Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

28 Листопада станом на 1008 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2554
Фейк
764
Маніпуляція
742
Меседж
536
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк В Україні нібито шукають артиста хору або вокаліста для «пропаганди ЛГБТ-ідеології»

Пропагандисти поширюють у соцмережах скриншот нібито реальної вакансії від Благодійної організації «Вільні», де шукають артиста хору чи вокаліста, який має проповідувати важливість і толерантність ЛГБТ-ідеології для парафіян. Однак це — фотофейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck. Вони з'ясували, що судячи з дизайну вакансії, оголошення було розміщено на сайті з пошуку роботи Work.ua. Але вони не змогли знайти цієї вакансії на платформі. Більше того, адреса, зазначена на офіційному сайті фонду, відрізняється від адреси на скриншоті. Додатково фото було перевірено за допомогою інструменту FotoForensics, який показав ознаки редагування.

Також на офіційній сторінці Благодійної організації «Вільні» у фейсбуку зазначено, що цей скриншот є фейковим і організація не шукає вокалістів. Це ще одна спроба дискредитувати діяльність організації недобросовісними користувачами, як і викликати скепсис щодо ЛГБТ-руху в Україні.

Фейк Шведська компанія нібито випустила енергетик «Сльози Зеленського»

Пропагандисти поширюють в анонімних телеграм-каналах повідомлення про випуск шведською компанією енергетичного напою під назвою «Сльози Зеленського», а разом з ним і відповідне фото. Однак це — фотофейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck. Вони з'ясували, що компанія OVRHYPD не випускає такого напою з відповідною назвою та дизайном. Фейкомети відредагували фото, замінивши оригінальну назву напою на «Сльози Зеленського».

Пошук за назвою «Сльози Зеленського» не дав результатів, але за назвою іншого напою «Snot juice» фактчекери знайшли компанію OVRHYPD, що виготовляє напої. Проте на їхньому сайті та в соцмережах немає жодного напою з назвою «Сльози Зеленського» або з обличчям українського президента на упаковці. Про цей «новий» напій переважно писали російські ресурси.

За допомогою зворотного пошуку за фото в Google Images було виявлено оригінальне зображення, розміщене на американському сайті Reddit 27 грудня 2023 року. На ньому не було жодного енергетичного напою з обличчям Зеленського, а замість назви «Сльози Зеленського» — «F*ck You You F*ckin’ F*ck». Крім того, пропагандисти внесли інші зміни на фото, прибравши малюнок презерватива з червоної та блакитної банок і малюнок статевого члена з білої банки.

Пропагандисти поширюють подібні фейки, щоб дискредитувати Володимира Зеленського.

Фейк Американського студента нібито відрахували за те, що заспівав на кампусі пісню про Путіна

Пропагандисти в анонімних телеграм-каналах, що поширюють проросійську риторику, публікують відео про те, що в США студента нібито виключили з Університету Флориди, бо він російською мовою публічно виконав пісню про Володимира Путіна. До відео додають лист про відрахування. Проте це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck. За фразою «Did a brave thing at Campus Square today», яка показана на відео, вони знайшли оригінальний ролик у тіктоку. У ньому чоловік виконує іншу пісню, не російською мовою, і відео не містить згадок про відрахування з університету.

У тегах до відео співак вказав, що є «South African singer», «University of Johannesburg» і «UJ student». Що свідчить про те, що ймовірно він є студентом Університету Йоганнесбурга в Південній Африці.

Крім того, у відео чоловік зазначив, що виконував пісню біля Campus Square. Пошук на Google Maps показав, що у місті Йоганнесбург є торговий центр з такою ж назвою. Зображення локації в Google Maps збігається з локацією на відео — на це вказують блакитна та чорна вивіски й написи на них, чорний залізний паркан та наявність піску на вулиці.

Отже, про Університет Флориди або відрахування з нього через виконання пісні взагалі не йдеться. Для підробки листа про відрахування російські пропагандисти використали справжній лист про вступ до університету, який можна знайти у відкритих джерелах. Це підтверджується ідентичними підписами на обох документах.

Пропагандисти поширюють подібні фейки, щоб дискредитувати західних партнерів України та створити хибне враження кращої ситуації в Росії. Мовляв, Америка — лицемірка, бо цензурує своїх студентів.

Фейк Пропагандисти вигадали фейк про українського військового, який збував амфетамін на Рівненщині

Пропагандисти в анонімних телеграм-каналах, що транслюють проросійську риторику, поширюють інформацію про те, що Національна поліція Рівного нібито затримала військового з 14-ї окремої механізованої бригади імені князя Романа Великого за збут амфетаміну. Автори цього повідомлення стверджують, що солдат пішов у відпустку, а через два дні його затримали під час передачі наркотичної речовини. У тексті зазначається, що чоловік нібито привіз амфетамін з-під Куп'янська, де у військових ЗСУ, як стверджують автори, налагоджене постачання наркотиків. Крім того, військовий, як стверджують, мав намір продати залишок, який не встиг роздати на передовій. Втім це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck. Вони з'ясували, що в повідомленні Нацполіції в Рівненській області йшлося про затримання чоловіка, який займався продажем наркотиків уже на початку січня 2024 року. Жодної згадки про те, що затриманий був військовим ЗСУ, немає. За даними поліції, зловмисник перебуває в слідчому ізоляторі, йому пред'явлено підозру у скоєнні злочину, за який може загрожувати до 10 років позбавлення волі.

Також варто відзначити, що інформація про затримання військового не підтверджена в українських медіа або на сайті Національної поліції в Рівненській області. Цю новину поширили лише кілька російських ресурсів, що свідчить про спроби дискредитувати українських військовослужбовців. Російські медіа не надали жодних доказів, що підтверджували б їх твердження. Раніше «Детектор медіа» вже спростовував подібні фейки, спрямовані на дискредитацію Збройних сил України.

Фейк Арестович нібито звинуватив Залужного у збитті літака Іл-76

У мережі поширюється відео, в якому колишній позаштатний радник Офісу Президента України Олексій Арестович нібито звинувачує Валерія Залужного у збитті літака Іл-76 з метою підставити Офіс Президента. У відео також заявляється, що на борту літака нібито перебували військовополонені бригади «Азов». Однак це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck. Вони з'ясували, що Арестович ніколи не робив таких заяв, а відео є дипфейком, зробленим за допомогою штучного інтелекту. Не знайдено жодних свідчень або коментарів Арестовича в соцмережах, які підтверджували б цю історію. Крім того, про фальсифікацію свідчать некоректна міміка та невідповідність використаного терміна «полк “Азов”» фактичній назві бригади. Результати перевірки відео за допомогою інструментів, таких як Deepware і AI Speech Classifier, підтвердили ймовірність його створення з використанням ШІ. До того ж фахівці виявили, що кадри для створення цього фейку були взяті з прямого етеру на ютуб-каналі Арестовича, але спікер не згадував Іл-76, а стрим відбувся за день до події.

Пропагандисти створюють і поширюють подібні фейки, щоб відвернути увагу від злочинів росіян та розпалити суперечку в політичній еліті України.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.