Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Грудня станом на 1033 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Українці осквернили польський пам’ятник, начепивши на нього свій прапор

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в польському сегменті фейсбуку. У повідомленнях ідеться, що невідомі жінки «осквернили» польський пам’ятник у місті Ополе — нібито прикрасили його українським стягом. Так автори дійшли висновку, що жінки займалися профанацією й осквернили пам’ятник «українським знаменом». Автори до публікації додають відеодоказ. 

Польські фактчекери проєкту Demagog дослідили цей кейс і з’ясували, що організаторами заходу, який відзняли на відео, була група волонтерів з Ополе. Вони плетуть маскувальні сітки, а потім передають їх українським військовим. Більш того, синьо-жовта стрічка, яка видніється на пам’ятнику, — це не прапор України, а прапор Опольського воєводства. Та навіть за умови, що біля пам’ятника стоїть український прапор, це не профанація. Український прапор не суперечить цінностям самого монумента. Адже він також символізує свободу й перемогу. 

Сам організатор мітингу у своєму фейсбуці зазначив, що метою мітингу було висловлення солідарності з постраждалими від повені в Україні. 

У такий спосіб автори намагалися просто демонізувати українців, які нібито оскверняють пам’ятники та пропагують свої цінності. 

Тактики Як російська пропаганда використовує музику, щоб поширювати антиукраїнські наративи

Музика та пісні здавна слугують знаряддям пропаганди для багатьох держав, політичних режимів, партій та правителів. Російська пропаганда використовує музичні твори різного жанру для досягнення своїх цілей, підняття рівня «патріотизму» серед народу й армії.

Ностальгія за радянським минулим — одна з ключових тем у російській музиці, яка використовується для пропаганди в часи повномасштабної війни проти України. Так, співак Олег Газманов на концерті на підтримку так званої «спеціальної військової операції» 18 березня 2022 року виконав пісню «Народжені в СРСР». А пісня гурту «Ми з 90-х» «Хочу назад до СРСР» на початку повномасштабної війни була хітом у російському сегменті соціальних мереж і стала вірусною.

Також у музиці, яку використовує російський агітпроп, нерідко романтизують та пропагандують війну. Наприклад, часто використовуються пісні того ж Олега Газманова, такі як «Офіцери» та «Солдати Росії», або ж популярною є «творчість» гурту «Любе», який називають улюбленим гуртом Путіна. Більше половини їхніх пісень належать якраз до цього жанру, і цей гурт, як і Газманов, є постійним учасником пропагандистських концертів. На таких заходах часто звучить пісня гурту «Кіно» «Зозуля» у виконанні Поліни Гагаріної. Пісня стала офіційним саундтреком пропагандистського фільму «Битва за Севастополь» — спільного українсько-російського проєкту. В українському прокаті стрічка виходила під назвою «Незламна».

Після початку повномасштабної війни з'явилися й нові твори, просякнуті ненавистю до українців. Зокрема, із закликами до вбивства. Прикладами є витвір ПВК «Вагнер» під назвою «СVиноріZ» та пісня, що має як назву нецензурну форму слова «вдаримо».

Російська пропаганда «не забуває» і про молодь. Так, ще до повномасштабної агресії 2022 року вийшли треки в стилі «хіп-хоп», як «Мій найкращий друг — президент Путін» у виконанні Тіматі та «Владімір Путін» від Слави КПСС, якому ще з 2017 року заборонено в'їзд до нашої країни через антиукраїнські висловлювання. Найбільш свіжим прикладом пропаганди серед молоді є «творчість» співака Shaman, образ якого спеціально підігнаний під цю вікову групу. Його пісні «Встанемо», «Я — росіянин», «Сповідь» та «Моя Росія» набирають мільйони переглядів на ютубі серед зараженої злочинною ідеологією «рашизму» аудиторії. Співак поєднує у своїй творчості образ «молодої та сучасної рок-зірки» з дредами на голові і з «патріотичною» риторикою та тематикою пісень, яка більше характерна для таких співаків із аудиторією «за 50 років», як Олег Газманов та Григорій Лепс.

