Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Листопада станом на 1003 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2545
Фейк
758
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Київ нібито вербує терористів в Африці та на Близькому Сході

Пропагандисти поширюють в медіа поширюють безпідставні звинувачення про те, що українська розвідка нібито вербує радикалів у Сирії, Афганістані та Малі для організації терактів на території Росії. Втім ця інформація є черговою спробою дискредитувати Україну. 

Про це повідомляє Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Такі звинувачення є типовим інструментом російської інформаційної війни, спрямованої на формування негативного іміджу України на міжнародній арені. 

Мета поширення таких фейків полягає в тому, щоб Росія намагається виставити Київ у ролі країни, що співпрацює з терористичними угрупованнями, створюючи образ «небезпечної» та «агресивної» держави. Звинувачення України у співпраці з терористами дозволяє Москві відволікати увагу від реальних фактів її підтримки терористичних організацій, таких як ХАМАС та Талібан, а також міжнародної діяльності ПВК «Вагнер». Росія також намагається використати подібні заяви для того, щоб легітимізувати власну агресію проти України, виправдовуючи воєнні дії та атаки на українське цивільне населення. Кремль прагне викликати недовіру до України серед міжнародних партнерів, щоб послабити її підтримку з боку західних країн та перешкодити подальшій військовій допомозі.

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «Стіни вільної творчості»

З 2014 року в Росії з ініціативи владних структур почали зʼявлятися так звані «Стіни вільної творчості». У такий спосіб російська влада мала на меті «зблизитися» з художниками-аматорами, які створюють графіті на стінах вуличних будівель, і нібито легалізувати графіті як мистецтво. Однак ідеться не зовсім про «вільну творчість», адже митці, наприклад, у Санкт-Петербурзі повинні були узгоджувати свої стріт-арт проєкти з міською владою. Так вуличне мистецтво перетворилося у вуличну пропаганду. Небажані ж стінописи зафарбовували працівники комунальних служб.

Того ж року в рамках проєкту «Дві тисячі будинків Росії» в російських містах вирішили «прикрасити» дві тисячі стін малюнками на патріотичну тематику. Першим графіті став напис «Крим і Росія — разом назавжди» на фасаді однієї з московських будівель. 

Творчий ура-патріотизм досяг свого апогею 6 жовтня 2014 року – у день народження Путіна. На семи будинках у різних містах Росії з'явилися стінописи з літерами, що разом складають слово «спасибо». Так молодіжний прокремлівський проєкт «Сеть» вирішив привітати свого президента із 62-річчям. У Санкт-Петербурзі, на одному з будинків зобразили, наприклад, гігантську літеру «П» (якій відповідає слово «Пам'ять»). У проєкті «Сеть» таку акцію пояснили «почуттям подяки до президента як “головного архітектора наших перемог”».

Після початку повномасштабного вторгнення «стіни вільної творчості» продовжили своє існування. Наприклад, у Краснодарі на стіні однієї з будівель намалювали майора з Анапи, який загинув в Україні на війні. Як повідомляв Телеканал «Краснодар», місцеві жителі позитивно відреагували на це рішення. 

Ініціатива «Стіни вільної творчості» — це спосіб «приручити» російських вуличних художників-аматорів, щоб ті малювали не «агресивні», а прийнятні для Кремля графіті. Варто зауважити, що не всі стінописи є патріотичними, проте масова поява саме проросійських малюнків свідчить про успішність цього кремлівського проєкту.

Викриття Російські пропагандисти сфабрикували відеосюжет від BBC про негативне ставлення до українських дітей у школах Польщі

Російські телеграм-канали та проросійські користувачі соцмережі X поширюють відеосюжет, який нібито оприлюднило BBC. У матеріалі йдеться, що польські школярі начебто не хочуть навчатися разом з українськими дітьми через «низьку успішність і погану поведінку» останніх. Своєю чергою польські батьки нібито навіть готові дати хабаря директорам місцевих шкіл, аби тільки вберегти своїх дітей від навчання в змішаних класах. Проте це ― фейк.

Відеосюжет, який поширюють у мережі, не має нічого спільного з BBC. Про це повідомляють журналісти Укрінформу. На сайті британської телерадіомовної корпорації, а також на її офіційних сторінках у соцмережах немає відповідного сюжету.

Крім того, останнім часом усі відео BBC у YouTube Shorts містять інформацію про те, коли вони були оприлюдненні. Однак на фейковому відеосюжеті дата публікації відсутня.

Агітпроп підробив відеосюжет за допомогою знайдених в Інтернеті фото та відео. Деякі з них навіть не стосуються України. Наприклад, кадр, з якого починається відео, з’явився в мережі ще у 2021 році ― його можна знайти на іноземних сайтах.

Також варто зауважити, що раніше росіяни поширили відеофейк від імені BBC, який стосувався «масового використання нацистської символіки» ЗСУ на Курщині. Авдіодоріжка в тому відео збігається з авдіодоріжкою, яка присутня у відео про негативне ставлення до українських школярів у Польщі.

