Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

17 Липня станом на 874 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2268
Фейк
711
Маніпуляція
671
Меседж
469
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк В Україні нібито ремонтують споруди цивільного захисту, збираючи кошти з місцевих

Прокремлівські медіа поширюють інформацію, начебто на Хмельниччині коштом жителів області проводять ремонт захисних споруд цивільного захисту (укриттів). Зробити це планують, мовляв, вносячи додаткові суми в платіжки за комунальні послуги. Як доказ пропагандисти додають у повідомлення «скриншот» із чату, де листуються місцеві. Це — брехня. 

Фактчекери Центру протидії дезінформації при РНБО дослідили кейс і проаналізували офіційні соцмережі Хмельницької ОВА. У відомстві місцевої адміністрації підтвердили, що така інформація брехлива. В області не планують збирати гроші з населення для ремонту укриттів. 

Відповідно будь-які «скриншоти» листувань, які свідчать нібито про запровадження такої ініціативи, — скомпільовані. 

Маніпуляція В Україні нібито визнали, що Путін має «мирні наміри» у війні

Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, начебто перший заступник очільника МЗС України Олександр Чалий заявив, що в Україні вкотре «підтвердили мирні наміри» Володимира Путіна в російсько-українській війні. Це — маніпуляція.

Фахівці проєкту StopFake узялися за кейс і визначили, що підґрунтям для створення цієї маніпуляції став виступ Олександра Чалого під час дискусії про російсько-українську війну в Женеві — захід відбувся на початку грудня 2023 року. Серед іншого, дипломат заявив, що диктатор Путін «дуже швидко» зрозумів свою помилку й намагався владнати конфлікт мирними договорами — що йому в результаті не вдалося. Натомість телеграм-аноніми спотворили контекст і проінтерпретували висловлювання пана Олександра так, начебто очільник Кремля прагне завершити війну «мирним шляхом». 

Російський диктатор у грудні 2023 року розвинув свою публічну активність — це і його «Пряма лінія», де він підбивав підсумки року та не зміг відповісти на незручні питання, і засідання колегії Міноборони. Усім цим він продемонстрував, що його нездорові бажання незмінні: захопити Україну, окупувати й захопити інші території, перетворити її на сателіт своєї імперії. І ще дав чіткий сигнал, що його ніщо не зупинить на шляху до захоплення України. 

Росія продовжує тероризувати цивільне українське населення: наприклад, у ніч на 29 грудня 2023 року здійснила масовану атаку по українських містах. Запускала буквально все: використовували «Кинджали», балістику, С-300, крилаті ракети, дрони типу «Shahed» тощо. У Києві, Харкові, Дніпрі, Одесі, Запоріжжі, Львові, на Сумщині та Черкащині є постраждалі й загиблі. 

Тобто про жодні мирні шляхи врегулювання російсько-української війни не йдеться. Зокрема й Володимир Зеленський в інтерв’ю виданню The Economist запевнив, що не бачить «жодних фундаментальних кроків до миру з боку Росії».

Фейк У церковному календарі за редакцією ПЦУ нібито відзначають день народження Зеленського та «день святої Джавеліни»

В анонімних телеграм-каналах поширюють фото церковного «календаря» ПЦУ, нібито в якому вказано: 7 січня, мовляв, не можна святкувати Різдво, оскільки тоді святкують лише «москалі та їхні пособники». А 25 січня у календарі нібито (на всеукраїнському рівні) відзначають день народження Володимира Зеленського. Водночас 25 травня — «день святої Джавеліни». Це — фейк. 

Аналітики проєкту StopFake узялися за кейс і визначили, що Православна церква України не публікувала такого календаря; його створили поплічники Кремля, а потім виставили це за роботу української церкви. На офіційному сайті ПЦУ опублікували справжній церковний календар — і в ньому нема жодних згадок про українського президента чи про так звану «святу Джавеліну». Натомість у календарі вказано, що 25 січня православні поминають святого Григорія Богослова, а 25 травня — Третє знайдення глави Іоанна Предтечі.

Понад те, несправжній календар містить численні помилки: автором «святої Джавеліни» вважають Крістіана Бориса, а не Кріса Шоу, як написали фейкроби; у написанні прізвища очільника України також допущено помилку — написали «Зелінський» замість «Зеленський». Та й слово «пособник» здебільшого використовують у кримінальному чи судовому контекстах. Літературний варіант — «поплічник».

