Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

21 Листопада станом на 1001 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2543
Фейк
754
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк В Україні дітей нібито продають на органи або в сексуальне рабство

Пропагандисти знову поширюють фейки про українську систему охорони здоров’я, зокрема про трансплантацію органів. Вони заявляють, що колишній агент ЦРУ Ларрі Джонсон в інтерв'ю на ютуб-каналі Judging Freedom нібито повідомив, що в Україні дітей продають на органи або віддають у сексуальне рабство. Втім його твердження не є правдою.

Це з'ясували фахівці проєкту VoxCheck. Вони знайшли інтерв'ю з Ларрі Джонсоном, де він заявив, що Захід продає українських дітей, щоб вилучати в них органи або використовувати в сексуальному рабстві. Проте Ларрі Джонсон не є надійним джерелом інформації. Він систематично дискредитує Україну, поширюючи фейки про знищення систем ППО, так званих «найманців» та про підтримку російських умов для завершення війни. Ведучий каналу Judge Napolitano — Judging Freedom Ендрю Наполітано також підтримує кремлівську пропаганду, зокрема звинувачуючи США у «прямій війні з Росією».

Раніше Уповноважений з прав людини в Україні зазначав про поодинокі випадки незаконного вивезення дітей з України, але не повідомлялося про їх продаж у західних країнах. Жодних підтверджень про торгівлю дітьми з метою вилучення органів немає.

Європейська група експертів із заходів протидії торгівлі людьми (GRETA) у своєму звіті за 2023 рік повідомила, що у 2022 році в Нідерландах двоє українок, імовірно, стали жертвами сексуальної експлуатації, але невідомо, чи були серед них неповнолітні. У Польщі розслідували п'ять випадків торгівлі людьми, де двох 17-річних українок змушували надавати сексуальні послуги. Один випадок був підтверджений. У звіті немає інформації про продаж дітей на органи в ЄС, і Ларрі Джонсон не надав жодних доказів своїх заяв.

Пропагандисти поширюють подібні дезінформаційні висловлювання медійних осіб, щоб створити «хибне підтвердження» своїм меседжам. Мовляв, якщо це сказав іноземець, то це правда.

Фейк Дружина нападника на словацького прем'єра нібито є біженкою з України та підштовхувала чоловіка до замаху

Пропагандисти поширюють інформацію, що дружина Юрая Цинтули, який стріляв у прем'єра Словаччини Роберта Фіцо, нібито є «біженкою з України» і підбурювала чоловіка до помсти Фіцо через його критичну позицію щодо України. Росіяни стверджують, що жінку нібито арештували, але не уточнюють звинувачення. Деякі російські користувачі соцмереж називають дії Цинтули «операцією СБУ», порівнюючи їх з терактами в Росії, і вказують, що стрілець мав проукраїнські погляди.

Насправді дружина Юрая Цинтули не є українською біженкою і не підбурювала чоловіка до помсти Фіцо. Це з'ясували фахівці проєкту StopFake.

За даними словацьких медіа, дружина Цинтули працювала вчителькою в гімназії. Однак у них ніде не згадується, що вона українка. Сусіди описують їх як «дуже дружну пару», яка прожила разом кілька десятиліть і має двох дорослих дітей, що значно довше, ніж існує поняття «українські біженці» від російської агресії проти України.

Як повідомляє словацький сайт Pluska.sk, дружину Цинтули викликали на допит у справі про замах на вбивство Роберта Фіцо. Її супроводжували слідчі, коли вона виходила з квартири, прикриваючи обличчя. Юрай Цинтула був колишнім шахтарем, охоронцем і письменником. Син подружжя Цинтул також шокований і не знає мотивів батька. Еленка, дружина Цинтули, ховає обличчя через страх переслідувань.

Мотивом його замаху на Роберта Фіцо у пресі спочатку було несхвалення політики уряду. Проте, як повідомляє видання Euronews, журналіст-розслідувач Саболч Паньї знайшов на фейсбуці дописи, де Цинтула підтримував проросійську воєнізовану групу Slovenskí Branci, відому зв'язками з Кремлем. За даними TV Markiza, Цинтула планував напад за кілька днів, законно володіючи зброєю більше 30 років.

