Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Січня станом на 1064 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2650
Фейк
800
Маніпуляція
758
Меседж
544
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 10 січня

У випуску спростовуємо такі фейки: українські військові використовують "міни зі сміттям, що викликають гангрену", Пентагон "випробує біологічну зброю" на українських військових, у Німеччині свастику на полі "викосили біженці з України" та інші.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить з перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Цей випуск підготовлений у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського супільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст випуску є виключною відповідальністю ГО «Детектор медіа» і не обов`язково відображає позицію Європейського Союзу.

Маніпуляція Міністр оборони України радіє тому, що українці стали щитом для НАТО

Телеграм-канали, які курує російська розвідка, поширюють повідомлення, що міністр оборони Олексій Резніков «радіє» тому, що українці «стали щитом для НАТО», і всі жертви українців «заради цього». Це — маніпуляція.

Телеграм-канали вирізали шматок відео з інтерв’ю міністра оборони ведучій «Вікон» на СТБ Олені Фроляк, де він розповідає, що тепер нарешті, після 10 місяців війни, його колеги з Європи та США визнають те, від чого відхрещувалися на початку війни: саме Україна зараз боронить цивілізаційний вибір всієї Європи та західного світу як такого. І зараз, по суті, саме Україна виконує місію НАТО, яку собі на меті ставив альянс. Тому, вважає Резніков, країни НАТО недостатньо швидко надають Україна допомогу, визнаючи той факт, що українці рятують від Росії зокрема їх.

Зрозуміло, що Україна воює не заради НАТО, а задля власного виживання та збереження держави. Але при цьому вона також рятує і Західний світ від агресії Росії, і цей факт визнають, за словами Резнікова, всі партнери України. Резніков не радіє цьому в інтерв’ю: він лише констатує факт. Але російські пропагандисти постійно просувають наратив, що «Захід вирішив воювати з Росією до останнього українця». І маніпуляція словами Резнікова — один з елементів цього наративу.

Меседж Зеленський міг би зупинити війну, але Захід не дав йому цього зробити

Телеграм-канали з мережі, що курує російська розвідка, поширюють меседж, що начебто президент Зеленський міг ще в лютому провести перемовини з Путіним під час Олімпіади в Пекіні. З огляду на це війна не почалася б. Але західні партери України начебто заборонили Зеленському їхати до Пекіна оскільки «мали на Україну власні плани». Це — маніпуляція.

Інформацію, що Зеленському начебто заборонили їхати до Пекіна, поширюють із посиланням на статтю в Financial Times, в якій на основі певних джерел повідомляється: Путін не попередив очільника Китаю Сі Цзіньпіня про плани російського вторгнення в Україну. А заступника глави МЗС Китаю Ле Юйчена навіть понизили на посаді, оскільки він не зміг передбачити вторгнення. Цей матеріал Financial Times заперечує раніше поширену точку зору, що Китай попросив Путіна не починати війну в Україні до завершення Олімпійських ігор.

У цьому матеріалі взагалі немає жодних згадок про можливий візит чи перемовини Зеленського та Путіна. І жодних фактів чи аргументів на користь теорії, що Зеленський хотів поїхати до Пекіна чи планував це зробити, але йому хтось чи щось завадило.

Натомість відомо, що напередодні поїздки до Пекіна Путіна його прессекретар Пєсков повідомляв, що Путін не планує зустрічатися з будь-ким, окрім очільника Китаю — зокрема через ковідні обмеження. За декілька днів до візиту Путіна до Китаю очільник МЗС Росії Сергій Лавров пропонував Зеленському зустрітися з Путіним у Москві, Санкт-Петербурзі чи Сочі, але  одразу попереджав, що темами обговорення не можуть бути Донбас чи приналежність Криму. Зеленський відмовився від такої пропозиції та пізніше  заявив, що не планує візит до Пекіна. Замість цього в нього були заплановані зустрічі в Києві з представниками країн-союзників України.

