Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Листопада станом на 1002 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2545
Фейк
758
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Дезінформація про українських волонтерів, які нібито передають російські продукти з Курської області для бійців ЗСУ на Харківщині

У російських телеграм-каналах поширили фото продуктів начебто з Курської області, які «награбувала» 82 ОДШБр. Військовослужбовці цього підрозділу буцімто через волонтерів передають продукцію з території Росії для бійців цієї ж бригади, що перебувають на Харківщині. 

Проте це ― неправда, пишуть у проєкті VoxCheck. Навпаки, у відповідному дописі волонтери вказують, що продукти відправляють військовим саме в Курську область, а не з неї. До того ж на продуктах помітні українські назви, а частина з них — це свіжа випічка, яку навряд би робили в зоні бойових дій. Ще на фото помітні різні консервації — їх заготували українські волонтери, які допомагають 82 ОДШБр.

Цим фейком росіяни прагнуть у черговий раз дискредитувати українських волонтерів. Раніше ми спростовували інформацію, що українські волонтери нібито передали військовим окопну свічку, яка вибухнула.

Викриття Росіяни видали торішні кадри удару по Москві за кадри атаки на Ізраїль

У російському сегменті мережі поширили відеозапис влучення безпілотника в одну з веж ділового центру «Москва-Сіті», яке сталося 30 липня 2023 року, і видали цю атаку за удар по ізраїльському місту Ейлат 1 жовтня 2024 року. Для більшої правдоподібності на відео додали текст на івриті.

Скриншот з російського пропагандистського ресурсу

Щоб пересвідчитися в тому, що це ― стоп-кадр вибуху в районі ділового центру «Москва-Сіті», достатньо скористатися інструментом зворотного пошуку зображення від Google. Так, вдалося зʼясувати, що відповідний відеозапис зʼявився в мережі ще в липні 2023 року — після атаки по Москві.

Варто зауважити, що це не єдине давнє відео, яке видали за іранську атаку по Ізраїлю 1 жовтня 2024 року. Фактчекери Logically Facts зафіксували та спростували ще низку подібних випадків. 

У такий спосіб пропагандисти намагаються перебільшити наслідки нещодавньої атаки по ізраїльських містах. Ізраїль, своєю чергою, визнає, що деякі іранські ракети все ж влучили в авіабази, але запевняє, що значної шкоди інфраструктурі чи озброєнню це не завдало.

Раніше ми аналізували російський меседж, який полягав у тому, що війни в Україні та Ізраїлі — це «не випадковість», адже США нібито власноруч створюють нестабільні зони.

Фейк Дезінформація, що під час виступу Зеленського на 79-й Генасамблеї ООН у США зал був практично порожній

Проросійські телеграм-канали поширювали інформацію, що на виступ президента Зеленського з трибуни ООН на 79-й Генасамблеї Організації Об'єднаних Націй майже ніхто не прийшов. Зал нібито був практично порожній, прийшло лише кілька людей. Пропагандисти це пояснювали тим, що просто всі вже начебто втомилися від «української кризи».

Проте ця інформація є фейковою. Якщо переглянути трансляцію виступу Президента України, можна переконатися у зворотному. У залі були присутні представники делегацій багатьох країн. Зокрема, це чітко помітно на 2:21 та 14:23 хвилинах відео.

Цю дезінформацію поширили в рамках кампанії з дискредитації Зеленського, піджививши також наратив про його «нелегітимність» після 21 травня 2024 року. Пропагандисти остерігаються всебічної підтримки України її партнерами, тому запевняють, що насправді «українська криза» нібито вже всім набридла.

Фейк Росія бреше, що українські інструктори тренують терористів у Сирії

Російська пропаганда в черговий раз поширює інформацію, що українські інструктори разом зі США нібито навчають міжнародних терористів у Сирії. Тепер до поширення цього повідомлення долучився міністр закордонних справ Росії Лавров.

Проте це ― фейк, пишуть у Центрі протидії дезінформації. Цю дезінформацію вже неодноразово поширювали по лінії служби зовнішньої розвідки Росії, при цьому не наводячи жодних доказів. 

