Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Грудня станом на 1032 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Україна нібито почала мінувати береги річки Тиса

Пропагандистські телеграм-канали поширюють інформацію, що Україна буцімто почала мінування берегів Тиси, щоб запобігти втечі військовозобовʼязаних за кордон. 

Скриншот Центру протидії дезінформації

Центр протидії дезінформації при РНБО верифікував цю інформацію в речника ДПС України Андрія Демченка та повідомив, що «новина» про мінування Тиси ― це черговий фейк російської пропаганди. Водночас, за словами Демченка, для посилення кордону Україна збільшує кількість прикордонних нарядів, застосовує технічні засоби спостереження, зокрема відеокамери та безпілотники.

Варто зауважити, що подібну дезінформацію пропагандисти поширюють не вперше, а її мета полягає в тому, щоб дестабілізувати ситуацію в країні. Також за допомогою подібних фейків агітпроп намагається дискредитувати державні інституції та викликати до них недовіру з боку українців. Раніше ми спростовували інформацію, що на річці Тиса українців нібито розстрілюють за втечу від мобілізації.

Фейк Під час візиту Блінкена у Veterano Pizza із закладу нібито прибрали нацистський шеврон та фото палаючого будинку профспілок в Одесі

Крайній візит державного секретаря США Ентоні Блінкена до Києва відбувся 14-15 травня 2024 року. Після насиченого зустрічами першого дня Блінкен разом із Дмитром Кулебою відвідав заклад Veterano Pizza, де, згідно з твердженнями пропагандистів, нібито перед візитом держсекретаря США змінили фото охопленого вогнем будинку профспілок в Одесі 2014 року на тризуб. А в самому закладі є стіна з шевронами, де розміщена емблема нацистської дивізії СС «Вікінг». 

Скриншот VoxCheck

Однак у цьому випадку маємо справу з фотофейком. Про це пишуть у проєкті VoxCheck. Оскільки відвідувачі Veterano Pizza швидше за все публікували світлини, де позначали заклад, то фактчекери VoxCheck вирішили переглянути такі пости в інстаграмі. Наприклад, фото з двома чоловіками, які начебто сфотографувалися на фоні палаючого будинку профспілок в Одесі відредагували. В оригіналі його опублікували на інстаграм-сторінці navysportua 14 грудня 2021 року. На стіні за відвідувачами помітно, що на місці фото нібито палаючої будівлі насправді висить тризуб на чорно-червоному тлі.

Зверху — фейкове фото. Знизу — оригінальна світлина. Джерело: VoxCheck

Також відредагували й картинку з шевроном дивізії СС. Оригінальну фотографію опублікували в лютому 2018 року. На ній немає нацистської емблеми — її додали автори фейку у фоторедакторі.

Зверху — фейкове фото. Знизу — оригінальна світлина. Джерело: VoxCheck

Ще на початку повномасштабної війни ми спростовували інформацію, що Ентоні Блінкен під час візиту до Литви нібито заявив, що російська армія набагато перевершує українську і здатна «перемолоти» її.

Фейк В Одесі трьох працівників ТЦК нібито знайшли мертвими

У мережі поширюють інформацію, нібито в Одесі трьох представників ТЦК знайшли мертвими. Спочатку вони буцімто побили цивільного чоловіка та затягнули його до автомобіля. Однак згодом, коли чоловік отямився, він буцімто вбив військовослужбовців. Утім, це ― фейк. 

Скриншот VoxCheck

На цей кейс звернули увагу фахівці з проєкту VoxCheck. Вони зʼясували, що першоджерело цієї інформації систематично поширює фейки про Україну та не надає жодних доказів своїм тезам. Інформації про трьох загиблих працівників ТЦК немає в авторитетних українських або західних ЗМІ. На сайті та в соцмережах Головного управління Нацполіції в Одеській області та на сторінці Одеської обласної прокуратури також немає подібної інформації. 

