Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

30 Червня станом на 857 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2236
Фейк
706
Маніпуляція
662
Меседж
459
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Україна нібито перекинула «колумбійських найманців» на Харківський напрямок

Проросійські телеграм-канали поширюють інформацію, що з української сторони на Харківський напрямок буцімто перекинули найманців із Колумбії. Як «доказ» цього пропагандисти додають відповідний відеозапис від першої особи, яка нібито є колумбійцем і веде вогонь із бліндажа.

Проте в Центрі протидії дезінформації при РНБО повідомляють, що цей відеозапис є зрежисованим фейком російської пропаганди. Насамперед, у відео немає жодних прямих доказів чи символів, що вказують на належність людини до «колумбійських найманців». Також немає ні документів, ні символіки, ні свідчень, які могли б підтвердити цю інформацію. А ще місце фільмування не дає жодних підстав стверджувати, що це саме Харківський напрямок. Зрештою, на відео не видно обличчя людини, яка веде знімкування, і також її акцент не схожий на колумбійський.

Цей відеофейк створили в рамках російської дезінформаційної кампанії щодо «іноземних найманців» у лавах Збройних сил України. Раніше ми спростовували інформацію, що Посольство України в Республіці Кот-д’Івуар нібито вербує найманців для участі у війні проти Росії.

Фейк У Зеленського нібито сталося передозування наркотиками під час міжнародного візиту

У соціальних мережах поширюють інформацію, нібито в Президента України сталося передозування кокаїном під час перельоту на зустріч з лідером Сінгапуру. Як доказ пропагандисти додають фотографію, де Володимир Зеленський нібито не може самостійно триматися на ногах і його підтримують два високопосадовці. Втім це ― фейк.

Скриншот VoxCheck

Фактчекери з VoxCheck помітили, що фотографія є обробленою у графічному редакторі. Насправді оригінальна світлина була зроблена в Португалії 28 травня 2024 року. На ній видно президента Португалії Марселу Ребелу де Соузо та прем’єра Луїша Монтенегро, з якими Володимир Зеленський пізніше цього дня підписував двосторонню безпекову угоду. Задля створення фейку руку Володимира Зеленського та руки президента Португалії Марсела Ребелу де Соузи віддзеркалили та збільшили в розмірі.

Оригінальна фотографія. Джерело: RFI

До речі, Володимир Зеленський справді був у Сінгапурі на зустрічі з президентом цієї країни Тарманом Шанмугаратном 2 червня 2024 року, де були обговорені перспективи поглиблення українсько-сінгапурських відносин. Також Президент України взяв участь у безпековій конференції «Діалог Шангрі-Ла». Однак сфабрикована фотографія, яку поширюють пропагандисти, не з візиту Зеленського до Сінгапуру, як ми вже зазначили вище.

Цей фотофейк є частиною систематичного спотворення образу Володимира Зеленського через нібито вживання ним наркотичних речовин, що дискредитує його як особу, яка не може представляти Україну та є ненадійним союзником. Раніше ми писали про інший фейк, буцімто Зеленського запросили виступити в реабілітаційному центрі для наркозалежних «як добрий приклад для наслідування».

Фейк США нібито випробовують психоделічні наркотики на українських військових

Проросійські джерела поширюють інформацію, що США буцімто «обкатують» на українських військовослужбовцях галюциногенні наркотики, зокрема кетамін. Стверджуючи це, пропагандисти посилаються на відповідну статтю The Economist.

Проте ця інформація є неправдивою, пишуть фахівці з проєкту VoxCheck. Так, The Economist справді публікував статтю про застосування кетамінової терапії українськими бійцями. Проте там ішлося насамперед про військових, що мають неврологічні або психологічні проблеми, спричинені пораненнями або пережитим на війні досвідом. Водночас у матеріалі немає жодних згадок про те, що Сполучені Штати сприяють поширенню кетамінової терапії в Україні чи деінде. Тобто ні у вказаній статті, ні в жодних інших надійних джерелах немає інформації про те, що українські клініки за вказівкою США тестують кетамін або інші психоделічні препарати на українцях. 

