Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

27 Квітня станом на 793 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2106
Фейк
688
Маніпуляція
644
Меседж
429
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «англосакси»

Близько 1600 років тому німецькі племена мігрували на Британські острови. Сьогодні ці племена відомі як англосакси. У термінології російської пропаганди це слово вживається щодо англійців, жителів Великої Британії, американців, австралійців, канадців та представників інших націй, які розмовляють англійською мовою. Ба більше, термін «англосакси» позначає англомовних мешканців Заходу саме як «злих», «войовничих» і «морально занепалих». «Наглосакси» — це слово з тим же значенням, що й «англосакси», проте з додатковим акцентом на нібито зарозумілість, грубість і зухвалість громадян західних країн.

У листопаді 2021 року прессекретар президента Росії Пєсков, коментуючи публікації в американській пресі про те, що Росія готує вторгнення в Україну, говорив, що «англосаксонські ЗМІ нагнітають істерику». У січні 2022 року Пєсков знову вдався до схожої риторики: «Англосакси, звичайно, неабияк накачують напруженість на європейському континенті. Тут нам, європейцям, є над чим задуматися». У цих двох випадках можна простежити типову для російської пропаганди тактику віддзеркалення, яку використовують, зокрема, для відвернення уваги від реального стану справ. 

У 2022 році, представляючи поєдинок Чемпіонату світу з футболу між збірними Англії та США, «журналіст» російського телеканалу назвав британських футболістів «наглосаксами», у такий спосіб продемонструвавши свою неповагу до них. При чому зробив він це двічі за пів хвилини. Воно й не дивно насправді, адже кількома місяцями раніше згаданого інциденту цей же «журналіст-телеведучий» назвав «мерзенними тварюками» вже польських футболістів, які відмовилися грати з Росією у відборі на Чемпіонат світу 2022. Показово, що він це говорив з малюнком «Z» на футболці — символом російського вторгнення в Україну.

Використання слів «англосакси» чи «наглосакси» служить для посилення наративів нібито західного імперіалізму та інтервенціонізму, зображуючи ці країни як організаторів подій чи політики, що завдають шкоди Росії та, можливо, навіть її союзникам. Тобто, «англосаксонський світ» в уявленні російського агітпропу намагається підкорювати й домінувати.

Протиставляючи західну спільноту й росіян, пропаганда вдається також і до терміна «вестерни». Як негативний універсальний термін слово «англосакси» пропагандисти також широко застосовують у контексті конспірологічних теорій. У «Детектора медіа» є рубрика з відповідною назвою, матеріали якої можна переглянути тут.

Фейк Влада Харкова нібито збирається втікати з міста

У мережі поширюють інформацію, буцімто керівництво Харківської ОВА на чолі з Ігорем Тереховим готується тікати з міста. «Доказом» такого твердження слугує виділення коштів на ремонт доріг у районі Люботина та Коротича (Харківська область).

У Центрі протидії дезінформації при РНБО повідомляють, що повідомлення про буцімто «втечу» міської адміністрації з Харкова не відповідають дійсності та є інформаційно-психологічною операцією росіян. 

За словами заступника голови ГУР МО Вадима Скібіцького, сьогодні окупанти не мають достатньо сил та засобів, щоб почати потужну наступальну операцію на західному стратегічному напрямку (Харків, Суми, Чернігів, Київська область). Крім того, на початку 2024 року пресофіцер командування Сухопутних військ ЗСУ Володимир Фітьо повідомив, що північний кордон постійно укріплюється, а кількість російських військ, які стоять на цій ділянці кордону, постійно відстежується. 

Поширюючи цю дезінформацію, пропагандисти мають на меті посіяти панічні настрої в народу України, зокрема серед мешканців Харкова та області. Агітпроп уже поширював раніше дезінформацію про «здачу Харкова». У подкасті «Детектора медіа» під назвою «Русскій фейк, іді на***!» у випуску від 23 травня 2022 року ми якраз-таки спростовували «підготовку Харкова до здачі росіянам».

Фейк На Харківщині бійці 125 ОБрТрО нібито розстріляли двох чоловіків

Таку інформацію поширюють прокремлівські ресурси. За словами пропагандистів, інцидент стався біля прикордонного селища Слатине. 

У Центрі протидії дезінформації при РНБО заявляють, що це черговий фейк російських пропагандистів. Насправді загиблі підірвалися на вибухонебезпечному предметі, встановленому росіянами в лісосмузі між Великими Проходами та Слатиним (Харківська область). Про це повідомили в Харківській обласній прокуратурі. Чоловіки були віком 32 та 19 років, обоє — мешканці села Слатине. У прокуратурі встановили, що вони поїхали в ліс пиляти дрова для домашніх потреб.

Російські пропагандисти поширюють подібні фейки з метою демонізації українських військових. Втім, якраз-таки російська армія винна в смерті цих чоловіків, адже Слатине — деокупована територія. Цілком імовірно, що під час втечі з Харківської області росіяни залишали пастки, зокрема у вигляді протипіхотних мін.

• Читайте також: Внаслідок обстрілу ЗСУ «пекарні» в Лисичанську нібито загинуло 28 «мирних жителів»

Фейк Фейк про списки українських військовополонених, яких Україна нібито не хоче повертати

У соцмережах поширюють списки українських полонених, яких Україна нібито не бажає забирати. Це імена та прізвища реальних людей, які перебувають у російському полоні. Проте Координаційний штаб із питань поводження з військовополоненими повідомляє, що російська сторона не пропонувала ці списки для обміну.

Також там зазначили, що Україна має значний обмінний фонд і готова до обміну «всіх на всіх». Проте Росія не зацікавлена в тому, щоби повернути своїх військовослужбовців додому. Координаційний штаб продовжує перемовини задля якнайшвидшого звільнення всіх українців, які потрапили до російської неволі й перебувають там у надзвичайно важких умовах. 

Російська пропаганда продовжує спекулювати на почуттях українців, рідні яких потрапили в полон або вважаються безвісти зниклими, бо розцінює це як важіль впливу на українське суспільство. У Координаційному штабі пишуть, що нові обміни готуються, а також закликають українське суспільство залишатися об'єднаним, не довіряти ворогу та його провокаціям.

Меседж Виселення українців із Запорізької області назвали «вимушеним заходом»

Проросійські ресурси поширюють інформацію, що рішення пересилити жителів тимчасово окупованої частини Запорізької області, які підтримували Україну, ухвалили через нібито побоювання самосуду над ними. Відповідну заяву зробив «губернатор» тимчасово окупованої частини Запорізької області Балицький.

Насправді ця інформація не відповідає дійсності. Про це пишуть у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Виселення українців із їхніх домівок — це не «вимушений захід», а примусова депортація. Це частина російської кампанії, спрямованої на знищення української ідентичності. Мер Мелітополя Федоров розповідав, що росіяни готують масове заселення окупованих територій Запорізької області мешканцями з Росії, Білорусі та Казахстану. Тобто, окупанти бажають виселити «неугодних» українців і заселити у відібране силою житло лікарів, освітян, інженерів, бійців тощо з далеких регіонів Росії.

Усі заяви пропагандистів щодо «турботи про українців» не мають нічого спільного з реальністю — насправді загарбники жорстоко знущаються з мешканців ТОТ і позбавляють їх будь-яких прав і свобод, змушуючи отримувати російські паспорти та голосувати за Путіна. Раніше ми писали, що росіяни надсилали SMS-повідомлення мешканцям Запоріжжя про нібито евакуацію з міста, але насправді це була фейкова історія.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.