Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

28 Квітня станом на 794 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2106
Фейк
688
Маніпуляція
644
Меседж
429
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «вирусь»

Призначення генерал-полковника Олександра Сирського на посаду Головнокомандувача Збройних сил України 8 лютого 2024 року призвело до нового сплеску популярності на проросійських ресурсах слова «вирусь». Так пропагандисти називають людину російського етнічного походження, яка «втратила російську ідентичність». За словами пропагандистів, Сирський намагається здаватися своїм серед чужих, проте, наприклад, для українських військових він нібито завжди буде стороннім, бо має російське коріння. Для Росії ж він — «продажний колаборант». 

Приводом для «денацифікації» нового Головнокомандувача ЗСУ стало те, що він народився в Росії (Владимирській області) та закінчив з відзнакою Московське вище загальновійськове командне училище в 1986 році. Тут варто зауважити, що після навчання Сирський служив у Лубнах на Полтавщині та Чугуєві на Харківщині. А після проголошення незалежності України він продовжив службу в ЗСУ.

Раніше термін «вирусь» був радше жаргонізмом і вживався в субкультурних течіях, але в останні роки став нормою серед широкого загалу. Наприклад, пропагандистка Симоньян цим словом називає тих росіян, які висміюють Росію.

Також у Росії можуть вживати термін «вирусь» на позначення людини, яка «ламає рідний “язик” об чужу мову», тобто послуговується ламаною українською, коли з народження розмовляла російською. Мовляв, це є самоприниженням для людини, бо таким чином вона «виганяє з себе “російськість”». Це слово, зокрема, можуть застосовувати до посадовців чи людей у медійному просторі, які перейшли з російської на українську.

Уявне існування «вирусі» росіяни пояснюють впливом «української пропаганди», а також меркантильністю та прорахунками «продажних колаборантів». До «вирусі» пропагандисти зараховують і нинішнього секретаря РНБО України Олексія Данілова, і ексміністра закордонних справ Павла Клімкіна, і ексміністра оборони Олексія Резнікова, і міністра цифрової трансформації Михайла Федорова та багатьох інших. Зокрема, стосовно них у Росії просувають меседж, що «галичани як справжні патріоти їх не сприймають».

Метою ж обзивання «вируссю» українців із російським етнічним походженням є ніщо інше, як посіяти розбрат серед народу України, а також поставити під сумнів українську громадянську ідентичність. Агітпроп прагне запевнити, що існує тільки одна ідентичність — російська, і що будь-які намагання спілкуватися українською, жити в українському просторі класифікуються як невіглавство до Росії.

Проте якщо поглянути в минуле, зокрема, до створення СРСР, депортацій та нищення цілих народів, то не дивно, що багато людей можуть народитися в Росії, але з українським корінням або ні. Люди ладні обирати будь-які країни для проживання, і це також доводить, що Україна існує як окрема суверенна держава.

Меседж НАТО нібито хоче окупувати Арктику та Україну під час навчань

Російські медіа продовжують публікувати «аналітичні» матеріали щодо навчань НАТО Steadfast Defender 2024. Шляхом поширення фальшивих наративів про «агресію Альянсу проти Росії» прокремлівські медіа стверджують, що «справжня мета» маневрів союзників — це «розпочати» Третю світову війну, «окупувати» Арктику та «захопити» Україну. «У зв'язку з оцінкою Північної та Східної Європи, а також Арктики як потенційного майданчика для спалаху конфлікту стосовно Союзної держави, Сполучені Штати та країни НАТО активізують свою військову діяльність у цьому регіоні», — пишуть російські пропагандисти.

На меседж звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони нагадують, що Steadfast Defender — це регулярні навчання зі стримування, під час яких військові з усього Північно-Атлантичного Альянсу вправляються в обороні європейських союзників по НАТО, а не нападі на треті країни. Навчання не становлять загрози для Росії і тим паче не спрямовані на відтворення маневрів щодо «окупації» Арктики, України чи будь-якої іншої території або держави. Планування маневрів відбувалося задовго до їх початку, а інформація про їх проведення була передана іншим державам. Жодна країна НАТО ніколи не нападала на іншу державу під прикриттям військових навчань — це притаманно виключно Росії, яка саме таким способом розпочала вторгнення в Україну в 2022 році.

