Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

26 Листопада станом на 1006 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2547
Фейк
761
Маніпуляція
742
Меседж
536
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — спецвипуск про «атаку українських диверсантів» на території РФ

Росія 2 березня заявила про «атаку українських диверсантів», які нібито захопили заручників у селі Сушани Брянської області. Центральні та місцеві російські медіа та офіційні особи суперечливо коментували та висвітлювали ці події — то називали серед загиблих дівчинку, то хлопчика, то водія шкільного автобуса. Згодом з'явилася інформація, що вони не загинули, та й автобусу ніякого не було, бо школярі на дистанційному навчанні. Президент РФ Володимир Путін заявляє про «теракт» і «атаку неонацистів». Відповідальність за диверсійну вилазку взяв на себе «Російський добровольчий корпус» (РДК). В українській владі озвучили дві версії того, що сталося - провокація Кремля або дії російських партизанів. Розбираємо з Наталкою Соколенко у спецвипуску, що ж відбувається.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 2 березня

У мережі поширюють інформацію про нібито підготовку Києвом «масштабної провокації» начебто для звинувачення РФ порушенні вимог Конвенції про ядерну безпеку. Для цього в одеський порт Чорноморськ, як кажуть пропагандисти, завезли бочки з радіоактивними речовинами, внаслідок чого працівники порту «отримали радіоактивне опромінення». Чи справді це так — розбираємо у випуску.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Викриття Шахраї від імені представників полку спецпризначення «Сафарі» збирають гроші на військове обладнання

Шахраї поширювали в українському сегменті соцмереж повідомлення, що нібито полк спеціального призначення «Сафарі» Національної поліції України збирає кошти на тепловізори та іншу військову амуніцію. Шахраї стверджували, що вони — «земляки» військовослужбовців із Коростенського району. Мовляв, полк працює не лише на нулі, «а й тилу ворога», тому потребує допомоги для закупівлі необхідного обладнання. Мета — зібрати майже шість тисяч доларів. 

Насправді полк спецпризначення «Сафарі» не збирає і не збирав кошти на амуніцію. Про це повідомили у Національній поліції України. 

У відомстві закликають уважно перевіряти дописи про збирання коштів, щоб не стати жертвами шахраїв. 

Раніше «Детектор медіа» розповідав, про листи, які отримували підприємці Хмельниччини, Одещини, Житомирщини та Дніпропетровщини від шахраїв, що збирали кошти нібито для потреб української армії.

Фейк Твіттер обмежує використання українського прапорця у назвах профілів

У соціальних мережах поширюють повідомлення, що нібито твіттер просить неперевірених користувачів прибрати українські прапорці біля імен та назв акаунтів. У повідомленнях прикріплювали скриншоти допису в Twitter української сторінки Walter Report нібито з проханням від адміністрації соцмережі видалити значок прапора України. Мовляв, відкрито підтримувати Україну можуть лише підписники «Twitter Blue» — преміумсервісу, який надає користувачам доступ до різноманітних функцій. Це — фейк.

Жодних обмежень на використання значка українського прапора немає. На поширення повідомлень звернули увагу фактчекери проєкту MythDetector. Вони з’ясували, що сторінка Walter Report навмисно виклала фейковий допис. У такий спосіб автори хотіли звернути увагу на те, що «фейкові меми» спричиняють більший розголос, ніж реальні події в Україні. Також вони наголошують, що Ілон Маск повторює наративи російської пропаганди, й це впливає на Україну та українців. Згодом власники акаунту Walter Report спростували створений ними фейк.

Соціальні мережі справді стали зручним майданчиком для поширення російської пропаганди та дезінформації. Детальніше читайте у дослідженнях «Детектора Медіа».

Меседж Україна розв’язала війну без правил

У російських та проросійських телеграм-каналах почали поширювати цитати Рамзана Кадирова, що «диявольський режим України» воює проти «беззахисних», тож це можна вважати «війною без правил». Висловлювання Кадирова пов’язані з повідомленнями про нібито «українську ДРГ», яка нібито здійснила атаку на два села у Брянській області, взяла у заручники мирних росіян та обстріляла автомобіль. 

