Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

08 Січня станом на 1049 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2617
Фейк
782
Маніпуляція
756
Меседж
543
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Викриття Як Росія дискредитує українських біженців

Центр протидії дезінформації при РНБО проаналізував інформаційний простір і виявив російські кампанії інформаційного впливу щодо українських біженців. Попри те, що більшість проаналізованих повідомлень мають нейтральний характер, значна частина з них є маніпуляцією та дезінформацією, спрямованими на дискредитацію України та її громадян за кордоном, а також урядів і населення європейських країн, які прийняли українців.

За результатами аналізу Центр виокремив три напрями інформаційного впливу, які використовує Росія в контексті українських біженців:

1. «Демонізація українських біженців, спрямована на європейську аудиторію»

У рамках цього напряму РФ прагне спотворити уявлення європейських громадян про українців і створити імідж українського біженця як «невдячного вандала-злочинця». Загалом Кремль доклав чимало зусиль задля «демонізації» українських біженців в очах європейської аудиторії. Для досягнення зазначеної вище цілі росіяни створили та поширили низку фейкових матеріалів щодо українських біженців, які потім було розповсюджено в англійському, польському, французькому, німецькому та іспанському сегментах інформаційного простору. Наприклад, фейк про те, що українські біженці нібито підпалили фармацевтичний склад у Польщі.

2. «Демонізація країн ЄС у питанні підтримки українських біженців, спрямована на російську та українську аудиторії»

Поряд з «демонізацією» українських біженців, спрямованою на європейську аудиторію, РФ також використовує тему українських біженців задля дискредитації країн та громадян Європейського Союзу в очах російської та української аудиторій. Головною метою є «демонізація» країн і громадян ЄС шляхом створення образу «неблагонадійних» та «корисливих прихильників аморальних цінностей». Зокрема, у межах цього напряму серед інших було задокументовано фейк, буцімто Рада ЄС ухвалила рішення про депортацію 830 тисяч українців.

3. «Позиціювання Росії як найкращого прихистку для українських біженців»

Крім «демонізації» українців за кордоном та впливу на політику європейських країн, Кремль активно використовує тему українських біженців для виправдання цілей так званої «СВО», демонструючи буцімто бажання українських громадян поєднати своє життя з РФ. Основне завдання ― дискредитувати військово-політичне керівництво України та виправдати воєнні злочини армії РФ на українських землях. Так, у рамках цього наративу, наприклад, поширювали меседж, що «в Європі українські біженці нікому не потрібні, а Росія приймає їх і громадянство дає».

Також у межах масштабної кампанії РФ із дискредитації українських біженців Центр помітив схожість у поширених наративах з тими, що Кремль просував під час активної фази громадянської війни в Сирії.

Фейк В Україні священнослужителів нібито піддають репресіям

Проросійські телеграм-канали публікують інформацію, буцімто митрополит Тульчинський і Брацлавський Іонафан (УПЦ МП) став жертвою репресій з боку Києва через свою вірність та неготовність іти на компроміси, які межують зі зрадою. Поширюючи це повідомлення, пропагандисти посилаються на відповідну заяву глави РПЦ Кирила (Володимира Гундяєва).

Насправді ця інформація є фейковою, повідомляють у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП. В Україні немає релігійних переслідувань чи утисків за ознакою віросповідання

Митрополит Іонафан (Анатолій Єлецьких) був засуджений до 5 років тюрми за конкретні злочини, що не мали стосунку до питань віри. У жовтні 2022 року СБУ під час обшуків Тульчинської єпархії УПЦ МП виявила низку пропагандистських листівок:

  • із зображенням прапора РФ;
  • з указом Путіна про приєднання Криму до РФ;
  • із зображеннями карти України, де Крим позначено як територію РФ; 
  • листи (ксерокопії) московського патріарха від 6 жовтня 2022 року з вимогою молитися за президента РФ.

Поширюючи цей фейк, агітпроп прагне відбілити агентуру російських спецслужб, яка цинічно веде антидержавну діяльність в Україні під прикриттям церковного статусу. Раніше ми аналізували меседж російського агітпропу, що арешт настоятеля Святогірської лаври — це нібито «релігійне переслідування».

Викриття Невідомі опублікували «наказ» Харківської ОВА про евакуацію голів місцевих адміністрацій разом з родинами

У російських телеграм-каналах поширюють фото «непублічного» наказу Харківської обласної військової адміністрації, у якому нібито вказано, що голови місцевих адміністрацій населених пунктів мали разом з родинами евакуюватись до 3 червня, а мер Харкова нібито повинен був забезпечити їх житлом.

Аналітики VoxCheck пояснили, що документ — фейковий. 

Адже зміст «наказу» не відповідає правилам оформлення офіційної документації:

— в оригінальних наказах Харківська обласна військова адміністрація повністю прописує слово «рік», а не скорочує його, як це зробили у фейковому документі;

— слово «наказуємо» використане у множині, хоча правильно писати в однині;

— словосполучення «поголовний список» щодо голів адміністрацій є некоректним. Українською правильно — «поголівний».

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Працівники ТЦК нібито побили етнічного угорця на заході України, — сюжет Euronews

У соціальних мережах поширюють нібито репортаж телеканалу Euronews. У ньому стверджують, що на заході Україні працівники ТЦК побили етнічного угорця, коли «намагалися його мобілізувати». 

Фактчекери проєкту VoxCheck встановили, що Euronews не публікувало такого відео. Його змонтували з роликів, не повʼязаних один з одним.

За допомогою зворотного пошуку фото з’ясувалося, що для фейкового відео Euronews пропагандисти використали уривки окремих роликів з відкритих джерел. Так, кадри з працівниками ТЦК та СП взяли з репортажу «Слідства. Інфо» за квітень 2024 року. У ролику не згадуються представники угорської меншини в Україні.

Автор: Орест Сливенко,
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.