Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Листопада станом на 1002 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2543
Фейк
756
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Українців нібито закликають оновлювати свої дані у ТЦК плакатом із дивізією СС «Галичина»

Російські ресурси поширюють інформацію, що в Україні нібито розмістили білборд, на якому зображено 14-ту добровольчу дивізію військ СС «Галичина» з підписом «Вчора вони, сьогодні ти». Білборд нібито закликає українців оновлювати свої дані в ТЦК. Як доказ пропагандисти додають відео з місця розташування плакату.

Скриншот StopFake

Проте ця інформація не відповідає дійсності, повідомляють у проєкті StopFake. Журналісти геолокували місце, де було знято поширюване відео ― виявилося, що під Львовом ― і звернулися за коментарем до компанії, яка розміщує за цією адресою білборди. У рекламному агентстві «Браво» відповіли, що до них дійсно звернулися замовники, назвавшись «співробітниками ТЦК» Сухопутних військ. Однак як тільки стало відомо, що ця інформація є брехнею, білборд зафонували, а всю інформацію про замовлення передали до СБУ. Крім того, на запит StopFake у Львівській обласній військовій адміністрації відповіли, що такої інформаційної кампанії ніхто не замовляв.

Зрештою, офіційна інформаційна кампанія «Оновлюй дані у ТЦК», яку презентувало Міністерство оборони України, має зовсім інший вигляд, і в ній військові з різних бойових підрозділів чесно зізнаються, що вони також бояться, але долають свій страх. Водночас жодні згадки історичних подій у цій кампанії не використовуються.

Російська пропаганда не вперше використовує тему дивізії СС «Галичина» у своїй інформаційній війні, маніпулюючи історичними фактами. Так, ми вже спростовували інформацію, що українська пошта випустила марки, присвячені дивізії СС «Галичина», а також, що у відеозверненні Володимира Зеленського помітили шеврон дивізії СС «Галичина».

Меседж Україна нібито намагається привернути до себе увагу, заявляючи про падіння уламків російських безпілотників у Румунії

Російські телеграм-канали поширюють меседж, мовляв, Україна намагається будь-якими способами привернути до себе увагу «західних господарів», другу ніч поспіль заявляючи про захід російських БПЛА в Румунію. 

Навіть після того, як глава МЗС Румунії Лумініца Одобеску 25 липня 2024 року заявила, що уламки російських безпілотників виявили на території країни, пропагандисти продовжили стояти на своєму, стверджуючи, що це все одно не допоможе привернути увагу до України. Водночас із російської сторони зʼявилися претензії вже до Румунії, мовляв, «вона стає на роль України, “тарана проти Росії”, та величезним складом НАТО на східному флангу». 

Паралельно з цим, пропагандисти заперечують офіційне повідомлення Міністерства оборони Румунії про те, що ціллю атак 24 та 25 липня 2024 року були українські обʼєкти цивільної інфраструктури. У звичній для себе манері росіяни заявляють, що російські безпілотники летіли саме на воєнні обʼєкти в Україні, які нібито розміщені недалеко від кордону з Румунією. 

Коментуючи падіння уламків російських БПЛА в Румунії, Україна не ставить за мету привернути до себе увагу, адже її міжнародні партнери й без того уважно стежать за перебігом війни та численними порушеннями міжнародного права з боку Росії та фіксують їх. Українська сторона лиш у черговий раз заявила про порушення повітряного простору східного флангу НАТО й що Росія становить реальну загрозу не тільки для України, а й для її країн-сусідок.

Автор: Віталій Михайлів,

Маніпуляція Кулеба під час офіційного візиту до Китаю нібито заявив, що Україна готова до миру з Росією

Прокремлівські джерела поширюють інформацію, мовляв, Україна різко змінила риторику на тлі військових поразок, невдач на фронті й нібито заявила про готовність до проведення мирних переговорів із Росією. Повідомляючи це, пропагандисти посилаються на главу МЗС України Дмитра Кулебу.

Насправді словами Дмитра Кулеби зманіпулювали, спотворивши контекст сказаного. Про це пишуть журналісти з проєкту StopFake. 

23 липня 2024 року міністр закордонних справ України прилетів до Китаю для переговорів із головою зовнішньополітичного відомства КНР Ван Ї. Головною темою обговорення став пошук шляхів припинення російської агресії та можливої ​​ролі Китаю в досягненні миру в Україні. За підсумками перемовин із китайським колегою Дмитро Кулеба зазначив: Україна не відмовляється від переговорів з Росією, проте процес варто розпочинати тоді, коли «Росія буде готова вести переговори сумлінно», а нині «такої готовності з російської сторони не спостерігається».

