Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Грудня станом на 1032 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Український президент нібито підписав новий законопроєкт «про виплату військовим у розмірі 100 тисяч гривень»

У соціальних мережах поширюють відеоролик, у якому стверджується, що  у серпні 2024 року Президент України підписав законопроєкт, який передбачає «виплату військовим у розмірі 100 тисяч гривень».

Аналітики VoxCheck підтвердили, що відео — несправжнє. Воно створене за допомогою інструментів ШІ, у програмі ElevenLabs, що дозволяє накласти голос на відео. Також ведучий ТСН Святослав Гринчук, який фігурує у ролику, у оригінальному сюжеті не закликав глядачів переходити у анонімний телеграм-канал за невідомим посиланням. Ймовірно йдеться про шахрайську схему зі збору персональних даних користувачів, з використанням недоброчесних методів. Або з метою нарощування кількості підписників певних анонімних телеграм-каналів через іншу соцмережу, в якій поширюється відеофейк. 

Ще у 2023 році у ВРУ дійсно розглядали законопроєкт №9342, за яким військовослужбовцям, які виконують бойові завдання поблизу лінії фронту, щомісячно мають виплачувати додаткову винагороду у розмірі 30-100 тис. грн. Цей законопроєкт Президент України підписав ще у червні 2023 року.

Меседж Розвінчуємо маніпуляуцію, що Україна «кинула всі сили» на Курщину, «дозволяючи» росіянам наступати по інших напрямках

На фоні операції Збройних сил України на Курщині проросійські та анонімні телеграм-канали розпочали серію дискредитаційних меседжів щодо військових. Зокрема, один із таких меседжів полягає у твердженні, мовляв, «Курська авантюра» переросла у «вбивство України»: як стверджується у повідомленнях, Володимир Зеленський нібито наказав усі сили спрямувати на Курщину, аби добитися там воєнних успіхів. Водночас інші напрямки залишилися «без жодного військового», що дозволяє росіянам просуватися далі. 

«Тепер російська армія незабаром контролюватиме усю територію Донбасу, що спростить наступ противника по всьому цьому фронту», — пояснюють пропагандисти.

Насправді така теза є маніпулятивною, враховуючи постійний тиск російської армії, жоден напрямок ЗСУ не може залишити «напризволяще». У такий спосіб фейкороби намагаються переконати у безуспішності Курської операції для української сторони. Нібито це лише даремно використані ресурси. Водночас підживити настрої й внутрішньої російської аудиторії: якщо ж ідеться про напад на російську територію, поплічники Кремля знаходять виправдання такій атаці. Мовляв, українська армія й так програє, скоро вона відступить із території Курщини; а за той час Росія наступатиме та захопить інші території України. Втім, до прикладу, у Литві зафіксували скорочення російських сухопутних військ у Калінінграді через наступ Збройних сил України в Курській області Росії. Про це заявляв командувач Литовської армії. Тобто так чи інакше Курська операція вплинула на дії війська Росії та, щонайменше, відбуваються ротації на інші напрямки, або передислокації із зон де раніше не велися бойові дії. 

Нагадаємо, що українські війська прорвали російський кордон на Сумщині у вівторок 6 серпня. 12 серпня президент Зеленський уперше прямо написав, що Україна проводить операцію в Курській області Росії. Також 12 серпня Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський повідомив, що Україна контролює майже 1000 км² Курщини. Станом на 21 серпня під контролем України перебувають 93 населені пункти Росії.

Автор: Орест Сливенко,

Маніпуляція Оборона ЗСУ в Донецькій області «залишилася без снарядів і солдатів після наступу на Курщину», — The Financial Times

У анонімних телеграм-каналах та соціальних мережах російського сегменту поширюють інформацію, що після наступу на Курщину оборона ЗСУ у Донецькій області залишилася «без снарядів та солдатів». Про це нібито пише американське видання The Financial Times. 

«Наступ на Курщині пришвидшив наступ Росії на Донбасі. Це сталося через зняття з цієї ділянки фронту до 10 тисяч українських військових, у тому числі з елітних десантно-штурмових підрозділів. Пріоритет у забезпеченні боєприпасами, як і солдатами, наразі віддається Курському напрямку, розповіли FT офіцери, перекинуті з Донбасу на територію Росії», —  повідомляють у соцмережах.

Фактчекери StopFake проаналізували кейс і визначили, що у матеріалі The Financial Times взагалі не говориться про те, що оборона ЗСУ на Донеччині «залишилася без снарядів і солдатів» після наступу на Курщину. 

У статті підкреслюється, що через курську операцію українським військовослужбовцям на Донбасі доводиться нормувати кількість боєприпасів, а солдати «можуть стикнутися з іще більш тривалим перебуванням на фронті без ротації». При чому, це висновок самих авторів видання, тобто припущення.  

Нагадаємо, що українські війська прорвали російський кордон на Сумщині у вівторок 6 серпня. 12 серпня президент Зеленський уперше прямо написав, що Україна проводить операцію в Курській області Росії. 12 серпня Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський повідомив, що Україна контролює майже 1000 км² Курщини. Станом на 21 серпня під контролем України перебувають 93 населені пункти Росії. 

