Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

14 Листопада станом на 994 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2528
Фейк
751
Маніпуляція
735
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Перша леді Олена Зеленська отримала паспорт Ізраїлю

Російські медіа та анонімні телеграм-канали, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють фотографію нібито ізраїльського паспорта Олени Зеленської та пишуть, що перша леді отримала його під час останнього візиту до цієї країни. Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту VoxCheck. Цей «документ» було відредаговано у фоторедакторі. На паспорті нібито Олени Зеленської дата видачі документа (Date of issue) вказана як 19/06/2023, а дата закінчення дії (Date of expiry) — 18/06/2023. Видати паспорт після закінчення його дії неможливо.

Також фахівці знайшли у відкритих джерелах шаблон ізраїльського паспорта. Ймовірно, агітпроп використав саме його, а фото Олени Зеленської взяв з її офіційного телеграм-каналу.

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються дискредитувати Олену Зеленську, викликати зневагу до влади серед українців і західних партнерів та позбавити Україну міжнародної підтримки. «Детектор медіа» спростовував фейк про те, що з’явилися фотографії з відпочинку Олени Зеленської на нудистському пляжі в Ізраїлі.

Викриття У фейсбуці шириться реклама про Залужного, де стверджується, що МЗС нібито приховує його небоєздатність

Користувачі українського сегменту фейсбуку масово скаржаться на рекламу про Валерія Залужного. У рекламних постах поширюють скриншот нібито із сайту Міністерства закордонних справ України зі «спростуванням спекуляцій щодо головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного». Також у дописі йдеться про те, що це офіційна заява від міністерства і що в такий спосіб влада приховує, що із Залужним щось сталося, аби союзники продовжували надавати зброю. Також користувачі поширюють скриншот нібито допису Валерія Залужного, де він наголошує про «програш у війні», «неуспішний контрнаступ» та «відмову від відповідальності». Буцімто через це він зник з інфопростору. Це — неправда.

На сайті МЗС України немає «спростування спекуляцій», ба більше, у вебархіві його також немає. Отже, скриншот, який поширюють у фейсбуці з нібито заявою МЗС України про Валерія Залужного, — змінений у фоторедакторі.

На кейс також звернуло увагу видання «Еспресо». Вони визначили, що цю «рекламу» поширюють два акаунти — «Вернём» та «Stout Pugh», проте невідомо, кому вони належать.

Щодо постів від імені Валерія Залужного, то на його сторінці у фейсбуці немає подібних заяв. «Реклама», опублікована в соцмережі про нього, містить фотофейк та покликана дискредитувати головнокомандувача ЗС України, а також посіяти зневіру серед українців.

Викриття На зустрічі з лідерами африканських країн Путін представив фейковий «договір про нейтралітет України»


17 червня Путін зустрівся з лідерами африканських країн і представив «договір про нейтралітет України». Цей договір нібито парафувала українська сторона під час переговорів навесні 2022 року.

На «документ» звернули увагу фактчекери Центру стратегічних комунікацій, які визначили, що він — несправжній. На це вказують такі факти:

  • українська сторона не парафувала жодних «договорів про нейтралітет»;
  • Путін показав робочі матеріали російсько-українського переговорного процесу 2022 року під виглядом договору;
  • на переговорах не було досягнуто жодних домовленостей, а українська сторона відкинула завуальовану форму капітуляції, яку просувала Росія;
  • після відкриття фактів розстрілів у Бучі та інших свідчень реалізації Кремлем геноциду українського народу переговори втратили сенс і були припинені.

Отже, Путін показував африканським лідерам фейковий документ, розраховуючи на їхню непоінформованість.

Фейк Парламентська асамблея Ради Європи наполягає на проведенні виборів в Україні під час воєнного стану

Кремлівські пропагандистські медіа поширюють інформацію, що ПАРЄ нібито наполягає на необхідності проведення Україною парламентських виборів попри воєнний стан. Руслан Стефанчук, спікер Верховної Ради України, заявив, що це «розірве державу», до того ж у теперішніх умовах організувати вибори дуже складно. Також агітпроп пише, що експерти вважають, буцімто «в Києві не зацікавлені у швидкій організації голосування, оскільки воно може підірвати позиції нинішньої влади». Це — фейк.

Фактчекери видання The Insider дослідили кейс. Позиція ПАРЄ була висловлена 12 червня в аналітичній статті проєктної координаторки Представництва Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні Олени Давліканової. Вона пояснює, що парламентські вибори мають відбутися у жовтні 2023 року, а президентські — у березні 2024, проте через окупацію Росією території України та повені, спричинені діями росіян, «доцільність всенародного голосування перебуває під питанням».

З юридичного погляду — згідно з Конституцією, під час воєнного стану вибори в Україні не можуть бути проведені. З погляду безпеки та практичності теж існує низка причин, чому вибори не можна провести зараз: окупанти можуть обстріляти пункти голосування разом із виборцями, близько 20% українців стали біженцями й голосування в інших країнах буде складно організувати, частина території перебуває під окупацією, а частина — зруйнована.

Щодо тези, буцімто в Києві не хочуть проводити вибори, адже це підірве позиції чинної влади, то в статті Олени Давліканової, навпаки, зазначають, що проведення виборів могло би допомогти і Володимиру Зеленському, і панівній партії «Слуга народу». Зеленський перевищує популярність партії, і це могло би зіграти їм на руку.

Російські пропагандисти використовують тактику підміни понять та намагаються дискредитувати Володимира Зеленського. Мовляв, він тримається за владу, тому вибори в Україні не будуть проводитися. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк, що Україна переносить парламентські вибори 2023 року через політичні амбіції Зеленського.

Фейк Українців в Естонії викликають на військові збори, за відмову — депортація

Кремлівські пропагандистські медіа та анонімні телеграм-канали поширюють інформацію, що посольство України в Естонії нібито повідомило українцям, що їх викликають на «двотижневі збори резервістів». Тих, хто відмовиться, буцімто депортують. Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту VoxCheck. Згідно з законом Естонії «Про національну оборону», іноземці звільняються від обов’язку вступати до армії. Також інформаційне агентство «Укрінформ» подало запит до посольства України в Естонській Республіці. У посольстві повідомили, що ця інформація не відповідає дійсності та є черговим фейком росіян. Ба більше, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів», дипломатичні відомства не мають права змушувати вступати до лав іноземної армії.

У такий спосіб агітпроп намагається дискредитувати уряд Естонії та залякати українців, дестабілізувати ситуацію. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк про те, що Польща нібито розпочала приховану мобілізацію.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.