Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

05 Січня станом на 1046 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2611
Фейк
778
Маніпуляція
756
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Економіст Роберт Кійосакі нібито назвав будь-які фінансові вливання в Україну безглуздими

Російські ресурси поширюють новину,  що нібито американське медіа Bloomberg випустило відео, в якому американський економіст Роберт Кійосакі назвав інвестиції в Україну безглуздими. Згідно з твердженням пропагандистів, Кійосакі зробив відповідну заяву на зустрічі міжнародної інвестиційної компанії Traderfriends.

Насправді ця інформація не відповідає дійсності, пишуть у проєкті VoxCheck. Відео, опублікованого пропагандистами, немає на офіційних каналах Bloomberg — сайті, твітері, фейсбуці, ютубі та інстаграмі. Сам Кійосакі також не називав інвестиції в Україну безглуздими на своїх сторінках у фейсбуці, твітері та інстаграмі. Пропагандисти змонтували відео з кількох роликів, які не мають стосунку одне до одного. Зокрема, за ключовими словами фахівцям із VoxCheck вдалося знайти уривок з інтервʼю ютуб-каналу Finance With Sharan, опублікованого 6 вересня 2023 року. У ньому Кійосакі дискутував на тему фінансів, політики тощо. Йшлося і про Україну. Зокрема, Кійосакі заявив, що для підтримки України США друкують долари, тому не рекомендує зберігати заощадження в цій валюті. Проте жодного слова про безглуздість фінансової допомоги Україні економіст не сказав. 

Окрім цього, Кійосакі не міг зробити відповідну заяву на зустрічі міжнародної інвестиційної компанії Traderfriends, як пишуть пропагандисти. Насправді Traderfriends — це компанія, яка надає освітні послуги з трейдингу. Колегам із VoxCheck не вдалося знайти будь-яких доказів того, що Роберт Кійосакі нещодавно виступав на запрошення компанії. Остання публікація з економістом на сторінці Traderfriends в ютубі датується 14 січня 2018 року. 

Після початку повномасштабного вторгнення Росії Кійосакі підтримав Україну та заявив, що якби опинився в Україні, теж боровся б за свободу. А ще економіст вважає, що вплив війни на економіку дасть поштовх розвитку криптовалюти.

Агітпроп прагне перешкодити процесу ухвалення рішень високопосадовцями щодо виділення фінансової підтримки Україні по багатьох країнах світу, зокрема США, а тому вдається до подібних фейків. Раніше ми спростовували інформацію, що французькі активісти нібито проводять антиукраїнську кампанію, закликаючи громадян «припинити» підтримувати Україну.

Фейк В Україні нібито величезні черги по безкоштовний хліб і навіть бійки за нього

У мережі поширюють інформацію, що мешканці Полтави стоять у довжелезних чергах по хліб і навіть б'ються за можливість отримати його безплатно. Постояти на морозі нібито приходять цілими сімʼями, позаяк «на людину видається лише одна буханка хліба». 

Ця «новина» є нічим іншим як вигадкою. Про це пишуть, зокрема, у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Так, українські та іноземні волонтери, обласні військові адміністрації, приватні підприємці привозять і безплатно роздають хліб усім, хто його потребує, особливо в населених пунктах, що постраждали від російської агресії. Проте жодного разу не фіксувалося заворушень. Інформація про «бійки за хліб в Україні» не трапляється ні в українських медіа, ні в правоохоронних органах. Крім того, творці фейку для правдоподібності написаного скористалися довільною фотографією з інтернету, яка абсолютно не відображає контекст.

Поширюючи цю дезінформацію, агітпроп прагне переконати внутрішнє населення Росії в тому, що людям в Україні живеться дуже й дуже погано. Справедливості заради, життя кожного українця й справді змінилося раз і назавжди після того, як Росія вторглася в Україну. «Русскій мір» приніс із собою біль, розпач, сум і страждання. Проте існують багато програм, як вітчизняних, так і іноземних, які сьогодні допомагають людям, що постраждали від війни, повернутися до нормального життя. 

Нагадаємо, що 16 березня 2022 року росіяни обстріляли з артилерії чергу по хліб у Чернігові. В результаті загинуло 14 людей, а десятки були поранені.