Керівник ЦПД, офіцер Сил оборони України Андрій Коваленко вважає, що основний фокус цієї кампанії спрямований на Близький Схід, країни Глобального Півдня, а також американське інфополе. Він додав, що це ключова інформаційна загроза на міжнародному рівні. 

У такий спосіб росіяни намагаються ствердити, що Україна ― «держава-терористка». Однак насправді саме Росія підтримує бойовиків у Сирії, які використовували, зокрема, хімічну зброю. Також Москва підтримує відносини з «Талібаном», «Хезболлою», ХАМАС та ІДІЛ.

Раніше ми спростовували інформацію, що Україна та НАТО готують провокації в Сирії.

Фейк Дезінформація, що ФСБ нібито затримала українських розвідників

Російські пропагандистські ресурси поширюють повідомлення, що Федеральна служба безпеки Росії (ФСБ) нібито затримала співробітників Головного управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО), які намагалися проникнути до Росії з території Литви. Метою українських розвідників буцімто було «зібрати інформацію про захищеність кордону та викрасти дитину».

Насправді ця інформація не відповідає дійсності. Про це повідомили в Центрі протидії дезінформації після верифікації цієї «новини». Також там додали, що українська розвідка не використовує подібних методів, а ця заява ― чергова провокація російських спецслужб.

Цей фейк має на меті дискредитувати українських розвідників та демонізувати їх в очах пересічних росіян, адже, вони, окрім «збору інформації», нібито хотіли ще й «викрасти дитину». Раніше ми писали про вісім несправжніх чатботів, які копіюють офіційний «Головний бот розвідки».

Фейк У мережі поширюють дезінформацію, що президентка Мексики відмовилася приїздити до України, назвавши Зеленського «наркоманом»

Низка проросійських користувачів мережі поширила «новину», що новообрана президентка Мексики Клаудія Шейнбаум свою відмову від візиту в Україну нібито пояснила тим, що якби вона хотіла подивитися на «наркомана» (буцімто мається на увазі Зеленський), то прогулялася б у мексиканському місті Тіхуані.

Однак ця інформація не відповідає дійсності. Про це повідомляють журналісти з проєкту StopFake. Першоджерелом дезінформації є користувачка соцмережі Х Ольга Базова. Вона публікує та поширює проросійські дописи, хоча в описі цього профілю англійською мовою вказано: «Спеціалізуюся на гумористичній політичній аналітиці, викритті лицемірства та сатирі». У відповіді на власний пост авторка акаунту навіть зазначила, що це ― жарт і президентка Мексики не робила таких заяв. Проте частина авдиторії сприйняла заяву як правдиву (як це було й задумано) та поширила «новину» без уточнення, що вона є фейковою.

Слід зазначити, що новообрана президентка Мексики справді відхилила запрошення відвідати Україну. Однак вона це пояснила тим, що хотіла б сфокусуватися на внутрішньополітичній ситуації, а не «небажанням зустрічатися з наркоманом Зеленським». Клаудія Шейнбаум не планує багато мандрувати на посаді, а тому буде відвідувати лише найважливіші міжнародні заходи. Також президентка додала, що продовжить політику свого попередника невтручання в справи інших країн і підтримуватиме мирне врегулювання всіх конфліктів.

Нещодавно Міністерство закордонних справ Мексики надіслало Путіну запрошення на інавгурацію нової президентки, однак замість нього на церемонію поїде інший представник Росії. Україна зверталася до держави з закликом заарештувати російського президента в разі його приїзду, позаяк Мексика визнає юрисдикцію Міжнародного кримінального суду, який ще у 2023 році видав ордер на арешт Путіна, проте мексиканська сторона відхилила й цей запит.

Цим вкидом російська пропаганда намагається дискредитувати Зеленського та ствердити, що міжнародні лідери зневажають Президента України. Раніше ми писали про фейк, що Зеленського запросили виступити в реабілітаційному центрі для наркозалежних, адже він «добрий приклад для наслідування».

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.