Напередодні візиту до Китаю Кулеба також зробив заяву про мирні переговори з Росією, вкотре наголосивши, що однією з цілей візиту до Китаю є усунення «конкуренції між мирними планами». Цю заяву зроблено в контексті мирного саміту щодо України, який відбувся в червні 2024 року у Швейцарії. У ньому взяли участь багато країн світу, однак були відсутніми як Росія, так і Китай. 

Україна розглядає дипломатичне врегулювання війни проти Росії, однак воно має бути справедливим і враховувати Українську Формулу миру. Українська сторона запрошує Китай взяти участь у другому саміті миру, та докладає зусиль для залучення російських представників.

• Читайте також: Китайське попередження: як російська пропаганда намагається дискредитувати українсько-китайський діалог щодо сталого миру в Україні - Детектор медіа. 

Фейк Українці нібито створили петицію про присвоєння 3-й окремій штурмовій бригаді ЗСУ імені Ірини Фаріон

Прокремлівські ресурси поширюють інформацію, що Третю окрему штурмову бригаду ЗСУ хочуть назвати іменем екснардепки та мовознавиці Ірини Фаріон, життя якої обірвалося 19 липня 2024 року. Відповідна петиція нібито вже з’явилася на сайті Президента України Володимира Зеленського. Водночас публікації пропагандистів у мережі супроводжувалися лише скриншотом, без посилання на саму петицію. Деякі користувачі мережі схиляли до думки, що така петиція є доказом того, що в Україні нібито є нацизм.

Скриншот StopFake

Однак інформація про існування такої петиції не відповідає дійсності, пишуть у проєкті StopFake. У цьому можна переконатися, перевіривши петицію, скриншот якої поширюють пропагандисти, на сайті електронних петицій. Так, на сайті Президента України останнє звернення зареєстроване під номером №22/230908-еп, тоді як у фейкової петиції він набагато більший — №22/264840-еп. Крім того, її неможливо знайти ні за ключовими словами, ні за порядковим номером.

Скриншот StopFake

Творці фейкової новини спекулюють на конфлікті Ірини Фаріон з полком «Азов» та Третьої окремої штурмової бригади ЗСУ, який відбувся ще в листопаді 2023 року. Тоді в програмі «Рандеву» ведуча Яніна Соколова запитала Ірину Фаріон, як бути з російськомовними бійцями з полку «Азов» та 3-ї штурмової бригади, що спілкуються російською мовою, зокрема в бою, зауваживши, що було б несправедливо називати їх прихильниками Росії. Мовознавиця заявила, що «категорично не сприймає» цього. «Це питання до них. Що вам, хлопці, заважає, коли ви такі міцні й дуже розумні, що вам заважає виконувати 29 статтю закону про Збройні сили України? Ви, хлопці, знаєте, що таке дисципліна в армії? Якщо в армії немає дисципліни, то немає армії, це зброд тоді», – сказала Фаріон.

Метою цього фейку є деморалізація та емоційний розкол в українському суспільстві, яке засудило цинічне вбивство та об’єдналося навколо пошуку та покарання його виконавців.

Викриття Під приводом «молодіжних форумів» Росія промиває мізки українським дітям на ТОТ

Кремль продовжує вкладати багато ресурсів у пропаганду, спрямовану на дітей на тимчасово окупованих територіях України. Так, одним з інструментів просування російської пропаганди є так звані «молодіжні форуми», до участі в яких росіяни та колаборанти намагаються залучити якомога більше молоді, обіцяючи дітям великі кар’єрні перспективи та отримання «компетенцій для самореалізації в Росії». Про це повідомляють у Центрі протидії дезінформації при РНБО. 

Колаж Центру протидії дезінформації 

У ці дні в тимчасово окупованому Бердянську Запорізької області триває підготовка до проведення другого форуму «Юг молодой», куди організатори збираються привезти дітей з усіх тимчасово окупованих територій України. За оцінками окупантів, «форум» у Бердянську мають відвідати 800 учасників, пишуть у Центрі національного спротиву. Туди також мають приїхати російські пропагандисти з-поміж акторів, блогерів й інших діячів Кремля. 

Справжня мета подібних заходів полягає в наступному: 
– ідеологічно обробити дітей із ТОТ, пропагуючи серед них ненависть до України;
– посилити контроль за підлітками і юнацтвом через мережу молодіжних організацій; 
– пропагувати лояльність через обіцянки ілюзорних «перспектив»;
– посилити вплив окупаційних адміністрацій на всі сфери життя на ТОТ.

Росія продовжує реалізовувати політику, спрямовану на зміну національної самоідентифікації української молоді. Наприклад, у лютому 2024 року росіяни звозили українських дітей із ТОТ України на так званий «Всесвітній фестиваль молоді», де, зокрема, просували ідею вступу в російські молодіжні організації «в добровільно-примусовому порядку».

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.