Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

03 Січня станом на 1044 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2610
Фейк
777
Маніпуляція
756
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк У Харкові затримали чоловіка, який нібито отруїв військових 113-ї ОБрТрО

Таку інформацію поширюють російські телеграм-канали. Згідно зі словами пропагандистів, це зробив мешканець Малої Рогані, що на Харківщині, через його «любов до Росії». 

Насправді інформація про отруєння військових 113-ї окремої бригади територіальної оборони не відповідає дійсності. Про це пишуть у Центрі протидії дезінформації при РНБО. Чоловіка — жителя Балаклії, а не Малої Рогані, як стверджують російські пропагандисти, — справді затримали, проте не через отруєння військових, а за його  підтримку росіян і заклики до співпраці з ними під час окупації Балаклії. Про це дещо раніше повідомляли в Харківській обласній прокуратурі. 

Закликаємо довіряти лише верифікованим джерелам інформації. Раніше «Детектор медіа» спростовував інформацію, що на Харківщині бійці 125-ї ОБрТрО нібито розстріляли двох чоловіків. 

Фейк США нібито допомагають ЗСУ «консервувати донорські органи»

У мережі поширюють інформацію, нібито США у великих кількостях постачають ЗСУ знеболювальний препарат «Налбуфін». Автори «новини» пишуть, мовляв, речовину використовують, щоб подовжити «термін зберігання» органів для їх подальшого транспортування та продажу на чорному ринку. Українському військовому нібито спочатку роблять ін’єкцію препарату, а після того діюча речовина «консервує органи для подальшого їх вилучення». Втім це — фейк. 

Не існує досліджень, які доводять, що «Налбуфін» можна застосовувати для консервації донорських органів. Про це пишуть фахівці з проєкту VoxCheck. До того ж незрозуміло, що пропагандисти мають на увазі під «консервацією» органів у тілі людини та навіщо їх узагалі консервувати в людині. Адже в Україні проводять операції з трансплантації після констатації смерті мозку (у випадку посмертного донорства). При цьому серце продовжує функціонувати та підтримувати життєдіяльність органів, тож у цьому випадку «консервація» не потрібна.

Цей лікарський препарат не є новим, у США його затвердили ще в 1979 році. А в Україні він є в аптечках військових ще з 2014 року. В ЗСУ його радше можуть використовувати для зниження болю в перед- та післяопераційний період або як доповнення до анестезії, але точно не для консервації органів.

Загалом меседж про чорну трансплантологію в Україні, зокрема в ЗСУ, росіяни поширюють ще з 2014 року. Цей фейк агітпропу перегукується з іншими йому подібними: про «функціонування в Україні американських біолабораторій» чи про «бойових комарів», наприклад. Мета таких інформаційних вкидів — демонізувати Захід, зокрема США в нашому випадку, й Україну. Більше про пропагандистську кампанію інформаційного впливу «Чорна трансплантологія» можна дізнатися в дослідженні Центру протидії дезінформації при РНБО. 

Також раніше ми спростовували інформацію про діяльність «чорних трансплантологів» у Сєвєродонецьку. Тоді всі докази, представлені в пропагандистському ролику, сфабрикували.

Фейк Лікарі в Україні нібито масово вимагають хабарі на ВЛК

У мережі поширюють інформацію, що українські лікарі нібито масово вимагають у мобілізованих хабарі за запис про хвороби на військово-лікарській комісії (ВЛК). Про це начебто заявив очільник Міністерства охорони здоров’я України Віктор Ляшко. 

Скриншот VoxCheck.

Насправді Віктор Ляшко такого не говорив, повідомляють фахівці з проєкту VoxCheck. Поширювана в мережі інформація містить кадр з інтерв’ю міністра на ютуб-каналі «Ми — Україна» ще за 29 червня 2023 року. Це інтерв’ю стосувалося захисту від радіації, ситуації на затоплених після підриву Каховської ГЕС територіях та роботи медичної системи. Однак про роботу ВЛК не йшлося. 

