Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

25 Квітня станом на 791 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2100
Фейк
688
Маніпуляція
644
Меседж
429
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — спецвипуск про економічну дезінформацію з Андрієм Яніцьким

Поспілкувалися з Андрієм Яніцьким про економічну дезінформацію та спростували підбірку російських меседжів та фейків про економіку — українську, російську та світову. Чи ефективно працюють санкції проти Росії й чому зміцнюється її валюта, чому нам важливо експортувати зерно і чи не спричинить це голод в Україні, чи потонемо ми в боргах від лендлізу та іншої західної підтримки, наскільки критичними для Заходу є ті кошти, які вони виділяють для підтримки України та інші питання. Тексту версію розмови читайте тут.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися розрізняти маніпулювання, шахрайство, дезінформацію — самостійно. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Викриття Росіяни видали спалену солому за знищені HIMARS

Прокремлівські медіа і соцмережі поширили інформацію з посиланням на представника міністерства оборони Росії Ігоря Конашенкова, що військово-космічні сили знищили «більше ста ракет до реактивної системи залпового вогню HIMARS» у Любимівці на Дніпропетровщині. Нібито внаслідок удару ЗСУ втратили близько 120 військовослужбовців і що росіяни вбили «іноземних найманців та технічних фахівців».

«Однак насправді удару було завдано по ангарах агропідприємства, в якому на момент завдання удару зберігалося понад 800 тонн соломи (з якої, на думку Конашенкова, можна було б виготовити близько 100 ракет для HIMARS). Крім того, постраждала одна дитина (очевидно, який є іноземним найманцем)", – викрив фейк журналіст Роман Цимбалюк.

Фейк Британці напередодні подорожчання комунальних послуг «згребли усі» енергозберігаючі лампочки

Прокремлівські телеграм-канали поширюють фотографію порожніх вітрин нібито з супермаркету у Великій Британії, на яких були енергозберігаючі лампочки. Буцімто британці розкупили всі енергозберігаючі лампочки і думають, «що заощадять комуналку на роки вперед». Це – неправда.

Оригінальні знімки було зроблено у США і викладено на популярному інтернет-ресурсі Alamy, де їх може придбати будь-який користувач. В описі до фотографій сказано, що порожні полиці та табличку про нормування цього товару було знято у роздрібному магазині Target в окрузі Контра-Коста, Сан-Рамон, Каліфорнія, 12 березня 2020 року. Фото полиць, на яких були дезінфікуючі засоби для рук та інші предмети першої необхідності, 15 березня вже публікувалися американським ЗМІ Newsweek. Саме ці товари активно скуповували у перші дні початку пандемії COVID-19. На оригінальних фото на банері видно такий напис: «Обмежується кількість засобів дезінфікування до шести в одні руки».

Фактчекети з Stop Fake з’ясували, що згодом напис було відредаговано у фоторедакторі: змінено напис на банері, додано упаковки з лампочками, змінено цінники. Але ракурс, з якого були зроблені кадри, розташування полиць, навіть розмір банера та заломи на його полях повністю ідентичні світлинам, зробленим у США два роки тому.

Маніпуляція Україна заборонила в’їзд міністерці закордонних справ Бельгії через її поїздку до Криму

Російські ЗМІ з посиланням на українське видання «Європейська правда» пишуть, що новій очільниці міністерства закордонних справ Бельгії Аджі Лябіб заборонили в’їжджати в Україну через поїздку до Криму. Наприкінці липня 2021 року Аджа Лябіб, будучи на той час тележурналісткою, їздила на фестиваль «Глобальні цінності», який тоді проходив у Севастополі під курируванням дочки Путіна Катерини Тихонової.

Насправді у статті «Європейської правди» з назвою «Ефект Додона. Як очільниця МЗС Бельгії відмовляється перепросити за візит в окупований Крим», не йдеться про те, що Україна не пускає на свою територію Аджу Лябіб. Однак Україна очікує від Лябіб вибачень за незаконне відвідування окупованого Криму.

Автор матеріалу Сергій Сидоренко зазначає, що Лябіб полетіла до Криму через Росію, таким чином порушивши українське законодавство. Цей візит фінансувався приймаючою стороною – Росією. Після повернення до Бельгії Аджа Лябіб ще й вдалася до заяв, які ставлять під сумнів приналежність Криму Україні. Тоді практично ніхто не звернув увагу на цю подію. Однак після того, як колишня тележурналістка стала новою головою Міністерства закордонних справ Бельгії, факт незаконного відвідування Криму не може залишатися непоміченим. Детальніше.

