Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Грудня станом на 1033 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Меседж Росія є головною демократією світу, бо Сполучені Штати — це поліцейська диктатура

Пропагандисти поширюють у соцмережах матеріали з меседжем, що, мовляв, під час Холодної війни Сполучені Штати були головною демократією, а Радянський Союз — тоталітарним режимом з амбіціями розширення. Однак з її завершенням тепер усе нібито навпаки — Сполучені Штати стали поліцейською державою, а Росія — справжньою демократією. Агітпроп стверджує, що зовнішня політика США є головною загрозою для світового миру, глобальної безпеки та стабільності.

На меседж звернули увагу аналітики проєкту EUvsDisInfo. Вони стверджують, що подібні повідомлення є прикладами стандартного антизахідного наративу російської пропаганди. У ньому ідеалізують дотримання свобод і прав російських громадян. Фахівці проєкту наголошують, що сотні тисяч росіян мігрували з країни в пошуку кращих гарантій для своїх прав та свобод. У проєкті також посилаються на статтю журналу Foreign Policy, де вважають, що дії Росії поглиблюють занепад демократії навіть в Африці, оскільки вона ігнорує у своїй діяльності на континенті верховенство права та незалежну судову систему.  

У такий спосіб пропагандисти намагаються виправдати війну проти України тим, що Росія хоче поширювати «справжню демократію». Мовляв, Сполучені Штати давно планували напасти на Росію, бо вона є справжнім оплотом демократичних цінностей. Тому Росія нібито й почала війну — щоб захиститися від загрози своїй безпеці. Проте загрозою безпеці регіону і світу є лише дії самої Росії, а саме агресія проти України, Грузії та Молдови. 

Конспірологічні теорії Як конспірологи пояснюють події в Україні й світі: теорії щодо України, підтримані Дональдом Трампом

Конспірологія набула більшого значення та впливу на політику за часів президентської каденції Дональда Трампа. Саме він неодноразово публічно підтримував усілякі теорії змов та використовував платформи конспірологів для своїх передвиборчих кампаній. З його офіційної подачі їх почали активніше поширювати російські пропагандисти, застосовуючи його заяви в якості хибної верифікації тих теорій, що підсилювали кремлівські наративи. 

Трамп активно використовував «теорію змови Байдена та України». Її прихильники вірять, що Джо Байден за часів перебування на посаді віцепрезидента США нібито намагався замʼяти корупційні оборудки свого сина Гантера в українській газовій компанії Burisma. Мовляв, Байден і визнає, що навіть погрожував припинити фінансову допомогу Україні, якщо не вбереже сина від кримінального провадження. Втім, насправді кілька конгресових розслідувань показали, що він мав право припинити фінансову допомогу, оскільки тоді йшлося про недоцільність перебування Віктора Шокіна на посаді генерального прокурора України. Трамп скористався цією теорією, коли тиснув на президента України Володимира Зеленського, щоб він почав розслідування проти Гантера Байдена в обмін на військову та фінансову допомогу. Це стало причиною першого імпічменту Дональда Трампа.

Крім того, у рамках цього скандалу Трамп фактично створив ще одну теорію. Згідно з нею, Україна та її уряд нібито навмисно втрутились у президентські вибори США 2016 року, щоб сфальсифікувати результати на користь тодішньої кандидатки від демократів Гілларі Клінтон. Мовляв, компанією, що займалась аналізом даних у рамках справи щодо втручання Росії у вибори, керує невідомий український олігарх (що було спростовано), і що саме з його подачі Росію «підставили». Втім, американська розвідка ствердила, що саме Росія втрутилась у тодішні вибори та намагалась використати Україну для власних цілей.

Російські пропагандисти активно взяли до озброєння ці дві теорії. Використовуючи їх, вони хочуть відвернути увагу від власних незаконних дій та виставити Україну в образі шалено корумпованої та недалекої країни, яка хоче перекроїти світовий устрій і втручається у внутрішні справи інших держав. Усі ці меседжі використовують зараз для виправдовування війни проти України. Однак розслідування показали, що саме Росія втручається у внутрішню політику США та намагається дестабілізувати її на користь політичного актора, що є до неї більш прихильним.