• Читайте також: У Чернігові через «бідність» люди нібито стоять у довгих чергах по хліб

Фейк Зеленський нібито перестав вірити у вихід на кордони 1991 року

Таку інформацію поширюють проросійські ЗМІ. Вони стверджують, що вийти на кордони 1991 року – нездійсненна ціль. Навіть ось президент Зеленський зараз нібито починає замислюватися про реальність перемоги. У відповідних «новинах» кремлівські ЗМІ посилаються на українського політолога Костянтина Бондаренка. 

Насправді ця інформація не відповідає дійсності. Про це пишуть у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Під час пресконференції 19 грудня 2023-го Зеленський заявив, що «стратегія не може бути змінена, згідно з нашою Конституцією — це всі наші території». У грудневому інтервʼю того ж року для The Economist Президент України також акцентував на тому, що лише після виходу російської армії за кордони 1991 року можна буде перевести війну з військового шляху на дипломатичний.

Можна стверджувати, що заяви про «зневіру Зеленського» — це лише особисті домисли Бондаренка, не підкріплені реальними фактами. Сам політолог має доволі сумнівну репутацію. У 2021 році співпрацював з проросійським блогером Анатолієм Шарієм, записавши російською мовою низку лекцій про ОУН, УПА та український націоналізм для одного з його ютуб-каналів. Крім того, вже напередодні повномасштабного вторгнення Росії в Україну співпрацював з пропагандистським російським онлайн-виданням «Украина.ру». Раніше ми спростовували інформацію, що країни ЄС прагнуть взяти під контроль частину українських територій

Викриття Росія в черговий раз залякує Захід ядерною війною

Російський політолог Сергій Караганов, який раніше пропонував завдати «випереджальний “удар відплати”» по одній з країн НАТО, опублікував статтю, в якій вимагає змінити російську ядерну доктрину. На думку Караганова, якщо продовжаться збиття російських літаків і подальші бомбардування російських міст, то згідно з новою доктриною, мають бути здійснені потужні ядерні атаки по країнах ЄС. Про це повідомляють у Центрі протидії дезінформації при РНБО. 

Також Караганов пропонує відмовитися від доктрини непоширення та «допомогти» отримати ядерну зброю «дружнім країнам», зокрема арабського світу та Латинської Америки. Це нібито мало б допомогти Росії досягти перемоги у війні, тобто повної окупації східних, південних і центральних областей України.

У такий спосіб російський агітпроп намагається використати період виборів у США, щоб змусити ЄС зменшити військову допомогу Україні та піти на мирні переговори на умовах Путіна.

Сам Караганов вважається впливовим науковцем і входить до наукової ради при раді безпеки Росії, але напряму не бере участі в ухваленні рішень. Москва використовує заяви Караганова, так само як і експрезидента Дмитра Медведєва, виключно для залякування світу «ядерним катаклізмом». 

• Читайте також: ЄС нехтує своїми принципами, бо підтримує надання Україні зброї зі збідненим ураном, але хоче накласти санкції на Білорусь за ядерну зброю

Меседж Українці нібито масово панікують і готуються до чогось сумного

Прокремлівські телеграм-канали поширюють інформацію, що українці нібито почали «масово знімати депозити» зі своїх банківських рахунків і «забирати зі скриньок усе цінне та важливе». За словами російських пропагандистів, це пов'язано з тим, що українці готуються «до чогось сумного», а вся банківська сфера зараз «тримається лише коштом іноземних кредитних вливань».

У Центрі протидії дезінформації при РНБО проаналізували цей меседж. Верифікувавши інформацію в НБУ, Центр зʼясував, що на початку 2024 року справді стався сезонний відплив коштів з рахунків фізичних осіб, але вже в лютому зростання відновилося, а тому жодних загроз для стабільності фондування банків немає. 

Поширюючи подібні меседжі, російська пропаганда прагне посіяти страх, непевність та сумніви щодо майбутнього в Україні. Кінцева мета таких повідомлень — змусити українців або протестувати проти чинної влади, або втікати за кордон у пошуках кращого життя. Раніше ми спростовували інформацію, що Ощадбанк нібито вже блокує картки ухилянтів.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.