Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

25 Листопада станом на 1005 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2545
Фейк
758
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Меседж Заборона Української православної церкви Московського патріархату в Україні — це брудна політика «київського режиму»

19 жовтня 2023 року Верховна Рада України в першому читанні схвалила «Законопроєкт про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності в Україні релігійних організацій». Сталося це після пів року суперечок  депутатів і «прокльонів» прибічників УПЦ МП в Україні. Ухвалений закон може змусити Українська православну церкву охочіше йти на компроміси з владою в низці питань — від залишення Києво-Печерської лаври до більш конструктивної співпраці керівництва церкви. 

Московський патріархат є одним із найбільших осередків російського впливу на території України. Центр протидії дезінформації повідомив, що російська пропаганда негативно сприйняла законопроєкт про заборону релігійних організацій, повʼязаних із Росією, а експрезидент Росії Дмитро Медведєв описав таку політику української влади «густо замішаною на кокаїні та сатанізмі». 

Україна, прийнявши відповідний законопроєкт у першому читанні, нівелює черговий важіль впливу на українське населення через релігію. Раніше ми писали про те, кого прихильники Московського патріархату називають «грішниками».

Маніпуляція Політолог Френсіс Фукуяма заявив, що Україна не зможе повернути всі «втрачені території»

Ворожі ресурси поширюють інформацію про те, що нібито американський політолог Френсіс Фукуяма в інтервʼю «Радіо Свобода» говорив про неможливість повернення Україною всіх окупованих територій. Це — маніпуляція. 

Кейс дослідили фактчекери з проєкту StopFake. Американський філософ зазначав, що єдиним можливим варіантом, за якого Росія піде із загарбаних територій, є перемога України на полі бою. Також в інтервʼю Фукуяма заявив, що, можливо, Україна зіткнеться з такою ситуацією, що не всі 100% територій можна буде деокупувати, і що війна може тривати ще довгий час. Тобто, політолог говорив тільки про «ймовірність» того, що не всі території України буде звільнено, але не стверджував, що це єдиний можливий розвиток подій.

Під час інтервʼю Френсіс Фукуяма був обережний із висловлюваннями, що стосуються територіальних поступок, і вставляв ремарки, наприклад: «Як іноземець, я не можу давати порад із цього питання. Це питання, на яке українці самі мають дати відповідь та ухвалити рішення». Щодо завершення війни, розвʼязаної Кремлем, політолог сказав, що «ніхто з нас не може передбачити, скільки йтиме ця війна». Зрештою, він припустив, що ситуація може стати подібною до ізраїльської, допоки Росія існуватиме як держава. 

Агітпроп підживлює наратив про те, що Україна не здатна деокупувати всі свої території та перемогти у війні проти Росії. За допомогою фейків такого роду пропагандисти намагаються зневірити український народ у перемозі над Росією та посіяти страх, непевність і сумніви щодо майбутнього.

Фейк Голова Національного банку України Андрій Пишний купив статтю у видання The American Insider

Мережею пропагандисти почали ширити нібито скриншоти статті, що буцімто вийшла в американському виданні The American Insider про очільника Нацбанку Андрія Пишного. Матеріал начебто містить інформацію про те, що немає жодних підстав для звільнення голови НБУ, та схвальні відгуки про його роботу. Ворожі ресурси стверджують, що Андрій Пишний замовив статтю в онлайн-ресурсу за гроші. Це — фейк. 

Колеги з Центру протидії дезінформації проаналізували першоджерело та виявили, що сайт, на який посилаються пропагандисти, був зареєстрований зовсім нещодавно — у жовтні 2023 року. Тобто, він фейковий. Ще одним підтвердженням цьому є те, що перші публікації на тому ж сайті датовані вереснем 2023 року. Можна стверджувати, що як мінімум однією з цілей створення цього ресурсу є поширення дезінформації для власної мети. 

Також треба зазначити, що в США існує видання The America Insider, що має схожу назву, проте воно використовує домен «org», в той час як на фейковому сайті можна помітити домен «live». 

