Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

20 Квітня станом на 786 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2090
Фейк
687
Маніпуляція
642
Меседж
427
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Rammstein ввімкнули пісню Олега Газманова «Вперед, Росія!» на концерті в Естонії

Таку інформацію поширили російські ЗМІ та в соціальних мережах. Це – неправда!

Команда VoxCheck перевірила цю інформацію і повідомляє, що відповідно до концертної програми групи у Таллінні, на концерті в Естонії 20 липня 2022 року не лунало жодної російської пісні. Це підтверджують і викладені фанатами в ютубі відео з концерту. Гурт відкрито висловлює свою підтримку Україні від початку повномасштабного вторгнення, заплановані на 2022 рік концерти в росії скасовано.

Фейк Польське видання «Dziennik Wschodni» опублікувало на першій шпальті матеріал із заголовком «Зеленський поверне Україну Польщі»

Російські пропагандисти сфальсифікували першу сторінку польського видання «Dziennik Wschodni» та опублікували її у соцмережах Facebook і у «ВКонтакте». На сфальшованій газетній сторінці пропагандисти розмістили матеріал під заголовком: «Зеленський поверне Україну Польщі». Це, звичайно, фейк, який досить добре показує, як Росія працює в соціальних мережах.

Тезу про те, що західна частина України нібито має перейти до складу Польщі, російські пропагандисти активно почали розганяти з початку повномасштабнох війни Росії в Україну. Вигадку «підкріплювали» то фальшивими картами, які буцімто демонструють наміри Польщі захопити західні області України; то підробними документами з начебто наказами про наступ на ці території; то про нібито батальйони поляків в Україні; то про «легалізацію поляків»; то про нібито плани Польщі «перейти на бік Росії і тоді захопити західні області України» тощо.

Таким чином росіяни хочуть спровокувати неприязнь між поляками та українцями.

Меседж Масові вбивства у Бучі під Києвом були інсценуванням українських військових

Колишній військовий із Франції Адріан Боке, неодноразово викритий у брехні та поширенні кремлівської пропаганди, знову виринув у російських медіа з заявою про начебто звірства ЗСУ та інсценування масових вбивств мирного населення у Бучі, які він бачив на власні очі. Адріан Боке в інтерв'ю прокремлівському агентству РІА «Новини» розповів, що українські військові нібито спеціально шукали російських офіцерів та стріляли їм у голову і що в нього на очах із вантажівок діставали тіла людей, які викладали поряд із тілами, що лежали на узбіччях вулиць.

Розповіді Адріана Боке про Україну раніше спростували StopFake, Liberation та інші міжнародні ЗМІ, але кремлівські медіа вперто їх ігнорують і продовжують тиражувати.

Дані, отримані від українських прикордонників, свідчать, що Адріан Боке протягом квітня здійснював лише короткострокові візити на територію України. Вперше він в’їхав в Україну через пункт пропуску Шегині 4 квітня і виїхав того ж дня. Його другий візит відбувся з 5 по 6 квітня. Ці два візити підтверджують і дані, надані благодійним фондом «Шпиталь Шептицького», який Адріан Боке відвідував двічі. Пізніше він повернувся в Україну лише 17 квітня, в’їхавши через пункт пропуску Краковець, і залишив територію країни 19 квітня — це найбільш тривалий візит Адріана Боке, який також зайняв не більше ніж 72 години. Останнє проходження Боке польсько-українського кордону відбувалося між 19 та 20 квітня. Ці дані спростовують можливість поїздки до Бучі, яка розташована за 7 годин їзди від Львова (з урахуванням блокпостів дорога у квітні зайняла б близько доби в один бік).

Численні свідчення місцевих жителів і супутникові кадри району Бучі підтверджують той факт, що населення на околицях Києва зазнало насильства з боку російських військових. А звірства російських окупантів у Бучі стали головною темою світових ЗМІ і соцмереж. Детальніше.

Фейк Українські військові обстріляли американськими ракетами «Хімарс» колонію в Оленівці, де утримуються українські полонені з «Азовсталі»

Інформацію про це поширюють пропагандистські медіа з посиланням на Міноборони Росії. Нібито Збройні сили України могли отримати невірну інформацію і вдарити по колонії в окупованій Росією до 24 лютого 2022 році Оленівці Донецької області. Це — неправда.

Вранці 29 липня російські медіа заявили про обстріл колонії в Оленівці. Пропагандисти повідомляють, що київським режимом вбито і покалічено велику частину з 193-х військовополонених українців, які здалися у полон у Маріуполі і знаходилися там.

Генеральний штаб Збройних сил України повідомляє, що Росія здійснила артобстріл колонії в окупованій Оленівці, щоб приховати катування і вбивства полонених та звинуватити ЗСУ у скоєнні «воєнних злочинів».

За інформацією Генштабу, Україна не завдавала ні ракетних, ні артилерійських ударів по району Оленівки. Народний депутат та член Комітету ВР з питань нацбезпеки Федір Веніславський пояснив, що будь-які ракетні та артилерійські удари, які наносять ЗСУ, відбуваються в дуже тісній взаємодії з усім розвідувальним співтовариством. Випадкового влучання бути не могло. Закономірного – тим більше.

СБУ перехопила телефонні розмови, в яких окупанти підтверджують, що саме російські війська винні у вибуху в колонії Оленівки. Таких аудіоперехоплень у розпорядженні СБУ є декілька – усі вони будуть долучені в якості доказів до відповідного кримінального провадження.

У Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України вважають, що вбивство українських полонених в Оленівці організували найманці приватної військової компанії «Вагнера» за особистою вказівкою Євгена Пригожина, не узгодивши це з керівництвом Міноборони Росії.

Спонсороване Кремлем новинне агентство «РІА Новости» опублікувало відео з колонії, на яких видно пошкодження від пожежі. В Інституті вивчення війни (ISW) зазначають, що пошкодження від пожежі не притаманні принципу роботи «Хімарсами» (HIMARS) і що пропаганлисти не надали доказів того, що фрагменти були виявлені в Оленівці.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.