Немає жодних підстав вважати, що зустріч Зеленського взагалі планувалася в Кремлі під час візиту Путіна до Китаю, а також немає жодних фактів, які б свідчили про бажання Путіна домовитися з Зеленським. Навпаки, існує сотні доказів того, що 4 лютого, тобто за 20 днів до вторгнення, Путін вже ухвалив рішення почати війну з Україною, і висував заздалегідь неприйнятні ультиматуми до НАТО чи США, в яких вимагав нереалістичних поступок. Одночасно російська пропаганда із самого початку намагається перекласти відповідальність на Україну та її керівництво за війну, і навіть заперечує, що взагалі напала на Україну.

Фейк Зеленський та інші чиновники й політики збагатіли у 2022 році

Російські ЗМІ й користувачі грузинськомовного та російськомовного сегментів фейсбуку поширюють інфографіку BBC, начебто створену за даними американського видання Forbes, з якої витікає, що військово-політичне керівництво України збагатилося під час війни. Але це — фейк.

У російських медіа повідомляють, що капітал Володимира Зеленського зріс із 650 мільйонів доларів до 1,5 мільярда. Міністр оборони Олексій Резніков, голова зовнішньополітичного відомства Дмитро Кулеба та радник глави президентського офісу Михайло Подоляк начебто теж стали мільярдерами; статки Володимира Кличка сягнули майже 800 мільйонів доларів.

Як зазначає проєкт Myth Detector, створена графіка — підроблення. 27 грудня 2022 року Forbes Ukraine справді опублікував список 20 найбагатших людей країни, але жоден з українських політиків, згаданих у постах та російськомовних ЗМІ, у ньому не фігурує. Перша п’ятірка найбагатших українців у 2022 році має такий вигляд: Ренат Ахметов, Віктор Пінчук, Костянтин Жеваго, а також двоє підприємців у сфері ІТ – Олексій Шевченко та Максим Литвин. Всі, хто раніше входив до списків найбагатших людей України, і ті, хто вперше опинився в топ-20, за цей рік суттєво втратили статки. BBC на основі даних українського Forbes справді створила власну інфографіку, але в ній всі дані збігаються з даними Forbes, і в ній немає ані президента, ані міністра оборони, ані решти чиновників.

Нагадаємо, раніше російські медіа вже поширювали фейки по статки Володимира Зеленського і називали його доларовим мільярдером. За даними видання, насправді статки Зеленського оцінюються в 20-30 мільйонів доларів.

Російська пропаганда поширює ці фейки задля того, аби переконати українців, що війну веде саме керівництво України та збагачуються на ній, поки люди гинуть. Це типова спроба перекласти відповідальність за вторгнення на українське керівництво.

Фейк Херсон обстрілюють українські мобільні мінометні групи

Колаборант Володимир Сальдо, який називає себе «тимчасовим губернатором» Херсонської області, в інтерв’ю на каналі Володимира Соловйова поширив фейк, що українські військові хаотично обстрілюють Херсон, а російська армія до обстрілів не має стосунку. Окрім того, він сказав, що обстрілюють українські військові українське місто «мобільними мінометними групами».

Що таке «мобільні мінометні групи» зі слів Сальдо не зрозуміло, як і не зрозуміло, нащо взагалі українській армії обстрілювати місто з цивільними українськими громадянами. При цьому Сальдо стверджує, що обстрілюють українські «мінометні групи» лише «знакові об’єкти», роблять це вночі і виключно тому, що бояться «заставних загонів», які начебто розстрілюють тих, хто не виконує вказівок «обстрілювати Херсон».

«Заставні загони», які їздять містом за «мобільними групами», — це вигадка самого Сальдо. А ось фейк про «мінометні мобільні групи» української армії з’явився ще за часів першого етапу російсько-української війни у 2014 році. Про це пише видання «Мост».

 Тоді російська пропаганда поширювала такі ж самі історії про українські «мінометні мобільні групи», які начебто обстрілювали Луганськ, Донецьк та інші окуповані міста Донбасу. Зрозуміло, що жодних «мобільних груп» не було, а Луганськ, Донецьк та, наприклад, Шахтарськ обстрілювали бойовики  різних злочинних угрупувань на кшталт батальйону «Заря». Про це в інтерв’ю російським медіа розповідав очільник так званої «ЛНР» Валерій Болотов у 2016 році. Є й інші свідоцтва того, що Луганськ обстрілювали самі луганчани, що вступили до незаконних збройних формувань.  Детальніше про це можна почитати тут.