Цим фейком агітпроп прагне посіяти розбрат між українцями та поляками, а також послабити взаємовідносини відносини між Україною та Польщею. Раніше ми спростовували інформацію, що в польських школах, де навчаються українські діти, не вивчатимуть Волинську трагедію.

Меседж Росія може відновити ядерні випробування

Російські дипломати заявляють у медіа, що Росія може відновити ядерні випробування, якщо США проведуть аналогічні дії. Вони також зазначають, що полігон на Новій Землі повністю готовий для таких випробувань. Під «аналогічними діями» маються на увазі американські ядерні випробування, хоча їх заява прозвучала в контексті обговорення можливої відповіді Росії на удари західною далекобійною зброєю по території Росії.

Росія систематично використовує ядерний шантаж як інструмент залякування Заходу. На це звертає увагу Центр протидії дезінформації при РНБО. Заява про можливе відновлення ядерних випробувань створює атмосферу напруги та намагається вплинути на рішення західних країн щодо подальшої підтримки України. Висловлювання про готовність до випробувань позиціонується як «відповідь» на гіпотетичні дії США, що дозволяє Кремлю виправдовувати свої агресивні дії та створювати враження, що Росія діє оборонно, а не агресивно.

Погрози щодо ядерної ескалації спрямовані на те, щоб стримати Захід від подальших поставок зброї Україні, особливо далекобійної, здатної вражати територію Росії. Москва прагне застрахувати себе від подібних ударів і водночас налякати партнерів України, щоб ті відмовилися від подібних рішень. Всередині країни такі заяви сприяють зміцненню образу «сильної Росії», яка здатна протистояти Заходу та діяти з позиції сили. Це також допомагає легітимізувати подальші військові дії та виправдати агресивну зовнішню політику.

Фейк Російська армія нібито розбила український спецзагін з американських «найманців»

Пропагандисти розповсюджують в анонімних телеграм-каналах інформацію, нібито розбила під Суджею загін українського спецназу, який складався з «найманців», включаючи тисячі бійців з американської приватної військової компанії Forward та сотні одиниць техніки. Втім це - фейк.

На це звертає увагу Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Його фахівці з’ясували, що ця історія є черговим вигаданим російським фейком, що є частиною тривалої інформаційної кампанії, яка намагається просувати образ «найманців НАТО», які нібито беруть участь у бойових діях на боці України. Російська пропаганда активно використовує ці вигадки з 2014 року для створення міфу про те, що Україна перебуває під «зовнішнім управлінням» НАТО та західних країн.

У дійсності Forward Observations Group — це компанія з виробництва тактичного спорядження та медичних засобів, заснована американським ветераном Дерріком Бейлзом. Ніякого стосунку до військових операцій в Україні ця компанія не має. Її називають «приватною військовою компанією» лише російські дезінформатори.

Кремль використовує такі фейки, щоб нав'язати думку, що війна в Україні нібито є не просто російською агресією, а протистоянням з усім Заходом, зокрема НАТО. Це дозволяє мобілізувати підтримку серед російського населення, змушуючи їх вважати, що Росія захищається від іноземної агресії. Поширення фейків про «західних найманців» допомагає російській пропаганді пояснювати свої військові невдачі. Успіхи української армії часто зображаються як результат допомоги «всесильних» західних сил, а не як досягнення українських військових. Кремль також постійно намагається зобразити Україну як державу, що не здатна самостійно протистояти Росії і потребує «найманців» для підтримки. Це частина наративу про слабкість української армії та нібито «зовнішнє управління» країною.

Фейк ЗСУ нібито застосовують тактику Третього Рейху на Курщині

Пропагандисти стверджують в медіа, що Збройні сили України (ЗСУ) нібито розстрілюють військовополонених, знущаються над цивільним населенням, обстрілюють житлові будинки на Курщині, а також створюють концтабори в прикордонних районах Росії. Втім це - неправда.

На це звертає увагу Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Його фахівці з’ясували, що пропагандисти вже роками поширюють подібні фейкові заяви про «злочини» ЗСУ, але у них немає жодних доказів. Насправді ЗСУ діють відповідно до міжнародного права та суворо дотримуються Женевських конвенцій. Жоден із російських фейків про «звірства» українських військових за весь час війни не був підтверджений жодним незалежним розслідуванням або міжнародними організаціями. Додатково, російські військовополонені, які утримуються в Україні, мають всі необхідні права та отримують ставлення відповідно до міжнародних норм.

Російська пропаганда намагається створити образ українських військових як «злочинців» і «карателів», щоб підірвати міжнародну підтримку України та виправдати агресію Росії. Такі фейки мають на меті також розпалити агресію та ненависть серед російського населення до українців, стимулюючи підтримку так званої «спеціальної військової операції» і залучення нових добровольців на війну. Поширення таких фейків допомагає Москві відволікати увагу від своїх реальних злочинів в Україні, зокрема масових вбивств цивільних, катувань і негуманного утримання полонених. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.