У цьому випадку агітпроп використовує тактику дискредитації, тобто підриває  авторитет Андрія Пишного для зниження довіри населення України до нього та інституції, яку він очолює. Водночас пропагандисти сподіваються спровокувати панічну поведінку українців та знизити міжнародну підтримку України з метою послаблення спроможності нашої держави фінансувати оборонні потреби. Цей фейк є продовженням інформаційної кампанії проти Національного банку України, яку Росія розпочала ще в березні 2023 року.

Маніпуляція У Секторі Гази румуни просять про допомогу, проте Бухарест «насамперед рятує українців»

В інтернет-просторі пропагандисти почали розповсюджувати інформацію про те, що Румунія не поспішає допомагати з евакуацією своїм громадянам, що «застрягли» в Секторі Гази внаслідок нападу ХАМАСу на Ізраїль. Натомість Бухарест нібито займається порятунком українців, тобто ставить їх у пріоритет. Це — маніпуляція.

Фактчекери проєкту StopFake розібрали цей випадок і зʼясували, що немає жодної інформації про те, що Румунія пріоритизує евакуацію громадян України. Із Сектору Гази евакуація наразі неможлива, тож пропагандисти маніпулюють інформацією, коли пишуть, що влада Румунії рятує українців, а румун — ні. 8 жовтня 2023 року Румунія здійснила перший рейс, евакуювавши з аеропорту Бен-Гуріона (Тель-Авів, Ізраїль) 346 румунських громадян, як повідомило Міністерство закордонних справ Румунії. Майже через тиждень перший евакуаційний літак до Румунії з українцями на борту вилетів із того ж Ізраїлю 14 жовтня на борту перебувало 207 громадян України, переважно жінки, діти та люди похилого віку. У звʼязку з тим, що повітряний простір України закритий для літаків через збройну агресію Росії, українські громадяни вимушено летять спочатку до Румунії, сусідньої країни, а вже потім наземним шляхом добираються в Україну. 

Росія намагається «розсварити» між собою Україну та її сусідні держави, серед яких Румунію, щоб зменшити їхню підтримку українського народу в боротьбі з російською агресією. Раніше прокремлівські медіа також поширювали дезінформацію щодо порятунку українців з Ізраїлю, щоб вкотре дискредитувати український уряд за бездіяльність. 

Маніпуляція Навала клопів у Франції — це наслідок антиросійських санкцій

Мешканці Парижа та гості міста помітили клопів у громадських місцях.
Попри те, що масова поява клопів трапляється у Франції регулярно наприкінці літа, парижани почувалися стурбованими. У звʼязку з цим у Франції навіть закрили сім шкіл. Проросійські анонімні телеграм-канали та деякі користувачі соцмереж на тлі цього почали розповсюджувати інформацію, буцімто французька газета La Montagne у «навалі клопів» на Париж звинувачує Росію. Мовляв, у всьому винні антиросійські санкції, бо через них Франція не змогла закупити в Росії необхідні засоби проти комах. 

Фактчекери проєкту StopFake проаналізували цей кейс і дійшли висновку, що французьке видання не публікувало новини про те, що санкції проти Росії є причиною появи клопів у Парижі. Як повідомляють журналісти Politico, клопи у Франції перестали бути серйозною побутовою проблемою з 1950-х років. Хоч і в останні 30 років вони знову зʼявилися, це точно не пов'язано з антиросійськими санкціями. Адаптація комах до інсектицидів, зміна клімату й те, що люди тепер більше подорожують у переповненому транспорті, — основні причини масової появи клопів. 

Агітпроп системно поширює дезінформацію про «марність» і «нікчемність» санкцій країн Заходу проти Росії. Апелюють до того, що російські ресурси й товари життєво необхідні світові. Раніше ми аналізували російську маніпуляцію щодо французьких винарів, які начебто зазнали кризи через «антиросійські санкції».

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.