Фейк Українці хочуть зробити українську мову другою офіційною в Польщі

Російська пропаганда представила пост у фейсбуку українського активіста Ігоря Ісаєва як заяву всіх українців загалом, яку, звісно, поширили прокремлівські ЗМІ.

На сайті Wyborcza.pl з’явилася стаття з заголовком «Майже кожен третій житель Вроцлава – українець. І їх все більше і більше». У матеріалі обговорювалося дослідження Спілки польських митрополій, яке показало, що Вроцлав – друге після Варшави польське місто, в якому проживає найбільша кількість українців. Ігор Ісаєв відреагував на статтю постом на своїій сторінці у фейсбуку (при цьому російський агітпроп заявляв, що це були коментарі до статті видання, що також є неправдою — прим. ред.), що «закон про національні меншини допускає запровадження допоміжної мови (а також двомовних вивісок) у комуні за наявності не менше ніж 20% представників меншин. У нас немає тлумачення того, які справи з емігрантами, хоча в законі про це прямо не йдеться. Тим не менш, у великих польських містах ми вже можемо боротися за те, щоб українська мова стала другою державною мовою».

Ні про які вимоги з боку українських біженців загалом не йдеться. Більше того, це неможливо юридично. У Республіці Польща єдиною офіційною мовою є польська. Це прописано Конституцією країни у статті 27. Детальніше.

Фейк У Дніпрі біля школи українські військові розмістили артилерію та бронетехніку

Російські ЗМІ поширили заяву начальника Національного центру управління обороною генерал-полковника Михайла Мізінцева про опорний пункт ЗСУ у школі №23 (проспект Яворницького) у Дніпрі. Буцімто «в безпосередній близькості від навчального закладу розмістили артилерію та бронетехніку». Це – неправда.

Адреса школи №23 у місті Дніпрі – проспект Дмитра Яворницького, 14. А за адресою проспект Дмитра Яворницького, 16 знаходиться Дніпропетровський національний історичний музей. До його комплексу входить діорама «Битва за Дніпро», а біля її будівлі розташована експозиція бойової техніки просто неба, повідомляє The Insider.

Так що артилерія і бронетехніка справді є. Щоправда, розмістили все це військовослужбовці не ЗСУ, як стверджує генерал Мізинцев, а Радянської армії з ініціативи маршала авіації Володимира Судця. Наказ про розміщення техніки підписав міністр оборони СРСР Андрій Гречко, і сталося це 1975 року.

Фейк Українські військові замінували міст через річку Солена у Новопавлівці на Дніпропетровщині

Про це повідомляє Міністерство оборони Росії. У Центрі протидії дезінформації при Раді національної безпеки і оборони України наголошують, що це фейк.

Росіяни заявляють, що українські військові планують «підірвати та звинуватити підрозділи російських військових у нібито невиборних ударах по об’єктах цивільної інфраструктури».

Російські пропагандисти регулярно анонсують «провокації з боку ЗСУ», щоб згодом виправдати свої ракетні удари та злочини проти мирного населення України.

Меседж Захід все більше сумнівається у перемозі України, тому зменшує військову підтримку

Про це вчергове написали російські ЗМІ, цього разу з посиланням на статтю The New York Times (NYT). Нібито на Заході зростають скептичні настрої щодо затіяної ними «тактики виснаження» Росії.

Російські пропагандисти вибірково цитують оригінальну статтю, а також додають у переказ цитати, яких у тексті немає, пише VoxCheck. Оригінальна стаття, на яку посилаються російські ЗМІ, вийшла під заголовком «Україна намагається довести, що вона може виграти, нагадуючи нещодавні удари». «Відкидаючи скептицизм щодо того, що західна зброя дозволить їм переломити ситуацію проти Росії, українці вказують на успішні атаки з використанням нових ракетних систем великої дальності», — йдеться у вступі.

Її автор Ендрю Крамер — раніше кореспондент московського, а тепер київського бюро NYT. В його публікаціях для NYT уже звучали маніпуляції та меседжі, співзвучні російській пропаганді.

На початку статті Крамер справді зазначає, ніби «підтримка Заходу пом’якшилася», утім, не наводить жодних конкретних прикладів, які б про це свідчили. Як і не наводить прикладів, хто висловлював «скепсис щодо того, що Україна зможе виграти війну на виснаження». Детальніше.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.