Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

28 Грудня станом на 1038 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2608
Фейк
776
Маніпуляція
755
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк У листопаді в Україні можуть бути відключення світла навіть без обстрілів

У деяких українських медіа поширилася інформація про те, що в Україні в листопаді нібито можуть вимикати світло навіть без російських атак на енергетичні об’єкти. Журналісти посилаються на члена комітету Верховної Ради з питань енергетики Сергія Нагорняка. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери Центру стратегічних комунікацій. У Міністерстві енергетики України спростували цю інформацію. «Відключення можливі виключно у разі масованих ворожих обстрілів, і, як наслідок, пошкоджень енергетичного обладнання», — йдеться у повідомленні Міненерго. Також наголошують, що «електроенергії, яку виробляють українські електростанції, повністю достатньо для забезпечення потреб споживачів».

Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк про те, що з 1 жовтня в Україні запровадять графіки відключення електроенергії.

Викриття Шахраї створили фейковий канал Валерія Залужного в телеграмі та розсилають повідомлення дискредитаційного змісту

У телеграмі з’явилася фейкова сторінка Головнокомандувача Валерія Залужного. Про це повідомив сам Залужний на своєму верифікованому телеграм-каналі: «Отримав інформацію, що хтось, використовуючи моє ім'я, надсилає особисті повідомлення певним відомим людям із проханнями та пропозиціями дискредитуючого та провокаційного характеру».

Кейс дослідили фактчекери Центру стратегічних комунікацій. Валерій Залужний також зазначив: «Акаунт Zaluzhniy_ua у Telegram мені не належить, як і будь-які інші облікові записи під іменем “Валерій Залужний” тощо. Усі вони – фейкові».

Офіційні сторінки Головнокомандувача ЗСУ є у фейсбуку та соцмережі X (твітер).

Поширюючи дезінформацію з фейкового акаунту Валерія Залужного, російські пропагандисти намагаються дискредитувати Головнокомандувача, посіяти паніку та зневіру серед українського народу.

Меседж Саміт «Формули миру» на Мальті став для України провальним

Прокремлівські медіа поширюють інформацію про те, що саміт щодо української «Формули миру» на Мальті нібито став провалом для України. Агітпроп посилається на статтю видання Bloomberg. Це — неправда.

Кейс дослідили фактчекери Центру стратегічних комунікацій та проєкту «БезБрехні». Насправді на саміті, що пройшов на Мальті, було створено робочі групи з практичних питань. Ба більше, завдяки допомозі Катару кількох українських дітей уже повернули додому.

У Центрі протидії дезінформації зазначають, що кількість країн, які взяли участь у саміті на Мальті, збільшилася з 15 (на переговорах у Копенгагені) і 42 (у Джидді) до 66 держав і міжнародних організацій. Його учасниками стали представники США, ЄС, Великої Британії, Туреччини, ПАР, Бразилії та Індії. Тобто це руйнує російський міф про втрату Україною підтримки Глобального Півдня. 

Ба більше, на саміті вперше вдалося ухвалити документ, у якому як результат цих зустрічей засвідчується намір скликати Глобальний саміт на рівні лідерів країн-учасниць «Формули миру». Глобальний саміт проводитимуть задля того, аби лідери держав затвердили всі положення Української формули миру.

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються знецінити результати саміту на Мальті, дискредитувати західні країни та просувати наратив про те, що Україні необхідні переговори з Путіним задля миру. Щодо журналістів видання Bloomberg, то вони не мають достатньо інформації, щоб коректно оцінити результати саміту — саме це робить їх вигідними для російських пропагандистів.

Фейк Українські першокласники на святковій лінійці крокували під пісню «Мочимо москалів»

В анонімних телеграм-каналах, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють відео, на якому українські першокласники в День знань нібито крокують під пісню «Мочимо москалів». Також агітпроп заявляє, що предмет «Захист України» покликаний виховувати в дітях «неоукраїнську ідеологію» та ненависть до росіян. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери проєкту VoxCheck. Вони знайшли оригінальне відео, датоване 2 вересня 2022 року, й на ньому лунає інша пісня. Тобто агітпроп відредагував відео та наклав на нього пісню «Мочимо москалів».

Щодо предмета «Захист України» — він давно існує у шкільній програмі й до 26 лютого 2020 року називався «Захист вітчизни». Цей предмет має на меті надати школярам знання, необхідні для захисту своєї Батьківщини. В оновленій програмі є інформація щодо надання домедичної допомоги, орієнтування на місцевості, мінної безпеки. Як заявляють в МОН: «А навички керування БПЛА використовують відеографи, геодезисти, археологи та ще безліч спеціалістів у професійній діяльності».

Це є продовженням наративу, який просувають російські пропагандисти, про те, що в Україні панує нацизм, до якого дітей привчають змалку, а росіяни нібито прагнуть урятувати українців. У такий спосіб Росія намагається виправдати повномасштабне вторгнення на територію України. Раніше ми спростовували фейк про те, що в дитячому таборі «Азовець» діти читають «Mein Kampf» Адольфа Гітлера.

Фейк Представники ХАМАСу записали відео, в якому подякували Зеленському за надану зброю

Анонімні телеграм-канали, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що представники угруповання ХАМАС нібито записали відео з подякою Володимиру Зеленському за передану зброю, яка допомагає протистояти Ізраїлю. Це — фейк.

Фактчекери Центру протидії дезінформації проаналізували відео та встановили, що воно неправдиве. Саме цей ролик поширюють російські пропагандистські ресурси та фейкові іноземні акаунти. Невідомі час і місце його зйомки. Ба більше, відео неможливо верифікувати, адже у представників ХАМАСу закриті обличчя.

У такий спосіб агітпроп намагається дискредитувати президента України Володимира Зеленського та зменшити допомогу західних партнерів. Це — продовження дезінформаційної кампанії про українську зброю в руках ХАМАСу. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк про те, що Україна продає зброю ХАМАСу, та розвінчував фейк про те, що бойовики ХАМАСу використовують зброю з Мукачева.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.