Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Січня станом на 1064 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2653
Фейк
802
Маніпуляція
758
Меседж
544
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк На саміті G20 розмістили банер з картою РФ, що охоплює тимчасово окуповані області України

Російські медіа пишуть, що в аеропорту Балі (Індонезія) російську делегацію нібито зустріли «оновленою» картою Росію з тимчасово окупованими Луганською, Донецькою, Херсонською та Запорізькою областями України у складі Росії. Це — неправда.

Фактчекери StopFake пишуть, що першими новину поширили російські пропагандистські телеграм-канали. Інших фотографій цієї карти в мережі немає. Навіть російські медіа для ілюстрації фейку використали те саме фото, що й телеграм-канали — карту з обведеними тимчасово окупованими територіями України. Інформації, хто саме зробив цю «світлину», немає.

Перевірка за допомогою інструментів InVID та FotoForensics свідчить, що з високою ймовірністю цей «банер» було створено у фоторедакторі. Також при детальному розгляді «банера» видно його низьку якість — на правому боці зображення посередині видно, наскільки неякісно промальовано тло за картою, що малоймовірно для такого великого міжнародного заходу.

Раніше пропагандисти писали, що Росія «має право» на українські території, оскільки на Заході визнали незалежність Косово. У такий спосіб пропаганда створює ілюзію того, що світ нібито підтримує Росію, а не Україну.

Фейк Суд в Гаазі визнав події 2014 року на сході України «неміжнародним конфліктом»

Про таке пишуть російські медіа. Мовляв, під час оголошення вироку щодо збиття Боїнга MH17 суддя наголосив, що йдеться про «неміжнародний збройний конфлікт в Україні». Це не так.

Насправді суддя міжнародного суду повідомив, що у квітні 2014 року українські війська воювали проти сепаратистських формувань, які контролювала Росія. Також суддя наголосив, що обвинувачувані не мають права користуватись імунітетом, який надається солдатам сторін у стані війни, оскільки представники сепаратистських формувань не є солдатами російської армії. На поширення фейку звернули увагу фактчекери The Insider.

Фактчекери проєкту НотаЄнота зафіксували поширення та спростували фейк, що нібито Україну визнали  «головним злочинцем» у справі збиття боїнга MH17. 

Нагадаємо, окружний суд Гааги визнав громадян Росії Ігоря Гіркіна, Сергія Дубінського та громадянина України Леоніда Харченка винними у катастрофі рейсу MH17 та загибелі 298 людей.

Маніпуляція Україна будує модульний ядерний реактор «для тероризму»

Про таке пишуть російські медіа та проросійські телеграм-канали. Мовляв, «справжня» мета української влади не отримання електроенергії, а тероризм та створення «брудної бомби». Також нібито Україну використовуватимуть для захоронення ядерних відходів. Це не так.

 Україна, США, Японія та Південна Корея співпрацюватимуть для побудови малого ядерного реактора. Про це стало відомо 12 листопада. Це допоможе Україні підвищити рівень енергетичної безпеки в країні. Для реалізації проєкту потрібно два роки. 

Як пише StopFake, малі ядерні реактори використовуються для виробництва електроенергії. Жодного стосунку до ядерної зброї вони не мають. Здебільшого такі малі реактори встановлюються під землею, що також є перевагою в умовах можливих ракетних обстрілів. 

Викриття Мешканцям та підприємствам Житомирщини надсилають фейкові листи про збір кошті

Як повідомляє Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, на електронну адресу компаніям і приватним особам надходять фейкові листи-звернення нібито від Житомирської ОВА з проханням надіслати гроші для програми гуманітарної допомоги ЗСУ.

Голова Житомирської ОВА Віталій Бунечко також спростував надсилання листа. Він повідомив, що Житомирська обласна військова адміністрація не здійснює збирання коштів на благодійність та закликав звертатися до правоохоронних органів у разі отримання таких листів чи дзвінків.

Раніше такі ж листи отримували підприємці Хмельниччини, Одещини та Дніпропетровщини. У такий спосіб шахраї намагаються використати бажання допомоги українським військовим для власної наживи.

Фейк Зеленський танцює з ракетною установкою

У мережі поширюють розмите відео, на якому чоловік танцює з ракетною установкою. Користувачі у коментарях пишуть, що нібито це президент України Володимир Зеленський та додають інші емоційні несхвальні коментарі. Зокрема іронізують, над тим, що у такий спосіб Зеленський випрошує зброю у Західних партнерів. Це відео — фейк.

На поширення фейку звернули увагу фактчекери Reuters. Вони встановили, що на відео комік Макс «Комікадзе», який пародіює українського президента.

Фейк Військовий з Києва «зображає херсонця» у репортажі AFP

Російські медіа та телеграм-канали поширюють інформацію, що нібито чоловік, який знявся у сюжеті французького медіа AFP зі звільненого Херсона, є військовим з Києва, який «приїхав для проведення репресій». Буцімто його звати Пондін Євген Миколайович, і він — командир роти Нацгвардії у військовій частині 3030. Мовляв, так українські медіа створювали «ілюзію підтримки звільнення Херсона українськими військовими». Деякі медіа писали, що «Україна звезла масовку до Херсона для проведення постановчих заходів». Це — неправда.

Як пише StopFake, чоловік, який з’являється у репортажі AFP зі звільненого українськими військами Херсона, справді є херсонцем. Того ж дня він також давав інтерв’ю знімальній групі телеканалу «Настоящее время». Фактчекери за допомогою технології розпізнавання облич знайшли декілька профілів цього чоловіка у соцмережах, які підтверджують, що ім’я, вік чоловіка і те, що мешкає він у Херсоні. У військовій частині 3030, де, нібито, «служить» чоловік, спростували його приналежність до цієї частини.

Російська пропаганда часто звинувачує Україну у зйомці постановчих сюжетів. Раніше пропагандисти стверджували, що відео з деокупованого Херсона — постановчі, а кореспондент Бі-Бі-Сі імітував потребу перебувати в окопі під час зйомок на Київщині. CNN звинувачували у зйомці постановки ракетного удару по Львову. У такий спосіб агітпроп намагається підірвати довіру до роботи українських та іноземних медіа та приховувати власні злочини.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.