Альянс, у світлі російської агресії проти України та можливості її поширення на інші країни Європи, розпочав розробку нових оборонних планів на тих територіях, які, на думку НАТО, Росія може використати для початку вторгнення. Тому легенда навчань передбачає перекидання сил з Північної Америки та інших частин Альянсу в Східну Європу з метою створення здатності протистояти гіпотетичній широкомасштабній загрозі союзникам.

У навчаннях бере участь близько 90 000 військовослужбовців усіх країн НАТО, задіяно понад 1200 одиниць техніки, включаючи наземну бойову техніку, військово-морське озброєння та літаки. Маневри багатогранні: союзницькі сили продемонструють свої індивідуальні та об'єднані засоби оборони на суші, у повітрі, на морі, в кіберпросторі та в космосі. Можливості в різних галузях показують ангажованість НАТО в колективній обороні, незалежно від способу гіпотетичної атаки.

Це справді найбільші військові навчання в Європі з часів «холодної війни», так само, як російська війна в Україні — це найбільша агресія на континенті з 1939 року. Саме напад Росії став стимулом для Альянсу мобілізувати всі зусилля для перегляду оборонних планів країн НАТО. Вже у лютому 2022 року країни-члени НАТО переглянули свою Стратегічну концепцію. Північно-Атлантичний Альянс визнав Росію «найбільш значущою та прямою загрозою» безпеці в Європі. Однак окремо для тих, хто заявляє про «агресію НАТО», країни-союзники виписали пункт 9, у якому наголошується, що «НАТО не прагне конфронтації і не представляє загрози для Російської Федерації».

На Вільнюському саміті НАТО влітку 2023 року країни Альянсу продовжили розробку нових оборонних концепцій для протистояння можливій російській агресії. Ці плани не приховувалися від громадськості і широко освітлювалися пресою. На саміті наголошували, що напад Росії на Україну змусив НАТО посилити заходи зі стримування та оборони, а також розробити нові регіональні плани та нові моделі сил з використанням великої кількості військ союзників. Зараз, під час навчань Steadfast Defender 2024, союзники вправляються саме в удосконаленні оборонної здатності.

Фейк В Україні нібито шукають людей, які пишуть негативні коментарі про інтерв'ю Карлсона з Путіним за гроші

Користувачі соціальних мереж та кремлівські медіа поширюють неправдиву інформацію про те, що в Україні нібито з'явилися вакансії для «провокаторів». Зазначається, що їм «необхідно залишати негативні коментарі» під інтерв'ю президента Росії Володимира Путіна Такеру Карлсону. До цих повідомлень агітпроп додає фейкові скриншоти «вакансій» з українських сайтів пошуку роботи. Втім це — фейк.

Після поширення такої інформації StopFake вирішив перевірити, чи справді на українських сайтах з'явилися схожі вакансії. Виявилося, що це не відповідає дійсності.

Пропагандисти поширюють три різні скриншоти подібних «оголошень». Перший, як стверджується, був зроблений на сайті Robota.ua, другий — на Work.ua, а третій — на Jooble. В описі вакансій ідеться, що майбутньому працівникові доведеться переглянути інтерв'ю Карлсона з Путіним, а відтак негативно його прокоментувати. Оскільки пропагандисти не залишили посилань на ці вакансії, StopFake намагався знайти їх самостійно.

З першого фейкового оголошення на Robota.ua видно, що вакансію «провокатора» — «медіастратега» розмістила компанія «Телемаркетинг 24». Фахівці StopFake знайшли таку компанію на цьому сайті, однак вакансії «медіастратег» не виявили. Проте серед запропонованих компанією позицій є оголошення, яке дуже схоже на те, що поширює агітпроп, — «системний адміністратор». У цьому оголошенні збігається час публікації, запропонована зарплата, місце й умови роботи, але немає завдання залишати коментарі під інтерв'ю Путіна. Схоже, саме опис цієї вакансії і був відредагований у фейковому оголошенні.

Друге фейкове оголошення — «спеціаліст з технічної підтримки» на Work.ua — було опубліковано, як стверджується, компанією «Новий медіа простір». StopFake також зміг знайти цю компанію, але серед запропонованих нею вакансій немає такої позиції. Зате є вакансія «менеджер з продажу», в якій пропоноване місце роботи, зарплата й умови аналогічні тим, що зазначені у фейковому оголошенні. Жодного зобов’язання залишати коментарі під інтерв'ю Путіна там також немає.