У матеріалі The Economist наводять історію Ігоря Холодила, військового психолога та медика, який внаслідок поранення почав заїкатися і був неспроможний виразно розмовляти, а також мав підвищену тривожність та кошмари. За його словами, кетамінова терапія стала єдиним засобом, який допоміг йому впоратись із травмою та позбутися згаданих проблем.

Також, згідно з українським законодавством, кетамін належить до психотропних речовини, обіг яких є обмеженим. При цьому препарат може застосовуватись як лікарський засіб. Наразі в Україні можна отримати послуги із застосуванням кетамінової терапії в низці клінік, але в жодному з випадків не йдеться про випробування препарату на пацієнтах. На сайті Державного експертного центру МОЗ України можна перевірити інформацію про клінічні випробування. У списку клінічних випробувань, що були проведені або проводяться в Україні, кетаміну немає.

Раніше ми аналізували схожий фейк російського агітпропу, який полягав у тому, що журнал Time нібито опублікував статтю, в якій розповідається, що українських військових «накачують» кетаміном перед боєм.

Фейк Анналена Бербок нібито вважає, що Україні вдалося перетворити свастику в символ свободи

Мережа проросійських телеграм-каналів поширює нібито цитату міністерки закордонних справ Німеччини Анналени Бербок: “Україні вдалося перетворити свастику на символ свободи". Бербок буцімто вважає, що українці, які борються за незалежність та використовують нацистську символіку, реабілітують її в очах європейців. Утім це ― фейк.

Скриншот із пропагандистського ресурсу

За інформацією від експертів VoxCheck, вигадану цитату першим поширив російський телеграм-канал, що називає свої новини “пародією та сатирою на політичну дійсність”. Втім, пропагандисти підхопили цей меседж і почали його поширювати у своїх дописах як правдиву інформацію, що згодом висміяло першоджерело: “Витівка вдалась”. 

Скриншот із першоджерела поширення вигаданої цитати

Анналена Бербок ― колишня лідерка лівої Німецької партії “Союз 90/Зелені”, яка сповідує цінності соціал-демократії, проєвропейськості та є опозиційною до праворадикальних рухів, у тому числі й нацизму. Тому заяви про “український нацизм” повністю б суперечили цінностям високопосадовиці. 

Цей фейк також проаналізували німецькі експерти з видання Correctiv. Вони зазначають, що в англомовному сегменті соцмережі “Х” разом із цим меседжем спекулюють на нібито “генетичній спадковості” міністерки з її неназваним родичем, що нібито був членом NSDAP. Фактчекери також зробили запит до представника Федерального міністерства закордонних справ Німеччини. У відповіді зазначалося, що Анналена Бербок такої заяви не робила.

Пропагандисти цим меседжем намагаються знизити рівень довіри до німецької влади в очах українців, спекулюючи на питаннях нацизму. Одночасно з цим вони прагнуть очорнити в очах європейського суспільства високопосадовців Німеччини та підірвати довіру до німецької партії “Зелених”. Раніше ми спростовували інформацію, що Анналена Бербок нібито попросила Україну не називати танки Leopard німецькими.

Фейк Російська армія нібито захопила агрегатний завод у Вовчанську й почала ліквідувати плацдарм ЗСУ біля річки Вовча

Проросійські телеграм-канали поширюють інформацію, що у Вовчанську армія РФ буцімто захопила агрегатний завод, залишивши на «голодному пайку» військовослужбовців ЗСУ, які засіли в багатоповерхівках у центрі міста. 

Однак ця інформація не відповідає дійсності, повідомляють у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП. Речник ОСУВ «Харків» Юрій Повх в етері «Радіо Свобода» заявив, що російські військові залишаються заблокованими на агрегатному заводі. Він додав, що інші російські сили намагаються туди пробитися, здійснюють атаки, проте безрезультатно ― Сили оборони України їх відбивають.

Раніше військовий оглядач, координатор групи «Інформаційний спротив» Костянтин Машовець стверджував, що близько 200 російських військових опинилися в оточенні на Вовчанському агрегатному заводі після спроб форсувати річку Вовча.

• Читайте також: ЗСУ нібито заблокували евакуацію цивільних із Вовчанська (фейк)

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.