Версії події у Брянській області кілька разів уточнювались і щодо кількості жертв, і щодо місця перебування так званої ДРГ, і щодо мети їхнього перебування на території Росії. Попри те росіяни одразу ж без з’ясування обставин скористалися ситуацією та звинуватили Україну в тероризмі. Мовляв, українські військові вчиняють злочини проти мирних росіян. Українська влада назвала ці заяви провокацією та заперечила причетність України до подій у Брянській області. Зрештою, відповідальність взяли на себе представники «Російського добровольчого корпусу», які назвали події спробою показати, що в Росії теж є вільні люди, готові боротися проти режиму Путіна. 

У такий спосіб Росія використовує тактику віддзеркалення та перекладає на Україну відповідальність за будь-що. Мовляв, Росія не атакує першою, а «завдає ударів у відповідь». Насправді ж Росія — держава-агресор, яка розпочала війну проти України та вчиняє на території України воєнні злочини, зокрема проти дітей.

Фейк В Україні збільшили граничний вік мобілізації до шістдесяти двох років

У соціальних мережах поширюють інформацію, що Україна нібито повністю виснажила свій мобілізаційний ресурс. Мовляв, починається дванадцята хвиля мобілізації, а мобілізовувати нікого. Нібито тому з початку березня в Україні збільшили граничний вік мобілізації українців до шістдесяти двох років. Відповідне розпорядження нібито розіслали територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки. Це — неправда.

Жодних змін щодо віку українців, яких можуть мобілізувати, не було. Відповідно до законодавства мобілізації підлягають чоловіки та жінки до шістдесяти років. Вищий офіцерський склад можуть мобілізувати до шістдесяти п’яти років. Жодних «хвиль мобілізації» в Україні немає. Мобілізацію оголосили 24 лютого 2022 року і відтоді термін дії відповідного закону продовжували кілька разів. Поки тривалість воєнного стану та мобілізації продовжили до 20 травня 2023 року. 

У такий спосіб агітпроп намагається посіяти паніку серед населення, дискредитувати українську владу та українську армію. Мовляв, на фронті погана ситуація, тому в армію братимуть усіх підряд. Детальніше.

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «Українська криза»

Російські пропагандисти продовжують уникати відповідальності, добираючи різні формулювання для означення війни, яку в Україні розв’язала Росія. Надто часте використання офіційного формулювання «спеціальної воєнної операції» може викликати в авдиторії втому. Тому більш неформальною конструкцією є «українська криза». 

Війна Росії проти України триває вже девʼятий рік поспіль. Ситуація війни є кризовим моментом для усієї країни, випробуванням на міцність. Однак у цієї кризи є чітко визначена назва — війна. Росія почала агресивні військові дії проти України. Це, а також злочини російських збройних сил проти цивільних, щонайменше підпадають під визначення «злочину агресії» з міжнародного права. Відповідно, у подальшій перспективі є усі підстави притягнути Росію до відповідальності не за кризу, а за початок та цілеспрямованої війни. 

Використовуючи це словосполучення, Росія намагається показати, що війна проти України — явище тимчасове. Формулювання «українська криза» також використовують для підігравання меседжу «бліцкригу», який російський уряд обіцяв своїм громадянам у разі наступу на Україну. Крім того, у такий спосіб пропагандисти намагаються применшити ступінь трагічності ситуації. Мовляв, там нічого серйозного, лише невеличка «криза», яку можна легко вирішити перемовинами та великими поступками у бік Росії. Додатково, російський агітпроп за допомогою цієї конструкції знову намагається перекласти відповідальність за злочини агресора на жертву агресії. 

Фейк Зеленський закликав США відрядити американців воювати за Україну

У мережі як на українську, так і на іноземну авдиторію поширюють повідомлення, що нібито Володимир Зеленський вважає, що США недостатньо допомагають Україні. Мовляв, Америка, як і Україна, має відрядити своїх доньок і синів на війну. Мовляв, якщо НАТО «не хоче давати достатньо зброї», то вони мають взяти участь у війні. Нібито таку заяву Зеленський зробив під час пресконференції до роковин великої війни. Це — неправда.

