Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Грудня станом на 1032 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 7 квітня

Тактика героїзації — невід’ємна частина воєнної пропаганди, а у випадку російського суспільства — і повоєнної теж. Приміром, культ героїв німецько-радянської війни 1941–1945 років, так званої Великої Вітчизняної, зберігається й досі. Сьогодні ми говоримо про те, як ліплять героїв із «вагнерівців», а також про культ «побєдобєсія» в Росії. Більше у матеріалі ДМ⁠.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Викриття Як російські боти використовують тренди у твітері, щоб поширювати антиукраїнські наративи

У твітері діє мережа ботів, які під виглядом звичайних користувачів ширять антиукраїнські наративи, застосовуючи при цьому тренди соцмережі. Наприклад, під гештегом #гарнюня такі боти розповідають про «ядерний удар», який «Росія підготувала і ось-ось завдасть удару». Або переконують, що «Україна робить брудну роботу США, воюючи з Росією». Проте найпопулярніші публікації поширюються з тезою, що «Союз Польщі та України безперспективний», адже, мовляв, Польщі слід і про себе «якось» потурбуватися.

У такий спосіб боти використовують популярний гештег серед користувачів твітеру, щоб дестабілізувати настрої та лагідно поширити бажане. Мовляв, якщо це поширюють звичні користувачі, то варто задуматися над інформацією. Утім, поширювані російські наративи й  антиукраїнські меседжі є елементом російської пропаганди, яку Москва застосовує проти України та українців.

Фейк Сатирична газета «Charlie Hebdo» зобразила на обкладинці Зеленського, який заціпенів від «злого Ісуса та Путіна»

Таку інформацію поширили у соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що сатирична газета «Charlie Hebdo» зобразила на обкладинці Зеленського, що заціпенів від «злого Ісуса» та Путіна, який намагається «стримати» Ісуса від нападу на Зеленського. Це — неправда.

У Центрі протидії дезінформації при РНБО кажуть, що такої обкладинки не існує. Фактчекери перейшли на офіційний сайт газети і схожої обкладинки не знайшли. Також невірогідність шпальти підтверджує те, що 05.04.2023 у світ вийшов №1602, а не №1603, як це позначено на фейковій обкладинці.

Пропагандисти систематично поширюють фейки про українських високопосадовців, зокрема Зеленського, з метою дискредитації. У такий спосіб агітпроп використовує тактику висміювання й намагається створити ілюзію, що керівництво України зневажають у Європі. Раніше пропагандисти поширювали повідомлення про фейкові графіті з Зеленським у публічних місцях, фейкові обкладинки журналів тощо.

Фейк Польща «виділяє більше коштів для українських біженців», ніж для поляків

Така інформація з’явилася в польському сегменті соцмереж, зокрема у твітері. У повідомленнях ідеться, що річний бюджет допомоги для бездомних осіб у Польщі на 2023 рік становить 5 мільйонів злотих. Мовляв, для українських біженців Польща таку суму «витрачає за 5 хвилин». Це — неправда. 

За кейс взялися польські фактчекери проєкту Demagog, які встановили, що у 2023 році реалізація урядової програми «Подолання бездомності» становить 5,5 млн злотих. Проте це не єдині кошти, які виділяють в Польщі на боротьбу з бездомністю. Урядова програма — це додатковий бонус, виплати для організацій, які працюють у сфері соціального захисту. Це не загальний бюджет країни. Наприклад, у бюджеті Гданська на 2023 рік передбачено понад 11,7 млн ​​злотих на «розбудову системи підтримки бездомних людей та тих, хто ризикує залишитися без домівки». При чому це лише місцевий бюджет, який значно перевищує суму, яку зазначили автори повідомлень як сталу (5 мільйонів). 

Поширюючи такий фейк, автори повідомлень прагнуть переконати, що до українських біженців ставляться ліпше ніж до поляків. Нібито Польща не турбується про своїх жителів. Аналітикині та аналітики «Детектора медіа» спростували низку фейків та маніпуляцій на тему українських біженців у Польщі. Наприклад, ми спростували маніпуляцію про збільшення рівня крадіжок у польських магазинах через українців. Та також пояснили іншу маніпуляцію, що, мовляв, ставлення багатьох поляків до українців погіршилося.