А «святу Джавеліну» ніколи не канонізували, щоб відзначити її день у церковному житті; навіть під час створення муралу в Києві, присвяченого концепції Богоматері, яка тримає Javelin у руках, українська Рада церков — об’єднання українських релігійних діячів — виступила проти його зображення. Згодом довелося замалювати німб на прохання місцевої адміністрації.

Фейк Із 1 січня 2024 року в Україні нібито неможливо потрапити до лікаря чоловікам без військового квитка

У прокремлівських телеграм-каналах поширюють фото «оголошення», яке нібито вивісили в одній із київських лікарень. У ньому йдеться, що з початку 2024 року начебто неможливо потрапити до лікаря «без військового квитка». Посилаються в  «оголошенні» на так звану постанову Кабінету Міністрів №147 від 26 грудня 2023 року. Це — брехня. 

Аналітики VoxCheck узялися за кейс і встановили, що такої постанови Кабміну просто не існує. На урядовому порталі є лише три документи за вказаний період (26.12.2023). Утім, вони ніяк не стосуються процедури відвідування медичних закладів. При чому саме військовий квиток мають лишень військовозобов’язані. Тобто це чоловік, який проходив військову службу, має військову освіту або наразі досягнув 27 років. В інших випадках — якщо чоловік не досягнув зазначеного віку, а також без військової служби чи освіти є призовником та має приписне посвідчення. Водночас після 60 років чоловіки вже перестають бути військовозобов’язаними — їх знімають з обліку. Тобто вимагати в чоловіків військовий квиток під час прийому в терапевта — нелогічно, адже не всі мають такий документ. Отже, фото оголошення, найбільш імовірно, скомпілювали за допомогою графічних редакторів.

Але за словами директорки Департаменту охорони здоров’я Тернопільської ОВА Ольги Ярмоленко, при плановій допомозі (довготривалому лікуванні чи запланованій операції) у чоловіків призовного віку можуть запросити документи військового обліку, зокрема і військовий квиток. Фахівці VoxCheck доповнюють: згідно з постановою Кабміну від 30 грудня 2022 року, це потрібно для своєчасного ведення військового обліку. 

Понад те, щоб підписати декларацію з сімейним лікарем, чоловікам не потрібен військовий квиток. Потрібно мати лишень паспорт, ідентифікаційний код та номер телефону.

Скриншот — VoxCheck.

Фейк У Нью-Йорку нібито створили рекламний банер, у якому «закликають» Зеленського лікуватися від наркозалежності

В анонімних телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику, поширили відео з рекламним банером, який буцімто розмістили в Нью-Йорку. У ймовірному відеоролику йдеться: «Якщо навіть Snoop Dogg відмовився від наркотиків, значить ти теж можеш». Згодом на екрані з’являється фото Володимира Зеленського.  Це — неправда. 

Аналітикам VoxCheck удалося проаналізувати кейс і встановити, що відео несправжнє. Адже під час перегляду відеоролика з «рекламним банером» вони помітили логотип одного із центрів реабілітації людей із різними видами залежностей у США — а саме Wish Recovery. Тобто фейкороби припускають, що саме цей заклад від свого імені поширив ролик. Тож фахівці VoxCheck перевірили, чи реабілітаційний центр у своїй рекламній комунікації використовував відеоролик із Зеленським. З’ясувалося, що на своїх сторінках у соціальних мережах клініка рехабу не публікувала схожих роликів, і також не вдалося знайти будь-які згадки про нього в мережі. По суті «рекламу» скомпілювали за допомогою спеціальних редакторів. 

Інші рекламні банери, що розташовані разом із фейковим відео реабілітаційної клініки, вказують на те, що зйомку самої місцевості проводили щонайменше восени. Наприклад, на екрані видно рекламу пісні «Lolipop» виконавця Darell, реліз якої відбувся ще у липні 2023 року, а кліп опублікували 8 жовтня 2023 року; нібито пісню рекламують уже два місяці. Або ж — реклама бренду косметики Charlotte Tilbury, колекція якого присвячена святковому періоду, починаючи з Геловіну 2023 року. Тобто рекламні банери зняли на відео заздалегідь, а потім вставили ролик із Володимиром Зеленським. 

Російський агітпроп зображав Зеленського в різноманітних ролях, зокрема: марнославною людиною, яка витрачає всі бюджетні кошти лише на себе; карателем-сатаністом, що нищить українське церковне надбання; особою з наркозалежністю; крадієм західних грошей; лялькою-маріонеткою, керованою Заходом; нелюдом, який кидає на фронт «усіх підряд» тощо. Так Кремль використовує тактику обкладання ганебними епітетами

Скриншот — VoxCheck.
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.