Викриття Невідомі розсилають фішингові листи від ukr.net з метою дістати доступ до електронних скриньок

Це виявили спеціалісти Держспецзв’язку. Вони пояснили, що зловмисники нібито від імені технічної підтримки ukr.net розсилають електронні листи, стверджуючи, що в користувача «зафіксована» підозріла активність. Також додають вкладення у вигляді PDF-файлу з назвою «Попередження про безпеку.pdf». Шахраї надсилають листи через несправжню електронну адресу технічної підтримки ukr.net —  account.support.0@ukr.net

У самому PDF-документі вказано, що електронну скриньку можуть заблокувати і варто підтвердити доступ до акаунту, щоб уникнути цього. Далі в листі міститься посилання, за яким «треба перейти». Однак  посилання спрямовує на шахрайський сайт, що імітує вебсторінку поштового сервісу. Якщо там ввести свої дані, то невідомі можуть отримати доступ до вашої електронної скриньки.  

Станом на зараз фахівці усувають наслідки проблеми й намагаються мінімізувати випадки витоку даних користувачів.

Фейк Україна вимагає передати їй спадщину Сільвіо Берлусконі

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що після смерті Сільвіо Берлусконі Україна зажадала забрати всю його спадщину. Автори посилаються на Дмитра Кулебу, який нібито заявив, що Берлусконі був другом Путіна і справедливо буде передати Україні всю його спадщину. Це — неправда. 

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту StopFake, які визначили, що Дмитро Кулеба такого не говорив. Це просто вигадана цитата. Прикметно, що Берлусконі був відомий неоднозначними заявами щодо російсько-української війни. Так, він звинуватив нашу державу та президента Зеленського в тому, що Росія вторглася в Україну. МЗС України відреагувало на цю ситуацію, заявивши, що, безсумнівно, Сільвіо Берлусконі в цьому висловлюванні поширив прокремлівські наративи. Утім, це не дає жодних підстав відчужувати спадщину в Берлусконі. Та й отримають її діти колишнього політика. 

Пропагандисти спекулюють на темі примусового вилучення об’єктів власності Росії та її резидентів. Цей закон підписав Зеленський ще в березні минулого року. У законі лише йдеться, що вилучатимуть без будь-якого винятку майно Росії або її резидентів на території України. Утім, не йдеться про третіх осіб. Цього ж року США вперше дозволили передати конфісковані російські активи Україні. Це були активи російського олігарха. 

Маніпуляція Польща «принизила» делегацію Південно-Африканської Республіки

Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що поляки спровокували дипломатичний скандал, коли не дозволили службі безпеки президента ПАР і журналістам вийти з літака у Варшаві. Автори дописують, що такий вчинок для Польщі вкрай принизливий, оскільки насамперед делегація прямувала до Києва з миротворчою місією. Це — маніпуляція. 

У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки наголошують, що члени делегації порушили правила вʼїзду до Польщі. Оскільки ще на летовищі з’ясувалося, що в охоронців немає дозволів на 12 контейнерів зі зброєю. Тимчасом у Прикордонній службі Польщі заявили, що самим членам делегації дозволили залишити літак, однак вони вирішили зостатися на борту. Тобто попередньо делегацію не затримували безпідставно, а через відсутність дозволів на зброю. Та навіть делегації дозволили вийти з борту — лише за умови, що охоронці не братимуть недекларованої зброї. 

Також уповноважений з безпеки інформаційного простору Польщі запевнив: якби делегація мала всі дозволи, не було б жодних проблем.

Автор: Орест Сливенко,

Викриття Невідомі поширюють інформацію про «грошові виплати» від Ukraїner

Інформацію зафіксували журналісти українознавчого проєкту Ukraїner, які з'ясували, що невідомі створюють сторінки-клони їхнього видання та поширюють рекламу про «грошові виплати». Наразі зафіксували шахрайську активність у фейсбуці. 

Зловмисники запускають рекламні оголошення, у яких від імені Ukraїner закликають людей перейти на сторонні ресурси, щоб отримати грошову виплату. Журналісти видання наголошують: жодних новин про отримання фінансових виплат вони не публікують. І ніяких активних публічних зборів зараз Ukraїner не проводить. Це шахрайська схема, за допомогою якої зловмисники можуть викрасти ваші особисті дані. 

Якщо ж така реклама трапляється вам, то в Ukraїner рекомендують поскаржитися. Станом на сьогодні журналісти звернулися до технічної підтримки Meta й чекають оперативного рішення.

Світлина з інстаграм-акаунту видання
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.