Фейк Держсекретар США привітав Пригожина із взяттям Бахмута

Пропагандисти поширюють у соцмережах відео, на якому державний секретар США Ентоні Блінкен нібито вітає голову терористичної організації «ПВК "Вагнер"» Євгена Пригожина з отриманням контролю над Бахмутом. У відео Блінкен ніби каже таку репліку: «Я лише хочу привітати Пригожина з блискучою перемогою минулого вечора в Україні, боротьба була дуже запеклою». Це — фейк.

На нього звернули увагу аналітики проєкту MythDetector. Вони переглянули відео і дійшли висновку, що, швидше за все, його створили за допомогою дипфейку. Оригінальне відео, що стало основою для його створення, оприлюднене в листопаді 2022 року, і на ньому Блінкен вітає збірну США з футболу з успішним матчем на Чемпіонаті світу. Цитату зі справжнім привітанням можна знайти в офіційній стенограмі виступу під час зустрічей міністрів закордонних справ країн-членів НАТО в Бухаресті 30 листопада минулого року.

У такий спосіб пропагандисти хочуть переконати всіх у тому, що російські війська зайняли Бахмут. Мовляв, навіть високопосадовці США це вже визнали. Проте в таких випадках важливо довіряти лише офіційним українським джерелам інформації.

Фейк Мерлін Менсон опублікував нову версію обкладинки свого альбому із «Зеленським-антихристом»

Пропагандисти в анонімних телеграм-каналах із російською риторикою поширюють інформацію, нібито співак Мерлін Менсон опублікував у своїх інстаграм-сторіз нову версію обкладинки свого альбому Antichrist superstar. На ній закреслено слово superstar, розмитий тризуб у кольорах українського прапора і президент України Володимир Зеленський із червоними очима. Менсон нібито опублікував обкладинку разом із рядками з пісні, де співають: «Я не люблю наркотики. Але наркотики люблять мене». Це — фейк.

На нього звернули увагу аналітики проєкту VoxCheck. Вони переглянули офіційні акаунти виконавця і не знайшли там такої публікації, як й інших публікацій антиукраїнського характеру. Крім того, вони не знайшли жодного матеріалу українських або іноземних медіа з цього «приводу». На оригінальній версії альбому 1996 року Antichrist superstar зображений власне Мерлін Менсон.

Вигадуючи подібні історії, пропагандисти хочуть особисто дискредитувати президента України і змусити населення сумніватися в його діях. Мовляв, він і далі веде війну, бо постійно під наркотиками, тому і треба здатися Росії. Втім, у такий спосіб Росія також хоче відвернути увагу від своїх злочинів, граючи релігійними сентиментами.

Фейк Залужного замінили двійником, на це вказує різний колір очей

Пропагандисти в російських медіа поширюють інформацію, нібито головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного вже немає серед живих і що його замінили двійником. Мовляв, на останніх відео в Залужного інший колір очей. Це — фейк.

На нього звернули увагу аналітики проєкту VoxCheck. Вони переглянули відповідні відео та побачили, що колір очей у Залужного такий, як і раніше. Пропагандисти просто обрали вигідний для них кадр, де світло падає так, що очі здаються карими, а не блакитними. Крім того, на всіх медіаматеріалах, оприлюднених пізніше, колір очей сірий.

Вигадуючи подібні історії, пропагандисти хочуть деморалізувати українське населення та викликати паніку в нього. Мовляв, головнокомандувача вбили, а отже, тепер українська армія приречена на провал. Однак вони також неодноразово намагалися дискредитувати особисто Залужного та викликати до нього недовіру. Наприклад, вигадуючи фейки про те, що він та його родина відмивають кошти за кордоном.

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 31 травня

У випуску розбираємо фейки про те, що снаряд зі збідненого урану є «токсичним», його пил нібито «потрапляє в дихальні шляхи» людини, а також як студентів українських вишів «силоміць мобілізують».

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.