Тактики Як російська пропаганда використовує шоубізнес, щоб поширювати антиукраїнські наративи

Кремль використовує шоубізнес як інструмент впливу на формування громадської думки й знаряддя для поширення російської пропаганди. Артисти з великою кількістю прихильників публічно висловлюють свою підтримку збройної агресії Росії проти України, а також виступають на пропагандистських заходах як у самій Росії, так і на тимчасово окупованих українських територіях.

Так, рік тому повномасштабне вторгнення Росії в Україну супроводжувалася масовими дописами російського «зіркового десанту». Наприклад, російський співак Ніколай Басков у своєму Instagram  написав, що «операція Росії повністю відповідає міжнародному праву». На його думку, Росія використовує право на самозахист та захист своїх союзників (так званих «ДНР» та «ЛНР»). Позицію Баскова підтримала російська радіо- і телеведуча та акторка Алла Довлатова. Інша ведуча, Тіна Канделакі, дорікнула тим, хто засуджує агресію Росії проти України. Ці люди ретранслювали кремлівські тези для виправдання дій Росії.

Крім того, Міністерство культури спільно з Міністерством оборони Росії нещодавно оголосили про формування агітбригад, які містять російських артистів. Ці бригади створюють зокрема для того, щоб організовувати концерти також «у регіонах» для підняття бойового настрою серед мобілізованих. Подібні агітбригади існували й за часів Радянського Союзу, коли артистів використовували для політичної агітації й пропаганди.

Водночас російські артисти поширюють пропаганду не лише в Росії. Вони також їздять з концертами на тимчасово окуповані території України й виступають на пропагандистських заходах. Ба більше, деякі представники російського шоубізнесу свого часу отримали паспорти так званих «ДНР» та «ЛНР». У такий спосіб вони намагалися легітимізувати ці псевдореспубліки й підтримати позицію Кремля.

Фейк Україна «не ініціювала створення міжнародної комісії» для розслідування порушень прав людини в Україні

Така інформація з’явилася в польському сегменті соцмереж, зокрема у твітері. У повідомленнях ідеться, що Україна сама винна у воєнних злочинах, адже не «ініціювала створення міжнародної комісії для розслідування порушень прав людини». Мовляв, у такий спосіб Україна хоче приховати свої злочини й відбілити себе. Однак це — неправда. 

За кейс взялися польські фактчекери проєкту Demagog, які визначили, що фейкова цитата належить Янушу Корвін-Мікке — польському право-радикальному політику, публіцисту. Януш вважає Україну «головним ворогом Польщі». Втім, його цитата неправдива. Як пояснюють фактчекери, Рада ООН з прав людини створила міжнародну комісію, завданням якої було розслідування порушень прав людини та гуманітарного права в Україні. Водночас українське представництво також доклало зусиль для створення міжнародної групи з розслідування воєнних злочинів. До співпраці долучилися шість країн ЄС, а також США. Тож теза про бездіяльність України щодо виявлення воєнних злочинів безпідставна. 

Докази Комісії Ради ООН з прав людини свідчать, що саме росіяни вчинили умисні вбивства цивільних українців на тимчасово окупованих Росією територіях. Крім того, Комісія також виявила численні випадки зґвалтувань, сексуального та гендерно зумовленого насильства, скоєних росіянами. Тобто Україна не намагається приховати так звані «свої воєнні злочини», а навпаки хоче показати справжнього агресора — Росію. 

Викриття Китайська секта вербує українців, закликаючи ставити в коментарях під публікаціями «Амінь»

Така інформація з’явилася в українському сегменті соцмереж, зокрема у фейсбуці. Автори повідомлень створюють окремі спільноти й через них поширюють пости зі світлинами понівечених українських багатоповерхівок із закликом написати в коментарях «Амінь» та перейти за посиланням. Мовляв, після цього священник помолиться за людей й настане мир, буде перемога України тощо. 

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту НотаЄнота, посилаючись на  ГО «Інформація в чистому вигляді», які визначили, що ці сторінки курує китайська секта. Водночас адмініструють групи здебільшого в Іспанії. Як розповідають фактчекери, активних коментаторів вербують у китайську секту, яка зараз заборонена на території цієї країни. Йдеться про так звану «Церкву Всемогутнього Бога». 