Читайте ще: США начебто причетні до операції в Курській області

Викриття Як проросійські боти використовують тему протестів проти мігрантів у Британії, щоб зменшити підтримку України

У кількох містах Великої Британії на початку серпня 2024 року спалахнули заворушення після вбивства трьох дітей. Заворушення, у яких взяли участь сотні антиімміграційних протестувальників, почалися після поширення в соціальних мережах неправдивої інформації про те, що підозрюваний у нападі у Саутпорті є радикальним мусульманином-мігрантом. Акції протесту в англійських містах переросли у сутички між протестувальниками й поліцією, а також між учасниками антимігрантських акцій та їхніми опонентами. Їхні учасники громили магазини й нападали на поліцейських.

Хоч і поліція повідомляла, що підозрюваний, 17-річний Аксель Рудакубана, народився у Великій Британії, але протести антиімміграційних і антимусульманських демонстрантів продовжилися, переростаючи у насильство, підпали та грабежі.

28 серпня Королівський Об’єднаний інститут оборонних досліджень опублікував напрацювання, у яких стверджується, що Кремль активно використовував тему масових заворушеннях, використовуючи ботів. Аналіз типових провокаційних термінів та хештегів у різних соціальних мережах, пов’язаних з протестами й заворушеннями (#twotierkier, #twotierpolicing.) продемонстрував явні ознаки втручання Кремля. 

Деякі профілі, які репостили такий контент, були створені ще у 2022 році — в після початку повномасштабного вторгнення Росії до України — зараз же ці боти перейшли від нападок на Україну до критики британського уряду, який «допустив біженців, зокрема, українців до Британії». Також деякі проросійські боти, схоже, перейшли від критики виділення підтримки на користь України з боку Великої Британії, до критики нового лейбористського уряду і нібито подвійних стандартів британської поліції.  Тобто так чи інакше пропагандисти та мережі впливу Кремля намагаються продемонструвати, що в таких масових заворушеннях, мовляв, винні українці. 

Так агітпроп намагається представити українських біженців як злочинців або терористів, як культурну та економічну загрозу ЄС — для того, аби зменшити підтримку України. Про це ми згадували у власному дослідженні. Російська пропаганда від початку великої війни в Україні намагається дискредитувати біженців, які вимушено покинули Україну, щоби врятувати своє життя.

Фейк Німецький журнал Handelsblatt нібито опублікував обкладинку із загиблими українськими воїнами на Курщині

У соціальних мережах поширюють світлину нібито обкладинки німецького журналу Handelsblatt, на якій зображено дорожній вказівник із написом «Курськ» і заголовком «Українські воїни окупували територію Росії». За вказівником видно хрести, закопані в землю, і накинуті на хрести українські військові шоломи. 

Фактчекери грузинського проєкту MythDetector встановили, що такої обкладинки не існує. На опублікованому фейковому фото стоїть дата публікації: «субота-неділя, 23/24/25 серпня». Власне, на обкладинці  справжнього номера, опублікованого у вказану дату, зображений Армін Паппергері — директор найбільшого німецького концерну виробника зброї Rheinmetall. Крім того, на розповсюдженому фото неправильно вказано номер випуску, наразі вийшов лише 163 номер журналу, а не 164, як вказано у фейковій обкладинці. 

Ми неодноразово документували фейки, які стосуються підробних графіті, обкладинок іноземних журналів / шпальт газет або ж рекламних роликів. У такий спосіб пропагандисти прагнуть показати, що їхню риторику (наприклад, пропагандистську тезу нібито «Зеленського ненавидить увесь світ») також повторюють на Заході. Так у читачів може скластися враження, що громадськість справді незадоволена Україною. І надто, коли автори використовують елементи масової культури, натякаючи, що люди глузують із ситуації в Україні та що український порядок денний для Європи — лише привід посміятися.

Фейк У мережі поширюють підробне відео про «нові грошові надходження» для українських пенсіонерів та пільгових категорій

У мережі поширюють уривок з телеведучим ТСН. У відео стверджується, буцімто Європа оголосила про новий транш «для надбавки до пенсій до Дня Незалежності України». В українських пенсіонерів нібито зросте пенсія, а середня сума надбавки складатиме від 2300 до 5600 грн. Щоб отримати надбавку, телеведучий закликає перейти за посиланням в спеціальний телеграм-канал.

Аналітики VoxCheck встановили, що це відео — фейкове. За допомогою спеціального інструменту AI Speech Classifier вдалося виявити, що сам аудіозапис створили за допомогою нейромережі. Тобто пропагандисти використали оригінальне відео від ТСН, але наклали на нього свою штучно створену аудіодоріжку. 

Європейський Союз не оголошував жодного траншу щодо додаткових виплат пенсіонерам та іншим пільговим категоріям до Дня Незалежності. Жодне медіа не публікувало схожої інформації.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.