Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

26 Листопада станом на 1006 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2547
Фейк
762
Маніпуляція
742
Меседж
536
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція Захід змушує Україну знизити призовний вік та «відправляти неповнолітніх у м’ясорубку»

Російські медіа, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що ексміністр оборони Сполученого Королівства Бен Воллес нібито заявив про необхідність знизити призовний вік в Україні. Як зазначає агітпроп, до таких заходів збираються вдатися через начебто «повний провал літнього контрнаступу ЗСУ». І це стане продовженням «західної політики вбивства значної кількості слов'ян, що з українського, що з російського боку». Це — маніпуляція.

Кейс дослідили фактчекери проєкту StopFake. Вони встановили, що агітпроп посилається на колонку Бена Воллеса, яка вийшла у виданні The Telegrpah. Насправді Воллес не писав про провальний контрнаступ України чи необхідність призову 16-річних та «кидання їх у м’ясорубку». Навпаки: він зазначив, що Україна виграє у цій війні, а союзники мають наростити темпи надання допомоги.

Бен Воллес пише, що Путін мобілізує всю Росію, а в Україні середній вік солдатів на фронті — 40 років. «Отже, як це зробила Велика Британія у 1939 та 1941 роках, можливо, настав час переоцінити масштаби української мобілізації», — зазначив Воллес. Саме цю цитату використали російські пропагандисти, щоб створити маніпулятивні новини.

У такий спосіб російський агітпроп продовжує просувати наратив про те, що український контрнаступ — провальний, а Захід насправді хоче знищити Україну. Раніше ми описували меседж про те, що Євросоюзу вигідна поразка України у війні.

Фейк Поліція затримала ворожку, яка регулярно робила негативні таро-розклади на Зеленського

У російському сегменті соцмереж «Фейсбук» і «ТікТок», пропагандистських медіа та прокремлівських телеграм-каналах поширюють відео з ворожінням на картах таро на Володимира Зеленського. В якусь мить онлайн-стрим ворожки переривається нібито через те, що прийшла поліція. Як стверджує агітпроп, правоохоронці затримали ворожку через її регулярні негативні таро-розклади на Президента України. Причиною арешту стала критика голови держави. «Відкривши карти, жінка сказала, що голова незалежної стає дедалі агресивнішим і дедалі менше підкоряється своєму розуму, піддаючись емоціям», — писав агітпроп. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери проєкту StopFake. У поширеному відео не називається ім'я ворожки, також немає посилання на її Twitch. Агітпроп посилається на «першоджерело», розміщене на ютуб-каналі під ніком «Лера». Його створили 9 червня 2023 року. Фактчекери проаналізували контент і дійшли висновку, що його метою є поширення російської дезінформації.

У коментарі для StopFake представники Національної поліції України повідомили, що Департамент кіберполіції не має інформації щодо подібного затримання. Проте вони встановили, що, ймовірно, першоджерелом, де розмістили це відео, був прокремлівський телеграм-канал «Шейх Тамир».

Російські пропагандисти намагаються дискредитувати Володимира Зеленського та українську владу, нібито за його критику вже почали арештовувати людей. Агітпроп застосовує тактику віддзеркалення, щоб показати Зеленського диктатором, за огуду якого можна потрапити за ґрати. Тобто пропагандисти звинувачують Україну в тому, що насправді робить Путін. Раніше ми розповідали про меседж, що Володимир Зеленський упроваджує «нацизм» у лавах ЗСУ.

Меседж НАТО направило свої війська в Україну

В американському сегменті фейсбуку поширюється допис про те, що НАТО нібито направило війська в Україну для боротьби з Росією. У пості є відео, на якому чоловік висловлює підтримку кандидатурі експрезидента США Дональда Трампа на виборах у Білий дім у 2024 році та зазначає, що «в Україну введено війська НАТО».

Як зазначають фактчекери проєкту PolitiFact, достовірних новин чи офіційних джерел, які могли би підтвердити меседж про те, що війська НАТО в Україні, — немає. Чоловік з відео посилається на російські джерела.

Ба більше, пресофіцер НАТО Маттіас Айхенлауб дав коментар фактчекерам, де зазначив: «В Україні немає військ НАТО». На офіційному сайті також немає інформації щодо цих військових в Україні. «Альянс несе відповідальність за те, щоб ця війна не розгорнулася та не поширилася за межі України, що було б ще більш руйнівним і небезпечним», — ідеться на сайті альянсу.

Агітпроп продовжує поширювати меседжі про те, що на території України Росія воює із Заходом. У такий спосіб росіяни намагаються виправдати свої поразки на фронті та зняти із себе відповідальність за злочини в Україні.

Викриття У Ріо-де-Жанейро на статую Христа-Спасителя не одягали українську вишиванку

В українському сегменті фейсбуку поширюють фотографії та новину про те, що в бразильському Ріо-де-Жанейро статую Христа-Спасителя нібито одягнули в гігантську вишиванку. Буцімто це зробили в межах акції на підтримку України. Це — неправда.

Кейс дослідили фактчекери проєкту VoxCheck. Вони знайшли оригінал фотографії статуї, а також відредаговане фото в соцмережі Х (колишній Твіттер), яке з’явилося ще у серпні 2022 року. Його виклав користувач Metreveli Nugzar, який висміює проросійських політиків. 

Про вбирання статуї у вишиванку також не писали ні на сайті, ні на сторінках та інших ресурсах посольства України в Бразилії та посольства Бразилії в Україні.

Раніше ми спростовували фейк про те, що мурахи винесли ікону Ісуса Христа зі зруйнованого будинку в Макіївці.

Фейк Під час візиту до Нью-Йорку Олена Зеленська купила ювелірні прикраси на понад мільйон доларів

Російські медіа, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють статтю з нігерійського видання The Nation, яке виклало фото чеків нібито покупок Олени Зеленської в ювелірних магазинах під час офіційного візиту до США. Перша леді України буцімто витратила понад мільйон доларів на ювелірні прикраси Cartier. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери Центру протидії дезінформації. На «чеку», який поширює агітпроп, вказана дата 22 вересня 2023 року, проте саме в цей день Олена і Володимир Зеленські перебували з офіційним візитом у Канаді. Тобто вона фізично не могла бути в ювелірних магазинах у Нью-Йорку.

Перед поїздкою до Канади президент України та перша леді завітали з офіційним візитом до Вашингтона, де відвідали меморіал Пентагона та провели кілька зустрічей, зокрема з Джилл Байден.

У такий спосіб російський агітпроп намагається дискредитувати Олену Зеленську, мовляв, українці воюють, поки дружина їхнього президента витрачає гроші на коштовності. Пропагандисти намагаються викликати негативне ставлення до першої леді. Раніше ми спростовували фейк про те, що у Криму росіяни знайшли російський паспорт Олени Зеленської.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.