Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

29 Листопада станом на 1009 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2554
Фейк
764
Маніпуляція
742
Меседж
536
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція НАТО може погодитися ввести війська на територію України

Анонімні телеграм-канали, які транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію, що Євросоюз готовий обговорити відправлення миротворців з Польщі та Румунії в Україну. Агітпроп посилається на заяву прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана. Також українські медіа з посиланням на видання The Guardian пишуть, що ексгенсек НАТО Андерс Фог Расмуссен вважає, що деякі члени Альянсу, як-от Польща, можуть погодитись ввести війська в Україну. Це — маніпуляція.

8 червня 2023 року міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в етері програми «Сніданок з 1+1» прокоментував висловлювання ексгенсека НАТО. Він сказав, що до «завершення збройного конфлікту на території України іноземні держави не вводитимуть свої війська на територію нашої держави. Більше того, ми цього не просимо. Ми кажемо: дайте зброю». Міністр наголосив, що «членство України в НАТО не може завершити цю війну, але воно запобігатиме новим війнам».

У такий спосіб пропагандисти хочуть показати, що Росія воює з НАТО на території України, а інші країни — агресивні та готові піти війною у будь-який момент. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейки, що, на думку Зеленського, надії на вступ України в НАТО згасають, і що Україна начебто може вступити в НАТО, якщо відмовиться від захоплених Росією територій.

Фейк З’явилися фотографії з відпочинку Олени Зеленської на нудистському пляжі в Ізраїлі

В анонімних телеграм-каналах, у російському сегменті фейсбуку та медіа, які поширюють прокремлівську риторику, виклали дві фотографії з нібито Оленою Зеленською. Перша леді буцімто відпочивала на нудистському пляжі в Ізраїлі, поки Володимир Зеленський «клянчив зброю в Європі». Світлини зробили начебто 25 квітня 2023 року. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери проєкту Myth Detector. На фотографії, яку поширюють російські пропагандисти, зображена не Олена Зеленська, а російська телеведуча Олена Леніна. У жовтні 2022 року це фото вже з’являлося у фейсбуці. Тоді цю заяву спростували фактчекери французького агентства AFP та визначили, що на фото зображена росіянка Леніна.

Ба більше, 26 квітня 2023 року Олена Зеленська взяла участь у церемонії дружби британської та української бібліотек разом із королем Чарльзом III і королевою-консортом Каміллою. А 27 квітня виступила під час прямого включення з Києва на Парламентській асамблеї Ради Європи, де розповіла про українських дітей, примусово вивезених до Росії.

Систематично поширюючи фейки про Олену Зеленську, агітпроп намагається дискредитувати її в очах українців і західних партнерів та позбавити міжнародної підтримки. Раніше «Детектор медіа» розповідав, як російські пропагандисти дискредитують Олену Зеленську.

Маніпуляція Ейфелеву вежу підсвітили кольорами прапорів Білорусі та Росії

4 червня 2023 року в грузинському сегменті фейсбуку поширили інформацію про те, буцімто дві ночі поспіль Ейфелеву вежу у Франції підсвічують кольорами російського та білоруського прапорів. Допис містить дві фотографії: на одній вежа підсвічена білим, синім і червоним кольором, а на другій — зеленим і червоним. Це — маніпуляція.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту Myth Detector. Вони визначили, що фото Ейфелевої вежі в червоно-зелених кольорах зроблено в 2016 році, а самі кольори символізують прапор Португалії., а не Білорусі. Під час фіналу Ліги європейських чемпіонів УЄФА телекомунікаційна компанія Orange запустила кампанію, за умовами якої підсвічувала Ейфелеву вежу в кольори країн-учасниць, які зберуть найбільшу кількість реакцій у соцмережах. Росія хоч і була однією з 24 команд-учасниць, проте в медіа немає жодної згадки про те, що вежу підсвічували в кольори прапора цієї країни.

Щодо російського прапора, то фактчекери знайшли в російському блозі фото вежі, підсвіченої червоним, білим і синім кольорами, ймовірно, відредаговане. Адже разом із ним у статті закликали ставити в соцмережах спеціальні гештеги, щоб Ейфелеву вежу таки підсвітили в кольори російського прапора.

