Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Червня станом на 850 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2221
Фейк
704
Маніпуляція
660
Меседж
455
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Викриття Пропагандисти від імені Міністерства енергетики України поширюють фото памʼятки щодо рекомендацій для економії електроенергії

Так, згідно з памʼяткою, українцям радять: купувати продукти швидкого приготування, скоротити перегляд телевізора, підготувати місячний запас трусів і шкарпеток, заощаджувати заряд ґаджетів і слідкувати за дітьми, оскільки ті часто збільшують енергоспоживання. 

Однак верифікувавши інформацію в Міністерстві енергетики України, Центр протидії дезінформації при МКІП повідомляє, що поширювана пам'ятка з «порадами» не має жодного відношення до Міненерго. 

У такий спосіб пропагандисти прагнуть посіяти паніку серед українців та спантеличити їх. Раніше ми спростовували інформацію, що «Пункти незламності» — нікому не потрібні та що їх відкрили заради піару й вони провокують ворога на ракетні удари.

Скриншот Центру протидії дезінформації

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «укробєшенка»

Терміном «укробєшенка» російські пропагандисти називають українських мігранток, які, на їхню думку, «неадекватно» поводяться за кордоном і, як наслідок, нібито створюють одні проблеми. Вдаючись до цього поняття, агітпроп прагне дискредитувати образ української жінки за кордоном, а також безпосередньо завдати болю членам цієї соціальної категорії. Тобто ідеться про слюр — образливе слово, яке ховає за собою дискримінацію групи людей за расою, сексуальною орієнтацією, статтю, хворобою тощо та вживається, зокрема, задля демонстрації відсутності поваги.

Національний демократичний інститут (NDI) зазначає, що не всі випадки ворожих висловлювань, погроз або гендернозумовлених нападів на жінок є випадками гендерної дезінформації, але всі вони підпадають під визначення онлайн-насильства проти жінок.

Так, проросійські ресурси поширювали відео конфлікту, що стався в Німеччині між українською мігранткою та росіянином, який запевняв її, що сам є «німцем», оскільки вже нібито 25 років живе в цій країні. Однак сама сутичка між ними виникла на ґрунті того, що син українки вигукнув «Слава Україні!», коли грався з іншими дітьми, і це не сподобалося росіянину. У мережі пропагандисти почали поширювати це відео із таким підписом: «Укробєшенка в Гєрманії істєрічєскі защіщаєт нацистский лозунг ”слава Українє”». Водночас саме чоловік почав агресивно висловлювати свої претензії до мами хлопчика, мовляв, «какая “Слава Українє?”» і «ви фашисти ілі чьо?». Також він намагався образити українку, стверджуючи: «Какая ти женщіна? Ти укроп!». Під час конфлікту жінка стримано реагувала на закиди росіянина, а також запевнила його, що фашистами є саме росіяни, оскільки ті напали на Україну. 

Зрештою, із початком повномасштабного вторгнення становище українських жінок змінилося: в рази більше стало внутрішньо переміщених осіб і біженок, одиноких матерів, удів, родичок ветеранів і жінок-військових. Жінки, які раніше боролися за свої права, зараз борються за фізичне виживання — своє та своїх дітей. І російська пропаганда продовжує регулярно інформаційно атакувати українських жінок, зокрема біженок, з метою повпливати на їхній моральний стан. 

Команда «Детектора медіа» робила окреме масштабне дослідження того, як агітпроп намагається дискредитувати українських жінок. Його ви можете почитати за посиланням.

Фейк Тільки-но мобілізовані три українські чоловіки нібито відразу ж загинули на війні

Російські телеграм-канали поширюють відеозапис, на якому нібито зображено мертвих українських військовослужбовців, мобілізованих у різних містах України за 3-4 дні до того, як вони загинули.

Однак, проаналізувавши цей відеозапис, Центр протидії дезінформації при РНБО виявив, що це ― фейк. Насправді відео було зрежисоване та змонтоване російськими пропагандистами з метою дискредитації мобілізаційного процесу в Україні. 

По-перше, у нібито загиблих «мобілізованих» занадто чистий військовий одяг та відсутня кров на формі. По-друге, якість зображення вказує на те, що відео знімалося на професійну камеру, а не на телефон. Крім того, неможливо ідентифікувати місце зйомки. А ще існує ймовірність того, що звуки вибухів на фоні накладено окремою звуковою доріжкою. 

Зрештою, мобілізовані українці спочатку проходять навчання перед відправленням на фронт, додають у Центрі. Раніше ми аналізували пропагандистський відеофейк, який полягав у тому, що російські військові нібито взяли в полон вагітну українську військовослужбовицю.

Викриття Росія почала створювати ще більше фейків для впливу на вибори до Європарламенту

Euractiv з посиланням на Комітет із закордонних справ, оборони й безпеки Сенату Чехії пише, що російське втручання становить значну загрозу для виборів до Європарламенту.

Такі висновки зробили після нещодавніх викриттів щодо діяльності проросійського інформагентства Voice of Europe, яке, зрештою, заборонили на всій території ЄС.

«Ця медіакомпанія намагалася впливати на публічні дебати в Чехії та інших країнах ЄС за гроші РФ, працювала проти інтересів Чеської Республіки й систематично поширювала російську пропаганду», – заявляв чеський сенатор Павел Фішер.

Нагадаємо, що вибори до Європарламенту заплановані на 6-9 червня 2024 року. Вони стануть першими після виходу Британії зі складу Європейського Союзу. Раніше ми аналізували російський меседж, що ЄС нібито зникне після виборів до Європарламенту.

Автор: Віталій Михайлів,

Фейк На вулицях Києва нібито з'явилася креативна реклама від ТЦК

Російські пропагандисти поширюють інформацію, мовляв, у Києві працівники ТЦК та СП замовили для розміщення креативну рекламу з текстом, що «життя не має сенсу», «буде лише гірше», «з депресії не вийти» і закликом телефонувати на їхній контактний номер. 

Однак ця інформація не відповідає дійсності. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки не мають жодного стосунку до появи текстів з такими закликами на вулицях Києва. Про це повідомляють у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки прр МКІП. 

Насправді контактний номер і текст на сітілайтах належить колцентру #Вартожити благодійного фонду української журналістки Яніни Соколової, який надає безплатну психологічну підтримку цивільним українцям. 

Після критики з приводу неетичності дизайну і тексту на сітілайтах, Соколова перепросила в українців, в яких ця ідея викликала зворотну від бажаного реакцію, а тексти пообіцяла замінити.

Цей фейк є черговою спробою російської пропаганди зірвати мобілізаційну кампанію в Україні та дискредитувати діяльність працівників ТЦК та СП. Більше фейків на тему мобілізації читайте тут

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.