4 березня 2024 року Ляшко повідомив, що розпочинається перевірка ВЛК у місті Київ. «Таке рішення викликано збільшенням кількості скарг, які ми отримуємо останнім часом. Основні з них стосуються дуже базових речей, які за бажанням можна оперативно виправити. Це і недотримання електронної черги, і відсутність базових умов для комфортного проходження ВЛК, і неоптимізовані маршрути», — казав міністр. Він зазначив і те, що корупційна складова не залишається поза увагою, утім не давав кількісних оцінок і не називав корупцію «масовою».

Ба більше, ще 10 січня 2024 року Віктор Ляшко відповідав на питання журналістів, зокрема й щодо корупції під час проходження ВЛК. Про жодну масовість корупційних випадків згадок не було.

Натомість Віктор Ляшко повідомив про зміну підходу до проведення комісій задля оптимізації процедури та запобігання появі корупції. Так, розроблено окремий пакет в рамках Програми медичних гарантій, який дозволяє закріпити за кожним ТЦК окремий заклад охорони здоров’я. Усі візити фіксуються в Електронній системі охорони здоров’я, що має знижувати корупційні ризики при проходженні лікарської комісії. 

Якщо виникає підозра щодо порушення, наприклад, більше ніж 4 дні проводиться медичне обстеження військовозобов’язаного, то дані додатково передаються до департаментів охорони здоров’я. Вони працюють з головами ВЛК за конкретним закладом. Для протидії корупції при проходженні медичної комісії Міністерство охорони здоров’я України співпрацює також із правоохоронними органами. 

Отже, проблема корупції справді є, однак немає можливості оцінити, наскільки вона масова. Наразі Міністерство охорони здоров’я України зосереджене на організаційних питаннях, які можна вирішити досить швидко і забезпечити чіткий процес проходження медичного огляду. Потім, за словами міністра, більш детально буде розбиратися кожне звернення, яке приходило на гарячу лінію МОЗ та НСЗУ щодо якості проведення медичних оглядів. «У нас є можливості й компетенція перевірити, що відбувається в кожній комісії. За результатами будемо ухвалювати управлінські рішення», — наголосив міністр 6 березня 2024 року в етері телемарафону «Єдині новини».

Раніше ми спростовували інформацію, що на маріупольцях нібито тестували ліки в інтересах західних компаній.

Викриття Від імені онлайн-газети Daily Mail випустили фейкову статтю про Зеленського

У мережі поширюють скриншоти нібито опублікованої статті в онлайн-виданні Daily Mail, яка має такий заголовок: «Чому український президент хоче бути більше схожим на Чарлі Чапліна, ніж на Черчилля». Російські пропагандисти зі свого боку кажуть, що саме з таким заголовком Daily Mail презентує книгу Саймона Шустера про Президента України Володимира Зеленського.

У Центрі протидії дезінформації при РНБО перевірили цю інформацію. Як виявилося, статті з таким заголовком немає на офіційному сайті онлайн-газети. Крім того, Центр виявив фейковий агрегатор новин, де й було розміщено «статтю» від імені Daily Mail.

Поширюючи «новини» чи «статті» від імені авторитетних іноземних видань, агітпроп намагається зробити свої фейки більш правдоподібними. Це одна з тактик російської пропаганди. Раніше ми неодноразово аналізували подібні штучно створені матеріали.

Фейк Українські військові нібито планують захопити Верховну Раду України

Прокремлівські ресурси поширюють повідомлення, що в ЗСУ нібито зростає невдоволення політикою Президента України Володимира Зеленського, тож українські військові «хочуть силою захопити Верховну Раду». Стверджуючи це, російська пропаганда посилається на буцімто закриті чати військових ЗСУ.

Насправді ця інформація не відповідає дійсності, повідомляють у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП. Цей наратив Росія просуває від початку повномасштабного вторгнення – ще 25 лютого 2022 року Путін закликав українських військових «брати владу у свої руки». Активізація цього наративу припала на період після відставки ексголовкома ЗСУ Валерія Залужного. Уже щонайменше вдруге пропагандисти використовують фейкові скриншоти з «секретних чатів українських військових».

У такий спосіб агітпроп «грається» з настроями й почуттями українців. Цей фейк націлений на те, щоб підірвати взаємодовіру в українському суспільстві: цивільних до військових, політичного керівництва до військового командування, а військових, власне, до влади й командування. Раніше ми спростовували інформацію, що депутати Верховної Ради нібито в умовах воєнного стану за законом повинні йти у відставку.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.