Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

20 Вересня станом на 939 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2395
Фейк
732
Маніпуляція
714
Меседж
508
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 26 квітня

У випуску спростовуємо ворожі фейки щодо «порятунку» українських дітей (насправді — незаконну депортацію), а також фейкові «викриття» пропагандистів про виплату зарплат українським військовослужбовцям.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк Військовим у Миколаєві віддали наказ стріляти у дезертирів

Пропагандистські анонімні телеграм-канали поширюють документ, у якому командир військової частини 3056 Руслан Кузьміч нібито наказує особовому складу «застосовувати зброю на ураження» на блокпостах. Також у цьому «документі» йдеться про організацію цілодобового патрулювання та «вогневих точок» у Миколаївській області з метою виявлення ухилянтів від мобілізації та українських військових, які самовільно покинули бойові позиції. Наказ нібито виданий 20 квітня 2023 року. Це — фейк.

Фахівці проєкту StopFake зазначають, що цей «документ» підроблений. Про це свідчить низка помилок, як-от неправильна назва «військова частина 3056» замість «військова частина 3056 Національної гвардії України», Міноборони України в шапці «документа» замість Міністерства внутрішніх справ або Національної гвардії України. Також у документі неправильно написане прізвище командира — «Кузьмич» замість «Кузьміч».

Також на печатці зазначений неправильний код Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) — 12345678, хоча у військової частини 3056 НГУ інший код — 23313931. Аналітики StopFake зазначають, що ймовірно, пропагандисти використали зразок печатки для військової частини, який знайшли на одному з сайтів компанії з виготовлення печаток.

Пресофіцер військової частини 3056 НГУ заявив, що такий «наказ» не видавали, підпис не належить Руслану Кузьмічу, а ще військова частина зараз перебуває у Херсоні, хоча деякий час базувалася у Миколаєві.

Так агітпроп намагається дискредитувати українську армію, показати жорстокість та неадекватність керівництва військових частин та залякати суспільство. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк, що до української армії збираються мобілізувати 20 000 поліцейських.

Фейк Зеленський заявив, що Каспійське море міститься в Білорусі

Відео, в якому Зеленський нібито стверджує, що Каспійське море – на території Білорусі, поширюють анонімні телеграм-канали, які транслюють проросійську риторику. У ньому Президент України нібито каже: «Сьогодні я хочу звернутися до громадян Білорусі. Ми всіх вас знайдемо. Кожен з вас  відповідатиме за ці удари. І якщо хтось думає, що уникне відповідальності, сказавши, що такий був наказ — ви помиляєтеся. І ви не сховаєтесь ніде — ні на берегах Каспійського моря, над яким запускаються ваші ракети…». Це — фейк.

На кейс звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck. Вони визначили, що для монтажу пропагандисти використали відео вечірнього звернення Володимира Зеленського від 26 червня 2022 року. У ньому президент з 3 хвилини 45 секунди звертається до росіян, де каже, що «коли ваші ракети б’ють по житлових будинках — це воєнні злочини. Суд — ось що на вас усіх чекає. І ви не сховаєтесь ніде: ні на берегах Каспійського моря, над яким запускаються ваші ракети, ні в Білорусі… Ніде».

З 4 хвилини 29 секунди Зеленський звертається до білорусів та каже: «і окремо хочу звернутись сьогодні до громадян Білорусі. До людей — і цивільних, і в погонах. Вас втягують у війну...». Автори ролика змонтували звернення Президента України у такий спосіб, що слова, адресовані білорусам, продовжує звернення до росіян.

Так агітпроп намагається виставити Президента України неосвіченим та дискредитувати його. Раніше «Детектор медіа» писав про те, як росіяни намагаються знищити імідж Зеленського.

Маніпуляція Латвія передала усі ЗРК Україні та залишилася без захисту

Кремлівські пропагандистські медіа поширюють інформацію, що Латвія нібито віддала усі запаси зенітно-ракетних комплексів (ЗРК) Україні та буцімто «позбавила себе захисту заради київського режиму». Агітпроп посилається на заяву глави Міноборони Латвії Інари Мурнієце. Це — маніпуляція.

На неї звернули увагу аналітики проєкту StopFake. Щоб її створити, агітпроп використав лише частину заяви міністерки оборони Латвії Інари Мурнієце. Насправді під час зустрічі у форматі «Рамштайн» Мурнієце заявила, що на прохання України Латвія «вирішила передати усі свої ракетні комплекси Stinger країні, яка бореться з російським вторгненням». Також вона розповіла, що Латвія не залишиться беззахисною, оскільки країна має шведські реактивні системи RBS-70. 

У такий спосіб пропагандисти намагаються переконати аудиторію в тому, що Україна виснажує ресурси інших країн, та зменшити допомогу західних партнерів. Раніше «Детектор медіа» спростовував маніпуляцію, що 58% американців нібито виступають проти надання допомоги Україні.

Фейк До української армії збираються мобілізувати 20 000 поліціянтів

Анонімні телеграм-канали та медіа, що поширюють проросійську риторику, зазначають, що Зеленський нібито «віддав наказ вивести поліціянтів з українських міст». І оскільки армію буцімто збираються поповнити працівниками Національної поліції, то українські міста, де «панує злочинність та свавілля», можуть залишитися без правоохоронців. Це — фейк.

Як зазначають фахівці проєкту StopFake, офіційні джерела не підтверджують, що віддавали такий «наказ». Ба більше, згідно з українським законодавством та Законом України Про внесення змін до законів України «Про Національну поліцію» та «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» з метою оптимізації роботи поліції, зокрема під час дії режиму воєнного стану, поліціянти перебувають у категорії, яка має відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Також міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко повідомляв, що за час великої війни в Україні зменшилася кількість злочинів.

У такий спосіб агітпроп намагається дискредитувати українську владу, посіяти страх серед суспільства та показати українців злочинцями. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк, що рівень злочинності в Україні зріс на 270%, бо людям роздали зброю.

Фейк Українські військові масово скаржаться на техніку, яку постачає США

Анонімні телеграм-канали, які транслюють проросійську риторику, поширюють інформацію, що українські військові нібито скаржаться на техніку, яку Україні передали західні партнери. Йдеться зокрема про бронеавтомобіль International M1224 MaxxPro MRAP. Раніше відео з цією машиною викладали пропагандисти та писали, що її розбили «під Артемівськом». Це — фейк.

На кейс звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони повідомляють, що українські військові навпаки неодноразово писали про надійність M1224 MaxxPro MRAP, наприклад бронеавтомобіль витримав влучання з гранатомета. І навіть самі російські анонімні телеграм-канали пишуть про те, що російську армію теж треба оснастити подібними автомобілями.

Поширюючи цей фейк, агітпроп продовжує дискредитувати західних партнерів, які надають зброю Україні. Пропагандисти хочуть показати, що ця техніка застаріла або прострочена. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк про те, що на українських бронемашинах зображені нібито фашистські хрести.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.