Третє фейкове оголошення — «копірайтер» із сайту Jooble — було опубліковано компанією Recruiting Group. Така компанія, як і в першому та другому випадку, існує та справді шукає копірайтера. Проте в оригінальній вакансії немає жодного слова про роботу з коментарями під інтерв'ю Володимира Путіна Такеру Карлсону. Однак умови, місце роботи й частина опису аналогічні тому, що публікує агітпроп. StopFake також намагався зв'язатися з Recruiting Group і «Телемаркетинг 24», але на момент публікації не отримав відповіді.

Схоже, російські пропагандисти взяли справжні вакансії, які були опубліковані на українських сайтах для пошуку роботи. Змінивши їх опис, вони створили ще один фейк, що дискредитує Україну. «Детектор медіа» писав про основні меседжі інтерв'ю Такера Карлсона з Путіним та його справжні цілі.

Фейк Економіст Кійосакі нібито назвав фінансову допомогу Україні безглуздям

Користувачі соцмереж, які транслюють проросійську риторику, поширюють відеоматеріал, нібито випущений американською медіакомпанією Bloomberg, із висловленнями, які приписують економісту та автору бестселера «Багатий батько, бідний батько» Роберту Кійосакі. Мовляв, він назвав будь-які фінансові вкладення в Україну «безглуздям». «Він вважає, що допомагати Україні — це, мовляв, пропускати гроші через шредер, бо Україна зникне у найближчому майбутньому», — пишуть пропагандисти. Втім, це фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони помітили, що відеоматеріал, який поширюється в мережі, імітує дизайн відеороликів новинного агентства Bloomberg, у тому числі можна помітити логотип компанії у правому верхньому куті кадру. Однак ні на офіційному сайті, ні в соціальних мережах американської медіакомпанії немає жодного відповідного матеріалу. Навіть якщо зловмисники використовують логотип медіакомпанії, неузгодженість дизайну відеоролика (шрифт і оформлення написів) свідчить про те, що це підробка. Також треба зауважити, що більшість відеороликів Bloomberg публікуються без логотипа.

Якщо видання використовує чужі відео або фото, джерело обов'язково вказується в сюжеті. Поширюване в мережі відео є компіляцією різних відеофрагментів зі старих інтерв'ю Роберта Кійосакі, але ніде в сюжеті не згадується, звідки було взято ці фрагменти. Наприклад, відеофрагмент, на якому Кійосакі нібито висловлює думку про безглуздя фінансової допомоги Україні, з'явився в мережі чотири місяці тому. У ньому економіст насправді розповідає про інвестування.

StopFake не вдалося знайти жодних підтверджень тому, що Роберт Кійосакі публічно виступав проти фінансової допомоги для України. Останні заяви, які він робив про військову агресію Росії проти України, датуються лютим і березнем 2022 року. Також у мережі можна знайти відеофрагмент, де він висловив співчуття українцям, які страждають через війну.

Мета цього фейку — підірвати довіру партнерів до України та її фінансову підтримку. Мовляв, навіть економісти не вважають такі дії правильними, а отже, треба цю підтримку припинити.

Фейк Норвегія нібито є боржницею України

Російські медіа й телеграм-канали, які транслюють проросійську риторику, поширюють інформацію, нібито Дарія Каленюк з Центру протидії корупції висловила твердження, що «Норвегія заборгувала Україні, бо заробляє гроші на конфлікті між Росією та Україною». Однак це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони з'ясували, що його створено на основі інтерв'ю Дарії Каленюк на «Радіо NV». У розмові розглядалося, які країни можуть допомогти Україні, якщо вона не одержить підтримки від США.

Дарія Каленюк зазначила, що існують альтернативні джерела фінансування, зокрема з Норвегії. Вона висловила думку, що норвежці готові більше допомагати Україні, і розповіла про програму Нансена, яка надає фінансування та підтримку гуманітарних проєктів. Також Каленюк наголосила, що Норвегія отримала значні доходи від продажу газу, що є результатом бойкоту російського газу, і висловила сподівання, що Україна зможе налагодити більш активну співпрацю з Норвегією, включаючи призначення посла та воєнного аташе в цій країні.

Російські пропагандисти поширюють подібні фейки, щоб підірвати довіру до України серед її партнерів та створити негативне уявлення про Україну серед її союзників. «Детектор медіа» і раніше спростовував фейки росіян щодо міжнародного партнерства в контексті України.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.