Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

15 Жовтня станом на 964 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2453
Фейк
741
Маніпуляція
722
Меседж
525
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Викриття Дезінформаційна кампанія Кремля щодо повені в Польщі та антиукраїнські фейки

Російські пропагандисти використала повінь у Польщі, щоб створити антиукраїнські настрої та посіяти розбрат між українцями й поляками. Одним із головних меседжів було те, що підтримка України нібито послаблює здатність Польщі допомагати власним громадянам. Пропагандисти поширювали інформацію, що українські біженці отримали більше допомоги, ніж постраждалі поляки, що викликало негативні емоції та підживлювало невдоволення. Про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Приклади маніпуляцій:

  • Звинувачення українців у мародерстві на територіях, евакуйованих через повінь.
  • Використання фейкових відео та даних з інших країн для перебільшення масштабів катастрофи.
  • Маніпуляції кількістю загиблих та зниклих безвісти, щоб спотворити реальний стан речей.

Згідно з даними прес-агенції PAP, з 13 по 25 вересня в інтернеті було зафіксовано 23 тисячі дезінформаційних повідомлень, які охопили приблизно вісім мільйонів користувачів. Кампанія також мала на меті розпалити ворожнечу, послабити стратегічний союз Польщі й України та підірвати єдність у протистоянні російській агресії. Це частина ширшої інформаційної війни, спрямованої на ізоляцію України на міжнародній арені та зменшення підтримки серед ключових партнерів. У відповідь польська влада наголошує на продовженні всебічної допомоги Україні у боротьбі з агресором.

Фейк Вигадка про бунт у одній із бригад ЗСУ

Пропагандисти поширюють інформацію, нібито у 116-й окремій механізованій бригаді ЗСУ поблизу Куп’янська відбувся бунт. Крім того, вони заявляють про втрату боєздатності підрозділу, через що він нібито був виведений із зони бойових дій. В повідомленнях ворога йдеться, що військові відмовляються виконувати накази, а родичі буцімто збирають кошти на адвокатів, щоб допомогти затриманим бійцям уникнути покарання. Втім це - фейк.

Про це повідомляють фахівці Центру протидії дезінформації при РНБО. Вони перевірили цю інформацію серед військового командування і підтвердили, що ці заяви є вигаданими. Бригада продовжує виконувати бойові завдання у визначеній зоні відповідальності та діє відповідно до наказів.

Подібні інформаційні вкиди є частиною психологічних операцій, спрямованих на підрив морального духу військових та створення недовіри до ЗСУ серед населення. Їхня мета — дестабілізувати внутрішній фронт, викликати паніку, зневіру та дискредитувати українське військо на тлі активних бойових дій. Такі кампанії також розраховані на емоційний тиск на родини військових, щоб викликати страх та сумніви в ефективності Збройних Сил. Ворог використовує дезінформацію як зброю для послаблення української оборони, тому критично важливо довіряти лише перевіреним джерелам інформації.

Маніпуляція У польському селі нібито знесли пам’ятник УПА

Російські пропагандисти поширюють інформацію про знесення пам'ятника воїнам УПА в польському селі Верхрата (Підкарпатське воєводство) із відповідними фото. Втім це - маніпуляція. Про це пише Центр протидії дезінформації при РНБО. Вони з’ясували, що насправді це - стара новина з 2016 року. 

У такий спосіб пропагандисти намагаються створити враження, що Польща не підтримує Україну, провокуючи напруженість між народами. Такі інформаційні атаки спрямовані на ослаблення польсько-українських відносин і розпалювання національної ворожнечі, що є частиною стратегії ізоляції України. Однак Польща продовжує підтримувати Україну в її боротьбі за незалежність, попри ці деструктивні меседжі.

Меседж Російська агресія в Україні - це нібито «робота хірурга»

Російська православна церква (РПЦ) активно підтримує політику Росії, виправдовує війну проти України та виступає інструментом для легітимізації злочинних дій окупантів. Заяви церковних діячів, зокрема порівняння війни з «лікуванням» або «роботою хірурга», відбілюють агресію та насильство. Про це пишуть фахівці Центру протидії дезінформації при РНБО.

Порівнюючи війну з лікувальним процесом, РПЦ прагне сформувати в суспільстві думку, що війна є «необхідним» та «благим» актом. Заяви патріарха Кирила про те, що «смерть на війні змиває гріхи», мобілізують суспільство і деморалізують противників війни, використовуючи релігійні мотиви. Співпраця РПЦ із російським урядом забезпечує пропагандистське прикриття військових злочинів і просуває наратив про правильність «обраного шляху».

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.