Роберт Фіцо був поранений після засідання уряду в місті Хандлове. Зараз він у лікарні у Банській Бистриці, його стан важкий. Поліція звинуватила 71-річного Цинтулу у спробі вбивства з помсти.

Фейки про «український слід» у замаху на Фіцо є спробою російської пропаганди дискредитувати Україну на міжнародній арені і позбавити її підтримки.

Маніпуляція Українська влада нібито закупила кілька сотень позашляховиків, щоб «поліція ловила ухилянтів»

У соціальних мережах поширюють відео із зображенням сотень позашляховиків з маячками і символікою Національної поліції України. Відео супроводжується підписом: «А на машини для фронту ми з людей збирати будемо?». У коментарях до нього деякі користувачі обурені — мовляв, уряд, нібито ігноруючи потреби фронту, закупив ці машини для поліції, щоб «легше ловити ухилянтів».

Однак це відео поширюється без належного контексту і не відображає справжні події. На це звернули увагу фахівці проєкту StopFake.

Вони з'ясували, що насправді на відео показано 635 кросоверів з екологічними двигунами Mitsubishi Outlander, які були придбані ще у 2017 році Міністерством внутрішніх справ у рамках Кіотського протоколу. Україна ратифікувала Кіотський протокол 4 лютого 2004 року. Згідно з ним, для кожної країни встановлюється максимально допустима межа викидів парникових газів. Україна не використала всю свою квоту — залишки були продані Японії за гроші або в обмін на товари. Це відео було опубліковане пресслужбою Міністерства внутрішніх справ України у травні 2017 року.

Його представники зазначили, що ці автомобілі призначені для потреб патрульної поліції, груп швидкого реагування, підрозділів превенції та вибухотехніків.

Пропагандисти підхоплюють подібні маніпуляції, щоб зірвати процес мобілізації в Україні та викликати недовіру суспільства до державних інституцій. «Детектор медіа» спростовував й інші російські маніпуляції щодо мобілізації в Україні.

Меседж ЄС нібито зникне після виборів до Європарламенту

Російська пропаганда продовжує поширювати дезінформацію, намагаючись втрутитися в демократичні процеси Європейського Союзу. Росіяни стверджують, що вибори до Європарламенту, які відбудуться цього червня, нібито призведуть до ситуації, подібної до розпаду СРСР. Мовляв, незалежно від того, які партії переможуть на них, новий розклад сил призведе до розпаду ЄС, оскільки він уже давно вийшов за рамки «клубу за інтересами». «Чи означає це, що перемога глобалістів принесе стабільність Європі? Зовсім ні. Все буде навпаки. Якщо "євроєретики" просто розвалять ЄС, то "євроінквізиція" знищить Європу, перетворивши її на економічну та політичну периферію, відкинуту на узбіччя глобальних історичних процесів», — пишуть пропагандисти.

Ці заяви російської пропаганди — неправда, спрямована на підрив довіри громадян до національних інститутів. Фахівці проєкту StopFake спростували їх за допомогою статистичних даних. Вони з'ясували, що згідно з дослідженням міжнародного проєкту «Євробарометр», який регулярно проводить опитування громадської думки від імені європейських інституцій, позитивний імідж ЄС серед громадян країн-членів досяг найвищого історичного рівня. Це сталося на тлі російського вторгнення в Україну, йдеться в дослідженні за квітень 2024 року.

За даними опитування, майже три чверті громадян (73%) країн ЄС зазначають, що дії ЄС мають безпосередній вплив на їхнє повсякденне життя. Крім того, переважна більшість європейців згодні з тим, що їхня країна виграє від членства в ЄС (71%). Ці результати залишаються високими по всьому ЄС, відзначають автори дослідження.

Опитування «Євробарометра» також зафіксувало значний інтерес громадян ЄС до майбутніх виборів до Європарламенту. Зокрема, європейці хочуть бачити боротьбу з бідністю та соціальною ізоляцією (33%), а також підтримку громадського здоров'я (32%) серед основних питань, що обговорюються під час виборчої кампанії. Оборона і безпека ЄС перебувають на третьому місці (31%) — значення цього пункту для європейців істотно зросло у світлі російської агресії проти України, йдеться в дослідженні.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.