Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

21 Листопада станом на 1001 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2543
Фейк
756
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 28 листопада

У випуску розбираємо російські страшилки щодо "нападу" Німеччини на Росію, а також вказівки для російських журналістів щодо того, як писати про російську мобілізацію через високий рівень невдоволення в суспільстві.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Маніпуляція Усі школи Запоріжжя перейшли на російські стандарти

 Таку інформацію поширили російські телеканали. Мовляв, учні розповіли кореспондентам, що їм було важко вчитися, коли вчителі розмовляли з ними українською мовою. Тепер вчителі пояснюють на уроках, яка українська мова незручна і як самі українці з нею плутаються. У телесюжеті для прикладу показують одну зі шкіл тимчасово окупованого Мелітополя, який перебуває під контролем російських військ від 25 лютого.

З того часу жителі Мелітополя, які залишилися в місті, зазнають переслідувань з боку росіян. За синьо-жовту стрічку чи українську мову російські окупанти можуть розстріляти, а якщо під час перевірки телефона на вулиці знаходять український контент у месенджерах або ще десь, то за це карають штрафом або полоном.

Школи Запорізької області продовжують працювати в онлайн-режимі. У тих школах, які почали працювати офлайн на окупованій території області, дітей навчають за російськими підручниками, де історія переписана за методичками КДБ, багато вчителів завозять із Росії, бо місцеві відмовилися співпрацювати з окупантами.

Тому некоректно говорити, що всі школи Запоріжжя перейшли на російські стандарти, швидше, ті школи, що працюють, заставили перейти на російські стандарти.

З іншого боку, на сьогодні близько 80% Запорізької області окупували росіяни. Місто Запоріжжя ніколи не було під окупацією, отже школярів Запоріжжя ніхто не навчав і не навчає за російськими стандартами. Такі маніпулятивні новини пропагандисти запускають для того, щоб знецінити українську мову і показати, що Україна – це Росія, а розбіжності між країнами, мовляв, були штучно вигаданими. У такий спосіб виправдовують загарбницьку війну проти України та знищення українців.  

Маніпуляція Визнання в Європарламенті Росії спонсором тероризму «не має жодних наслідків»

Російські медіа пишуть, що нібито ухвалена 23 листопада Європейським парламентом резолюція про визнання Росії державою – спонсором тероризму не має «жодних наслідків» для Росії. Також пропагандисти звинувачують Європарламент у «політичній заангажованості». Мовляв, резолюція ЄП «сприяє розпалюванню конфліктних ситуацій і гуманітарних криз у всьому світі», а також покликана «легалізувати пограбування Росії». Агітпроп називає Європарламент рудиментом, який нічого не вирішує, а лише розпалює ворожнечу між країнами. Це — маніпуляція. 

Зараз в ЄС справді немає правової бази, щоб запровадити серйозні обмежувальні заходи проти країни, визнаної спонсором тероризму. Проте суть резолюції Європарламенту — створити таку міжнародну юридичну базу. Ухвалений документ наразі має рекомендаційний характер для виконання. 

Як зазначають фактчекери StopFake, Латвія, Литва, Польща, Естонія, Чехія й Україна визнали Росію державою – спонсором тероризму. Також вони вже розпочали роботу зі створення правової бази для повноцінного визнання Росії терористом та притягнення російської влади до відповідальності за скоєння воєнних злочинів в Україні. Першим міжнародним органом, який визнав Росію спонсором тероризму, стала Парламентська асамблея Ради Європи. Наступною визнала Росію державою – спонсором тероризму Парламентська асамблея НАТО. Зараз міжнародна спільнота співпрацює щодо створення спеціального Міжнародного трибуналу для розслідування російської агресії в Україні.

Меседж У Києві кілометрові черги до банкоматів, а в ресторанах заклеюють розетки

Такі меседжі останні кілька днів поширюють російські пропагандисти у телеграм-каналах. Як доказ вони використовують скріншоти постів з телеграм-каналу «Киевский Движ».

Мовляв, Київ залишився без електрики, у людей паніка, готівку нереально зняти й немає місць, де можна підзарядити телефони чи інші гаджети. Насправді пропагандисти хотіли б, щоб у столиці України панувала атмосфера відчаю і безпорадності. Та реальна картина зовсім інша. На каналі «Киевский Движ» з-поміж десятків дописів про вплив на місто вимкнення електроенергії є всього дві песимістичні фотографії: на одній з них люди після ракетних обстрілів стали у велику чергу до одного з банкоматів, бо інші банкомати не працювали без вимкнення світла, а в супермаркетах приймали лише готівку; один із закладів у Києві справді заклеїв розетку. При тому всі інші дописи на цьому каналі були про те, як люди йшли одне одному назустріч, як кафе, ресторани, супермаркети й навіть аптеки дозволяють користуватися розетками, встановлюють переноски, як кияни розраховуються одне за одного готівкою, щоб ніхто не залишився без необхідного.

Пропагандисти подали поодинокі випадки за масові, щоб показати паралізований Київ, посіяти паніку серед українців і  спричинити бунтівні настрої людей проти влади, яка нібито призвела до блекауту через те, що не погодилася на ультиматум Росії. 

«Детектор медіа» поділився особистими прикладами роботи під час вимкнення електрики і зв’язку.

Фейк В українських містах без електроенергії «мародерять і вбивають на вулицях»

Російські медіа та проросійські телеграм-канали пишуть, що Україна без світла нібито «скотилася до Середньовіччя» чи «в кам’яний вік». Буцімто, настав «апокаліпсис у темряві». Мовляв, українці влаштовують погроми у супермаркетах та навіть викрадають іноземців для отримання викупу. Це — неправда.

Міністерство внутрішніх справ України повідомило, що через вимкнення електроенергії криміногенна ситуація не погіршилась. Також на вулицях втричі. збільшили присутність Нацполіції, автомобільних та піших патрулів. Раніше у МВС України повідомляли, що загалом у першому півріччі 2022 року рівень злочинності в Україні зменшився на 25% у порівнянні з попереднім роком. 

Російська пропаганда навмисно створює картину жахіть, які нібито тривають в Україні для того, щоб акцентувати власну «могутність». Також агітпроп використовує коментарі анонімних користувачів під такими дописами для посилення ілюзії «апокаліпсису» в Україні. Раніше пропагандисти писали, що для виведення з ладу всієї енергосистеми України потрібно лише 15 ракет, а через рішення Офісу президента пришвидшити подачу світла стало лише гірше.  Детальніше.

Фейк Українські військові затримують людей на звільнених територіях для збільшення обмінного фонду

Про це російські пропагандисти пишуть у соціальних мережах. Нібито громадян України затримують, звинувачуючи у співпраці з російськими окупантами.

У Генеральному штабі Збройних сил України повідомили, що така інформація не відповідає дійсності.

Фейк Українці масово виїжджають до Білорусі через країни ЄС

Про це повідомили на сайті білоруського прикордонного комітету. Це – неправда. Фейк про масову міграцію українців до Білорусі виявив уповноважений уряду Польщі з питань захисту інформаційного простору країни Станіслав Жарин.

За його словами, «на графіку зображено сфальшовану кількість українських біженців, які виїхали до Білорусі. Згідно з інформацією про міграційний рух, до Білорусі прибули понад 60 тис. українців, зокрема майже 40 тис. мали їхати через Польщу».

Жарин зазначив, що білоруська пропаганда натякає на те, що українці, які рятуються від російської агресії, шукають прихистку в Білорусі, сприймаючи цю країну як безпечнішу ніж країни ЄС.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.