У червні 2023 року Ейфелева вежа не підсвічувалася в кольори жодної країни — це можна перевірити в соцмережах. Щодо барв прапорів інших країн, то востаннє головна окраса Парижа була підсвічена кольорами українського стяга 23 лютого 2023 року, через рік після початку російсько-української війни.

Поширюючи подібні фейки, російські пропагандисти намагаються дискредитувати Захід, посіяти зневіру серед українського суспільства і показати, що підтримка міжнародних партнерів нібито ослабла. Раніше «Детектор медіа» розповідав про маніпуляцію, що Захід припинить підтримку України, якщо вона провалить контрнаступ.

Фейк Українці вирощували «бойову сарану», аби знищити посіви на окупованій Луганщині та в Росії

Російські медіа, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію, буцімто українські військові в ангарі вирощували сарану зі США. Про це розповіла на відео жінка у військовій формі, яка знайшла нібито лист-прохання 2019 року в Станиці Луганській. У листі просять полковника 57-ї окремої мотопіхотної бригади Анатолія Мішанчука «забезпечити супровід вантажу з Вашингтонського дослідницького університету в Міссурі на територію Луганського облрибкомбінату». Це — фейк.

Фахівці Центру протидії дезінформації при РНБО дослідили цей кейс. Як доказ пропагандисти надають фейковий лист-прохання, у якому йдеться про невідомий вантаж із начебто Вашингтонського дослідницького університету. Також у цьому документі агітпроп навмисне додав слова про «бойову сарану».

Наратив про біологічні лабораторії, що діють на території України, — один із найтриваліших, які поширює російська пропаганда. «Детектор медіа» неодноразово пояснював витоки цієї інформації,  а за час війни в Україні його спростовували і Пентагон, і Держдеп США, і представники ЄС, і МЗС, і МОЗ України.

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «відʼємне зростання»

Російська економіка зазнала значного впливу через санкційний режим у відповідь на агресію Росії проти України. Багато її показників упали, однак пропаганда не може про це відкрито говорити, оскільки тоді росіяни можуть запідозрити, що агресія їхньої держави завдає шкоди і їм. Тому російські високопосадовці та пропагандисти вигадали термін «відʼємне зростання».

«Відʼємним зростанням» є зростання у зворотному напрямку. Пропагандисти стверджують: так, можливо, на цифрах усе погано і показники падають, однак насправді все налагоджується. Для пояснень цього явища вони шукають різних виправдань: то шкала не така, то рейтинги зроблені зрадниками, то цифри переплутали. Росіяни використовують ці виправдання щодо зниження показників експорту, товарообігу, падіння курсу валюти тощо. Цей термін є евфемізмом для завуалювання реальної ситуації.

Граючись із лексикою, пропагандисти хочуть завуалювати негативні наслідки агресії проти України та підтримувати її надалі. Мовляв, росіян лякали крахом економіки, але ми тримаємось, тому треба воювати далі. Це лише ще раз показує, як російські політичні еліти нехтують життям цивільних, оскільки війна проти України поглибила рівень бідності росіян. 

Маніпуляція Зеленський заявив, що надії на вступ України в НАТО згасають

Таку інформацію поширюють у російських медіа, що транслюють прокремлівську риторику, та в російському сегменті фейсбуку. На саміті Європейського політичного співтовариства (ЄПС) у Молдові Зеленський нібито заявив, що надії на вступ України в НАТО «стають дедалі віддаленішими». Це — маніпуляція.

Як зазначають фактчекери проєкту Stop Fake, цитата, яку використовують російські пропагандисти, є неточною, скороченою та вирваною з контексту. А Зеленський не заявляв про «згасання надій» на вступ України в НАТО. Однак президент справді говорив про перспективу вступу України та інших країн до Північноатлантичного альянсу. За його словами, кожна європейська країна, яка межує з Росією і хоче бути від неї захищеною, має вступити до Європейського союзу та НАТО.

У такий спосіб агітпроп намагається дискредитувати президента України, посіяти паніку та зневіру серед населення. Російські пропагандисти систематично поширюють фейки про те, що західні партнери не хочуть допомагати Україні та не хочуть бачити її в НАТО. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк, що Україну не чекають в НАТО.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.