисти поширюють лише ті тези, які підтверджують вигідний їм наратив про військові та економічні досягнення Росії. Крім того, росіяни спотворюють справжній зміст згаданої статті WSJ. Наприклад, висновок про неспроможність Заходу змагатися з Росією ні в обсягах, ні в якості виробництва зброї ґрунтується на єдиній фразі в статті WSJ про те, що Росія виробляє більше артилерійських снарядів, ніж Захід. Тобто, йдеться лише про один тип боєприпасів, а про якість продукції не згадується взагалі. 

Найважливіше, як підкреслюють автори статті,  «всупереч усім прогнозам, Україна витримала російський напад, і менш ніж за два роки стерла на порох ціле десятиліття російської військової модернізації».

Ще автори матеріалу на WSJ вважають, що Захід доволі ефективно відреагував на миттєві виклики, спричинені повномасштабним вторгненням, і забезпечив Україну сучасною зброєю та розвідувальними даними в режимі реального часу, а також розробкою пакетів санкцій проти Росії. Варто зауважити, що в статті йдеться й про те, що війна затягується, а тому союзники України не мають права покладатися на «магічне мислення», нібито ось-ось Україна переможе й настане мир. Радше, пишуть автори, варто перейти до довгострокових стратегій боротьби з Росією. «Детектор медіа» також раніше спростовував інформацію, що Захід буцімто «розкрив карту» своїх планів, де України майже немає.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.