Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Січня станом на 1063 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2650
Фейк
800
Маніпуляція
758
Меседж
544
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 11 січня

У випуску спротовуємо фейки про «успішний удар відплати» росіян по Краматорську начебто за вбитих російських мобілізованих, які загинули в гуртожитку професійно-технічного училища в Макіївці в ніч на 1 січня 2023 року. А також розбираємо маніпуляції і вигадки про «радощі» Міністра оборони Резнікова з приводу того, що українці стали щитом для НАТО, і «погрози депортацією» чоловікам закордоном з боку СБУ.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить з перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Цей випуск підготовлений у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського супільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст випуску є виключною відповідальністю ГО «Детектор медіа» і не обов`язково відображає позицію Європейського Союзу.

Маніпуляція У Харкові росіяни знищили склад з боєкомплектом

Російські медіа і проросійські ресурси повідомляють, що нібито 10 січня в Харкові росіяни влучили у склад піротехніки, де ЗСУ зберігали боєкомплект. Буцімто, крім феєрверків чути було й вибухи снарядів. Також у повідомленнях робили припущення, що нібито у тому ж місці містився й особовий склад української армії. Це — маніпуляція.

Росіяни справді влучили у склад піротехніки у Харкові. На місці правоохоронці вилучили уламки касетного снаряду, попередньо — від РСЗВ «Смерч». Після влучання в одноповерхову складську будівлю сталася пожежа. Як повідомляє Харківський антикорупційний центр, цей склад магазин піротехніки винаймає близько 20 років. 

Жодного підтвердження щодо детонування боєкомплекту немає. За попередньою інформацією, немає й постраждалих, що спростовує припущення пропагандистів про розміщення поряд українських військовослужбовців. Місцеві мешканці також підтвердили, що вибухала саме піротехніка, а не снаряди.

Викриття Росія відвертає увагу від скандалу з дітьми чиновників вирваними з контексту відео з «українцями»

У соціальних мережах та телеграм-каналах обговорюють новорічний відпочинок дітей російських чиновників за кордоном, зокрема в Дубаї, на Балі, Мальдівах та Сейшелах. Матеріал на цю тему опублікували фактчекери видання The Insider.

Для відвернення уваги російські та проросійські телеграм-канали почали поширювати уривки відео, на яких люди танцюють з українськими прапорами нібито під час відпочинку в Куршевелі. У дописах стверджують, що це «українські айтівці, які виїхали з країни ще до великої війни». Або розповідають, що це — «діти українських олігархів, які святкують “гори убитих солдатів ЗСУ” в Бахмуті». 

Насправді, на цих відео фігуранти журналістських розслідувань. Ба більше — один із них перебуває у розшуку МВС України. Про це повідомив журналіст Михайло Ткач.

У такий спосіб російська пропаганда використовує тактику відвернення уваги від поведінки та статків російських чиновників і їх дітей через маніпулювання вирваними з контексту відео.

Меседж Київський тоталітарний режим веде культурну війну проти Росії

Російська пропаганда поширює меседжі, що українську владу можна порівняти з Талібаном. Мовляв, знесення пам’ятника Катерині II в Одесі, який був «священним символом» для багатьох українців, нагадує знищення талібами статуй Будди в долині Баміан у 2001 році. На поширення меседжу звернули увагу фактчекери EU vs Disinfo.

Агітпроп систематично маніпулює темою «єдиного російсько-українського культурного простору» і спільної історії. Також пропагандисти систематично використовують порівняння України чи українців зі злочинними режимами для маніпуляцій та емоційного тиску. Демонтаж пам’ятника Катерині II в Одесі неодноразово використовували для поширення меседжів про «русофобію» та створення деструктивного образу українців. Насправді пам’ятник демонтували після тривалого громадського обговорення, тобто демократичним, а не тоталітарним шляхом.

Ще до демонтажу пам’ятника писали, що Зеленський розпорядився замінити його пам'ятником американському порноакторові. Також поширювали маніпулятивні меседжі, що історію Одеси переписуватимуть, «витісняючи та змінюючи» її унікальний колорит на «новоукраїнську» реальність; українці — неосвічені вандали, які руйнують цінні пам'ятники через примхи влади. Також нібито відмовляючись від всього російського, українська нація деградує.

Меседж СБУ розкопує трупи цивільних, щоб влаштувати провокацію та звинуватити Росію у воєнних злочинах

На іноземну авдиторію агітпроп розповідає, що нібито Держбюро розслідувань та СБУ організували розкопки могил у селах Козача Лопань, Великий Бурлук, Шипувате та Хатнє Харківської області. Мовляв, розкопують поховання місцевих жителів, які померли природною смертю під час перебування у цих населених пунктах російських військ. Буцімто після ексгумації тіла цих українців понівечили та кинули у спеціальні ями на околицях сіл, щоб створити неправдиві докази «катувань» та «розстрілів» мирних жителів російськими солдатами. Нібито зараз агенти Секретної служби та поліції фотографують та знімають ці тіла та «імітують роботу судово-медичних та інших експертів» перед фальшивими «свідками». На поширення меседжу звернули увагу фактчекери EU vs Disinfo.

На Харківщині справді продовжують ексгумацію загиблих внаслідок російської агресії та фіксацію воєнних злочинів Росії. Наприкінці жовтня 2022 року МВС України повідомляло, що вже зафіксували близько сорока тисяч воєнних злочинів. Тож агітпроп вкотре намагається приховати скоєне та виставити Росію жертвою провокацій. 

Агітпроп систематично маніпулює темою недоторканості та святості могил. Раніше пропагандисти писали, що ексгумація тіл у місцях масових поховань в Ізюмі — осквернення останків загиблих; Київ знущається з могил загиблих у Лимані, проводячи ексгумацію; Україна влаштувала геноцид в Ізюмі, а тепер розкопує могили та звинувачує росіян, щоб отримати допомогу Заходу.

Маніпуляція В Україні визнали ефективність російських кібератак

Російські медіа повідомляють, що в Україні нібито визнали ефективність російських кібератак на об’єкти критичної інфраструктури. Агітпроп стверджує, що про це сказав заступник голови Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України Віктор Жора виданню Politico. Це не так.

У статті Politico, до якої апелюють пропагандисти, немає ані слова про ефективність російських кібератак. Як пише StopFake, у матеріалі йдеться, що такі атаки також мають вважатися воєнними злочинами, оскільки націлені на критичну та цивільну інфраструктуру України. Водночас і в СБУ, і в Держспецзв’язку повідомили, що за час повномасштабної війни російські хакери так і не досягли стратегічних цілей. Натомість українські фахівці збирають докази кібератак, які проводяться Росією спільно з ракетними атаками, і передають цю інформацію до Міжнародного кримінального суду в Гаазі. 

Наприкінці 2022 року у Службі безпеки України розповіли, що нейтралізували сотні російських кібератак та кіберінцидентів на об’єкти енергетики України, з яких близько 30 могли стати надкритичними. У Держспецзв’язку повідомили, що проти України зафіксували 2100 кіберінцидентів і кібератак, з них від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну — понад 1500. Найчастіше російські хакери атакують державний сектор, насамперед енергетичний сектор.

Раніше хакери надсилали фейкові листи зі шкідливим змістом від імені Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Академії СБУ, листи, замасковані під «указ президента». Також агітпроп стверджував, що Росія не займалася кіберагресією.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.