Першоджерело стверджує, що цією «новиною» з ним нібито поділився підписник, родич якого працює в поліції, однак він не наводить жодних деталей, за якими можна підтвердити правдивість цих слів.В Україні не було випадків убивства працівників ТЦК, принаймні про це немає згадок в українських ЗМІ чи правоохоронних органах. Однак є інформація, що в травні 2024 року мешканець Дніпропетровщини скоїв замах на вбивство працівника ТЦК. За даними слідства, представники районного ТЦК зупинили підозрюваного для перевірки документів у місті Синельникове. У відповідь на це чоловік раптово дістав ніж та поранив одного із військовослужбовців. Тобто вказаний випадок не приховували та не замовчували. Також медіа інформували суспільство й про те, що на Черкащині невідомі кинули вибуховий пристрій у двір працівника ТЦК, сержанта Збройних сил. А ще був випадок у Чернівцях, коли військовозобов'язаний здійснив напад і вдарив представника ТЦК, чим спровокував удар у відповідь.

Цим фейком і йому подібними російська пропаганда намагається зірвати мобілізацію в Україні. Більше фейків на тему мобілізації можна переглянути тут.

Викриття Фейковий наказ від імені голови Харківської ОВА Олега Синєгубова

Російські телеграм-канали поширюють фото нібито наказу голови Харківської обласної військової адміністрації Олега Синєгубова щодо проведення евакуації представників адміністрацій і членів їхніх сімей з окремих населених пунктів Харківської області.

Після верифікації цієї інформації в Харківської ОВА, Центр протидії дезінформації при РНБО повідомив, що наказ є фейковим. Також в адміністрації зауважили, що під номером 121 В, який вказано у фейковому документі, в ОВА вже існує інше розпорядження. Воно датоване 1 березня 2024 року, і стосується переоформлення ліцензії на провадження освітньої діяльності у сфері повної загальної середньої освіти. 

Слід звернути увагу й на оформлення так званого «наказу» та вживання в тексті документа виразів «наказуємо» та «поголовний список», що не відповідає вимогам ділового мовлення. 

Цей та інші подібні фейки росіяни поширюють з метою посіяти панічні настрої серед населення та дестабілізувати й без того складну ситуацію в регіоні, причиною якої насамперед є наступ Росії на Харківщині та часті терористичні удари по самому Харкову та області. Раніше ми спростовували інформацію, що голова Харківської ОВА нібито втік із міста.

Джерело: Центр протидії дезінформації

Фейк Росіяни нібито ліквідували офіцерів НАТО у Львівській області

Проросійські телеграм-канали поширюють інформацію, що в ніч з 28 на 29 травня 2024 року армія РФ запустила ракету «Кинджал» по Яворівському полігону на Львівщині. Як результат ― нібито загинуло багато військовослужбовців ЗСУ, а також іноземних інструкторів. 

Проте це ― фейк, пишуть у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП. У зазначений пропагандистами час російські ракети не залітали на територію Львівщини. Крім того, у ніч з 28 на 29 травня у Львівській області не оголошували повітряну тривогу (виняток – проміжок з 20:17 до 20:31 28 травня, однак пуски не фіксувалися). Також Львівська ОВА, яка під час повітряних тривог повідомляє про влучання, не фіксувала ударів по об’єктах будь-якої інфраструктури в межах області. Не фіксували влучань і в Міжнародному центрі миротворчості та воєнних відомствах країн-партнерок.

Станом на 30 травня 2024 року востаннє ракети залітали в повітряний простір Львівської області в ніч на 26 травня, але згодом вони зникли з радарів. Згодом, вже в ніч з 31 травня на 1 червня шість ракет влучили в три об'єкти критичної інфраструктури на Львівщині. Проте з 27 по 31 травня ракет у повітряному просторі Львівщини не фіксувалося. Раніше ми спростовували інформацію, що 180 іноземців нібито було вбито біля Львова російськими ракетами.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.