Російська армія регулярно обстрілює українські міста й прикладів тому тисячі. Зокрема, йдеться про Харків, Маріуполь, Волноваха, Бахмут, Соледар, Київ, Ізюм, Краматорськ, Запоріжжя, Миколаїв. Херсон також обстрілюють з першого дня, як туди зайшли українські військові. Майже щоразу після обстрілів українських міст російська пропаганда чинить спроби дискредитувати ЗСУ фейками, що це саме українські військові винні в загибелі мирних громадян чи руйнуванні будинків, лікарень, торгових центрів та садочків. 

Фейк Росія завдала «удару відплати» по Краматорську

Російське міністерство оборони стверджує, що «помстилося» за вбитих російських мобілізованих, які загинули в гуртожитку професійно-технічного училища в Макіївці в ніч на 1 січня 2023 року. Російські пропагандисти пишуть про «удар відплати» по Краматорську, внаслідок якого начебто загинуло 600 українських солдатів. Але ці заяви міністерства оборони Росії — фейк, який спростували іноземні медіа, українське армійське керівництво та навіть російські «патріотичні канали».

Як заявив представник російського міністерства оборони Ігор Конашенков, російська артилерія влучила у гуртожитки № 28 та у № 47 у Краматорську. Але відразу чотири знімальні групи іноземних медіа — фінський журналіст телерадіокомпанії Yle Антті Куронен,  журналісти CNN, кореспондентка італійської газети La Repubblica Даніеле Раїнері та журналісти агенції Reuters  — побували біля цих двох будівель і не знайшли жодних доказів загибелі чи поранення українських військових, або цивільних громадян. Щобільше, обидві будівлі майже неушкоджені — лише в одній вибило шибки, інша будівля зовсім не зазнала пошкоджень. Місцеві жителі чули вибухи, але не бачили ані швидких, ані роботи рятувальників.  Російські ракети точно  влучили поруч із будівлями — одна вирва є біля училища, інша  ракета, судячи з фотографій, влучила в гараж.  Телеграм-канал Grey Zone, близький до приватної військової компанії Вагнера, написав, що хоча самі будівлі гуртожитків, по яких стріляли, не були зруйновані, російському командуванню «не слід вішати носа, оскільки пункт прийняття рішень, мабуть, розташований у гаражі». Інші z-патріотичні канали назвали  заяви Конашенкова  брехнею. В  українській армії також заявили, що  російське міністерство оборони бреше.

Нагадаємо, що після ракетного обстрілу  гуртожитку училища в Макіївці російська армія визнала загибель 89 мобілізованих. Пропагандистські канали писали про сотні загиблих військових — від чотирьохсот до шестисот. Російська пропаганда  обіцяла «помсту» за «невинних» убитих, хоча ці люди — комбатанти, які перебувають на окупованій українській території зі зброєю, тому не можуть бути жертвами чи невинними, а є законною ціллю для української армії.

Фейк СБУ погрожує депортацією чоловікам, що перебувають за кордоном

У соцмережах поширюють скриншот повідомлення, яке начебто розсилає Служба безпеки України. В повідомленні йдеться про потребу чоловікам, що перебувають за кордоном, терміново з’явитися до «пунктів підготовки та комплектування ЗСУ». Якщо чоловік не з’явиться добровільно, СБУ планує звертатися до суду «з метою депортації військовозобов'язаного до України». Це повідомлення — фейк.

Як з’ясували журналісти StopFake, скрин цього повідомлення вперше опублікували у телеграм-каналі «Типичная Одесса», що поширює  російську пропаганду. Надалі його публікували інші пропагандистські телеграм-канали.

Повідомлення містить граматичні та фактичні помилки: наприклад, не існує жодних «пунктів підготовки та комплектування ЗСУ». Вони офіційно називаються  територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки. Також відомо, що СБУ не використовує телеграм-канал для розсилання будь-яких своїх повідомлень.

Телеграм-канал «Типичная Одесса» міститься в переліку ворожих телеграм-каналів, складеному Центром протидії дезінформації та Головним управлінням розвідки України. Його адміністратор – колишній одесит, прихильник Антимайдану Олександр Синіцин, який з 2014 року мешкає в Рязані (Росія).

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.