Якщо перейти за посиланням у дописах із закликом написати «Амінь», то людей перекидає у фейсбук-месенджер. Це чат із користувачем «Церква Всемогутнього Бога», де пропонують взяти участь у «міжнародній онлайн-лекції на тему: Як вибратися з біди та отримати Боже благословення». Також обіцяють, що «це розмова, яка дасть Боже благословення, а священник молитиметься за волю всіх присутніх вірних».

Згодом «Церква Всемогутнього Бога» попросила додати до друзів користувачку «Оксану Оксану», бо «тільки вона може додати у групу», де відбуватиметься проповідь. У такий спосіб і надалі вербують українців до секти. За аналогічною схемою вербують і нових учасників у багатьох країнах, зокрема — іспанськомовних. Якщо у разі України спільноти мімікрують під православних, то в західних країнах — під католиків. 

«Церква Всемогутнього Бога» (або «Східна Блискавка») — це релігійна спільнота, яка виникла в Китаї у 1991 році. Її засновник — Чжао Веншань — утік 2000 року з Китаю до США, де отримав політичний притулок як людина, яку переслідували через релігійні погляди. Основне вчення секти стосується того, що очікуване Друге пришестя Христа вже настало і що Він нині набув вигляду китайки Янь Сянбінь. Ця китайка згідно з наявною у мережі інформацією, виїхала до США спільно з засновником секти та перебуває (чи принаймні на той час перебувала) з ним у стосунках.

Викриття Росіяни поширили документ нібито від Херсонського управління СБУ, в якому наказують «нейтралізувати» дезертирів

Такий «документ» поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У «документі» йдеться, що в окремих батальйонах та бригадах територіальної оборони на Херсонському напрямку «почастішали випадки дезертирства». У «документі» наводять запобіжні заходи нібито задля запобігання дезертирства, зокрема пропонують «нейтралізувати військового-втікача на місці».

Центр протидії дезінформації при РНБО дослідив цей кейс та виявив, що документ — фейковий. Крім того, перший заступник голови Херсонської облради Юрій Соболевський також підтвердив несправжність «документа». Водночас як пояснюють аналітики, «документ» містить у собі низку неточностей, зокрема: 

  • У фейковому документі не дотримані правила оформлення. Наприклад, гриф секретності розташований не на визначеному місці.

Як кажуть фахівці, жодних документів чи наказів щодо «нейтралізації» військового-втікача не існує. Якщо військовий самовільно залишив місце військової служби, то за це він отримує покарання відповідно до чинного законодавства.

Фейк У США закликають осіб без певного місця проживання приєднатися до Інтернаціонального легіону України

Таку інформацію поширили у соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що МЗС України запустило рекламну кампанію у нью-йоркському метро, яка закликає людей без домівки приєднатися до Інтернаціонального легіону оборони України. До публікацій автори повідомлень додають фото листівки з написом: «Втомилися жити на дотації? Доєднуйся до Інтернаціонального легіону оборони України!» При цьому нібито обіцяють щомісячну зарплатню і медичну страховку. Це — неправда. 

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту По той бік новин, які дослідили, що листівка несправжня. Як вони пояснюють, то фейк можна розпізнати за низкою причин, зокрема: 

  • Рекламна листівка не відповідає єдиній системі оформлення рекламних банерів. Розташування та колірна гама фейкової листівки відрізняється від дизайн-коду нью-йоркського метро;
  • Номер, за яким радять звертатися знедоленим ньюйорківцям, справді існує. Утім, цей номер для Вашингтона, а не для Нью-Йорка;
  • Потрапити в Легіон не так вже й просто. Серед вимог до кандидатів — наявність бойового досвіду. Тобто особу без конкретного місця проживання не зможуть прийняти в Легіон, якщо вона справді не відповідає деяким вимогам. 

Поширюючи цей фейк, пропагандисти прагнуть переконати, що в Україні все погано, нікому воювати, тож українське керівництво вдається до вербування людей без домівки. Нагадаємо, що у нашій новій рубриці «Новомова» аналітикині та аналітики «Детектора медіа» проаналізували, як російський агітпроп дискредитує учасників Іноземного легіону, називаючи їх «іноземними найманцями».

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.