Відео, яке поширюють в мережі змонтоване та вирване з контексту. Володимир Зеленський не закликає США чи НАТО вступити в війну. Фактчекери StopFake пояснюють, що на відео фрагмент відповіді президента на запитання журналіста BBC про те, що хотів би сказати Володимир Зеленський тим американцям, які не підтримують воєнну допомогу Україні. У відповіді йшлося, що якщо Україна не виграє війну, то Росія почне війну з країнами НАТО, насамперед з країнами Балтії. У такому разі всім країнам НАТО, зокрема й США, доведеться відправляти своїх військових на війну. З цієї відповіді пропагандисти скомпілювали потрібний їм текст. До такого ж висновку дійшли фактчекери проєкту MythDetector.

Агітпроп від початку великої війни просуває наратив, що Україна намагається втягнути інші країни у війну з Росією.

Фейк Прем’єру фільму «Слава Україні» в Парижі відвідали лише вісім глядачів

Російські телеграм-канали поширили інформацію, що в Парижі на прем’єру документального фільму «Слава Україні», нібито прийшло лише 8 глядачів. Фільм розповідає про вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року. Нібито його рейтинг на міжнародному кінематографічному порталі дуже низький. Мовляв, «жахіття російського окупаційного режиму» нікому не цікаві. Це — неправда.

Насправді на прем'єру фільму «Слава Україні» Бернара-Анрі Леві 6 лютого 2023 року у Парижі прийшли понад п'ятсот французьких громадських діячів. Також показ відвідали герої фільму — захисник «Азовсталі» Ілля Самойленко, дружина захисника полку «Азов» Катерина Прокопенко, рабин Умані Натан Бен Нун та Святослав Вакарчук, який створив саундтрек до фільму. Бернар-Анрі Леві описує контрнаступ, звільнення українських полонених та росіян, які здаються в полон. Фактчекери VoxCheck знайшли фото із заходу, на яких видно велику кількість глядачів у залі.

У такий спосіб агітпроп намагається підживити наратив, що Україна, війна в Україні, проблеми пов’язані з нею, «насправді» нікому не потрібні за кордоном. Мовляв, українці сам на сам з ворогом, сподіватись на допомогу марно.

Фейк На німецькі танки наносять нацистські символи перед виряджанням в Україну

У соціальних мережах поширюють відео колони танків, яку нібито транспортують в Україну. На одному з танків нібито можна побачити надпис «14/88», які символізують нацистський лозунг. Користувачі соцмереж пишуть, що це відео зняте в Німеччині, а символи наносять на танки перед виряджанням в Україну. Це — фейк.

Відео, яке поширюють у соціальних мережах, навмисно змінене. На оригінальному відео немає жодних символів на танках. У дописах також посилаються на фейк про зашифровані нацистські символи у кількості танків. Фактчекери StopFake з’ясували, що на відео американські танки «Abrams». Відео опублікували ще в березні 2022 року, тобто танки не могли транспортувати в Україну, оскільки на той час про їхнє постачання не йшлося. 

Російська пропаганда заздалегідь почала поширювати меседжі про «нацистські хрести» на танках для України, мовляв, «нацисти» можуть не приховувати свої погляди. У такий спосіб агітпроп підживлює наратив про повторну боротьбу Росії з нацизмом та фашизмом, апелюючи до подій Другої світової війни.

Фейк Росіяни захопили німецький танк «Leopard»

У соціальних мережах поширюють фото нібито захопленого росіянами німецького танка «Leopard» із прикріпленим російським прапором. Мовляв, танк пішов в атаку під Бахмутом, але загруз у болоті через сто метрів. Це — неправда.

Поширення фейку зафіксували фактчекери проєкту НотаЄнота. Вони з’ясували, що для повідомлень використали світлину, опубліковану на одному з нідерландських сайтів ще у 2007 році. До неї додали російський прапор. Жодних доказів, що росіянам вдалося захопити німецький танк, немає. 

Після рішення щодо постачання Україні танків пропагандисти розгорнули кампанію з метою їх дискредитації, мовляв, на полі бою вони не допоможуть, їх одразу спалять. Також росіяни вже поширювали фейки про знищення першого танка «Leopard».

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.