Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Грудня станом на 1033 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Меседж Міняти Головнокомандувача ЗСУ немає сенсу, бо Україна нібито все одно програє війну

Прокремлівські ЗМІ пишуть, що українська армія буцімто не зможе перемогти Росію навіть після зміни військового керівництва. Стверджуючи це, вони посилаються на Олега Соскіна — колишнього радника другого Президента України Леоніда Кучми.

Сьогодні Сили оборони продовжують тримати фронт і відбивати атаки російських окупантів. Щоби посилити українську армію, потрібні нові підходи та стратегії — саме для цього й оновили вище керівництво ЗСУ. Про це пишуть у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Ще рано робити висновки щодо діяльності нового військового керівництва й стверджувати, зокрема, що кадрові зміни в армії не мають сенсу, адже «команда перезавантаження» тільки-но взялася до виконання своїх завдань.

Подібні заяви політологів й інших експертів чи псевдоекспертів лише розганяють панічні настрої серед українців і підіграють російським наративам. Раніше ми спростовували інформацію, що в Німеччині нібито створили графіті, на якому Зеленський тримає в руці скривавлену голову Залужного.

Фейк Французькі фермери нібито залили посольство України фекаліями

Таку інформацію поширюють проросійські ресурси. Мовляв, це сталося після того, як посольство України у Франції нібито написало офіційний лист-звернення до французьких фермерів із закликом припинити протести. У листі буцімто йшлося, що «народ України шкодує, що французькі фермери, стикнувшись із першими економічними труднощами, “обернулися спиною” до уряду Франції та українського народу». Українські дипломати також начебто закликали французів узяти приклад з українців та об'єднатися заради своєї ж Батьківщини. Це звернення нібито розізлило французьких фермерів, і вони вдалися до відповідної провокації. На підтвердження цієї інформації, пропагандисти посилаються на «сюжет» телеканалу EuroNews на цю тему.

Насправді ця інформація не відповідає дійсності. Посольство України у Франції не писало листа до французьких фермерів, а EuroNews ніколи не видавали такого сюжету. Про останнє свідчить, зокрема, той факт, що на жодному офіційному ресурсі телеканалу не публікували відповідне відео. Крім того, «новину» про французьких фермерів уже встиг спростувати журналіст BBC Шаян Сардарізаде на своїй сторінці в соцмережі Х (колишній Twitter).  

Варто зауважити, що російськомовна версія Euronews відома своєю антиукраїнською редакторською політикою та поширенням кремлівської пропаганди, проте навіть там не публікували відповідного фейкового сюжету. 

Від імені провідних новинних ресурсів росіяни поширюють у мережі фейкові відео, щоб дискредитувати Україну. Це відео є крайнім із серії схожих. Показово, що цей дезінформаційний сюжет пропагандисти поширили на тлі наближення Франції й України до фіналізації двосторонньої угоди про безпекові гарантії для останньої. 

Фейк В Україні нібито триває «громадянська війна» між росіянами

Таку заяву зробив Путін під час інтервʼю проросійському «журналісту» Такеру Карлсону 6 лютого 2024 року. Мовляв, «українці й досі почуваються росіянами, і в цьому сенсі те, що відбувається, це певною мірою елемент громадянської війни». 

У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки спростували цю інформацію. Насправді ж російсько-українська війна в жодному разі не є «громадянською», адже її учасники вже багато років є громадянами різних держав.

Так, в Україні справді проживають росіяни й деякі з них є захисниками української держави. Проте вже тільки цей факт руйнує пропагандистський наратив про нібито «переслідування росіян», або що етнічні росіяни в Україні «чекають на визволення» їх Росією. 

Агітпроп продовжує навмисно підживлювати наратив про «громадянську війну» та «захист прав російськомовних», починаючи з моменту окупації Криму та розпочатої Росією війни на Донбасі у 2014 році. У цьому Кремль вбачає елемент «виправдання» для повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.

Фейк Батько Зеленського нібито воював на фронті проти фашистів

6 лютого 2024 року під час інтервʼю проросійському «журналісту» Такеру Карлсону російський диктатор Путін заявив, що батько чинного Президента України Олександр Зеленський був фронтовиком і воював із фашизмом.

Ця інформація не відповідає дійсності. Про це пишуть у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Олександр Зеленський народився вже після завершення Другої світової війни — у 1947 році. Тож він аж ніяк не міг брати участь у «боротьбі з фашизмом».

Такою ж вигадкою є панування неонацизму в Україні, тоді як насправді його ознаки: поклоніння символам, мілітаризація молоді, обмеження прав і свобод, захоплення чужих територій, — наявні якраз-таки в Росії. 

• Читайте також: На зустріч із Папою Римським Зеленський нібито одягнув светр із нацистською символікою

Маніпуляція Україні нібито доведеться мобілізовувати жінок і дітей

Проросійські ресурси пишуть, що Україні потрібно мобілізовувати жінок і дітей. Стверджуючи це, вони посилаються на керівника Спецштабу України в Бундесвері генерала Крістіана Фройдінга, який нібито зробив відповідну заяву. Мовляв, це можна пояснити великими втратами на фронті з української сторони. 

Насправді ця інформація є спотвореною. Про це повідомляють у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. В інтерв’ю німецькому мовнику RND генерал Фройдінг справді казав про необхідність мобілізувати більше військовозобов’язаних для поповнення ЗСУ, але він нічого не говорив про «мобілізацію жінок і дітей». 

Крім того, під час пресконференції 19 грудня 2024 року Президент України Володимир Зеленський заявив, що закон про мобілізацію жінок підписувати не буде. 

Агітпроп укотре спекулює на чутливій для українців темі мобілізації. Варто зауважити, що цей вкид дезінформації відбувся на тлі суспільних обговорень законопроєкту про мобілізацію. Більше матеріалів на цю тему можна знайти тут.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.