«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.
23 Грудня станом на 1033 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:
2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Подкаст
Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 18 серпня
У випуску спростовуємо такі фейки та вкиди росіян: заборона видачі шенгенських віз росіянам є «дискримінацією за національною ознакою», кожному члену сім'ї надають «виплати у розмірі 3500 гривень через російську агресію», МЗС України та Польщі «ініціюють перейменування вулиці на честь Степана Бандери» у Варшаві, Мелітопольський університет «попросив визнати» його російським.
Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.
Викриття
Німецьке видання поширює російську пропаганду про «спекуляцію допомогою Заходу» в Україні
Німецькі фактчекери
Correctiv з’ясували, що видання Unser Mitteleuropa («Наша центральна Європа»)
оприлюднило неправдиву статтю про те, що начебто директор Бюро економічної
безпеки Вадим Мельник визнав, що «Україна розпродає військову допомогу» Заходу
та «масове привласнення західних фондів». Начебто він це сказав в інтерв’ю
каналу Україна 24.
Ані видання Correctiv, ані редакція Детектора медіа не змогли знайти інтерв’ю Мельника каналу Україна-24 за 5 липня, де б він це заявив. Також жодні інші джерела такої заяви Мельника не містять. Натомість стаття в німецькому виданні – це фактично дослівний переклад масово поширених 6 липня новин російських ЗМІ. Саме в них була процитована заява Мельника й зазначено, що про це він розповів каналу Україна-24, натомість посилання на інтерв’ю відсутнє і в російських, і в німецьких ЗМІ.
Як з’ясували раніше дослідники з німецького видання Netzpolitik, «Наша центральна Європа» наближено до австрійських
правих партій, а також пов’язано з прокремлівською німецькою правою партією «Альтернатива
для Германії» – і неодноразово поширювало меседжі та фейки російської
пропаганди. В такій ситуації меседж про «розпродаж зброї та розкрадання фондів»
має на меті зашкодити репутації України та припинити підтримку її Заходом, насамперед Німеччиною.
Фейк
Українських дітей таємно вивезли до Туреччини задля британських сатаністів
У Фейсбуці поширюється неправдива інформація про те, що начебто українських дітей-сиріт без дозволу родичів чи опікунів таємно вивезли до Туреччини, де вони зараз перебувають в готелі Larisa Beach Club. Автор посту пропонував прийти до готелю з «подарунками» - цукерками чи фруктами. «Сатаністи з Британії, які оплачують перебування сиріт в готелі, побачать, що народ знає про дітей і злякаються чинити щось погане з ними». На пост звернуло увагу
грузинське видання «Детектор міфів».
Редакція звернулася до
адміністрації готелю та з’ясувала, що українські діти в готелі справді проживають — але не самі, а з викладачами та опікунами. На цей момент у двох готелях
мережі перебуває 1000 дітей та 500 дорослих – і вони можуть проживати в
готелях до кінця війни завдяки благодійній програмі «Дитинство без війни». Ця
програма підтримана посольством України в Туреччині та консульством України в
Анталії коштом великих українських компаній, що фінансують перебування дітей, насамперед сиріт та дітей, що потрапили у складні обставини.
Цей фейк – чергова спроба
поширити паніку серед українців та спричинити емоційну реакцію у користувачів
Фейсбука.
Фейк
Тіла загиблих українських солдатів «розбиратимуть на органи» за заповітами
Черговий фейк в межах російського пропагандистського наративу про «чорних трансплантологів на Донбасі». Цього разу анонімні телеграм-канали, пов’язані з російським ГРУ, поширили таку брехню: начебто, зміни в законодавстві, що дозволяють командирам підрозділів завіряти заповіти солдатів, були пролобійовані «чорними трансплантологами». «Легитимный» пише, що до всіх заповітів буде додаток, в якому зазначатиметься, що солдат залишає органи державі або науці, і начебто «чек за кожне тіло солдата – мільйон доларів».
Це – відверта брехня. В Україні можна стати донором органів після смерті, але у разі виконання таких дій: завантажити шаблон на сайті Верховної Ради. Заповнити його та нотаріально завірити, а потім передати згоду-заявку трансплант-координатору. Командирам дозволили завіряти лише заповіти, а не будь-які інші документи – тож стати донором органів просто в окопі навіть теоретично неможливо. Щодо самої процедури
забору органів під час війни – цей фейк також неодноразово спростовували: це
складна процедура, потребує декількох фахівців, специфічного обладнання,
обмежена в часі. Тож трансплантологи не їздять зонами бойових дій, аби
підшукати якийсь орган.
Цей поширений меседж – про Україну, в якій начебто всіх розбирають на органи – виник багато років тому і просувається російською пропагандою щонайменше з 2014 року. Це одночасно і «доказ того», що в Україні немає законів, і того, що країна «зубожіла» і українці продають власні нирки, а тепер, під час війни – що Захід використовує «і живих, і мертвих українців» задля власного зиску.
Викриття
Російські пропагандисти поширюють фейки про Херсон у новому фільм RT
Директор російськомовного мовлення каналу RT Антон Красовський зняв фільм про окупований Херсон під назвою «Русский Херсон. Мы ждали этого 30 лет». У фільмі поширили багато фейків – як історичних, так і сучасних. Наприклад, що за Херсон ніхто не бився, хоча це неправда. Що ЗСУ обстрілює житлові будинки в Новій Каховці – хоча ЗСУ завдало ракетного удару по військовому складу. Що Херсон – російське та російськомовне місто. Що в Україні забороняли святкувати 9 травня чи розмовляти російською. Що місцеві жителі мріяли про «звільнення» десятиріччями.
Цю та іншу брехню
російського пропагандиста спростовували одразу два регіональних видання – «Кавун.City» та «Мост».
Вони також назвали всіх, з ким спілкувався Красовський: це виключно колаборанти, які зараз намагаються видавати себе за місцеву владу. Серед них Кирило Стрємоусов та Володимир Сальдо, а також решта не надто відомих зрадників. Жодної людини, яка б не була згодна з окупацією, у фільмі не показано. Не розповів Красовський так само і про проукраїнські мітинги на початку окупації, про дії партизанів та катування, тортури, вбивства та викрадення українців у Херсоні та області.
Красовський вже
вдруге знімає фільм про «русскіе города» для власного каналу. Раніше він був
продюсером такого ж брехливого фільму про Маріуполь.
Фільм намагаються просувати на різних каналах та в соцфільних мережах. Так, українська корстувачка Катя Піддубна розповіла, що їй найдішла пропозиція рекламувати цей фільм у власній групі Вконтакті.
Маніпуляція
Британці визначилися, коли виженуть українських біженців
Російські ЗМІ поширюють чергову маніпуляцію про біженців – цього разу вони пишуть, що британці визначилися, коли виженуть українців з домів, де вони зараз мешкають.
Як завжди, росіяни маніпулюють даними опитування, яке провела Національна
статистична служба Великої Британії. На маніпуляцію звернув увагу StopFake.
Метою опитування
було з’ясування портрета людей, що взяли участь у програмі «Homes for Ukraine», а
також встановлення терміну, протягом якого вони готові надавати житло біженцям і за яких
умов.
«Існували
відмінності в тому, як довго нинішні спонсори хотіли, щоб тривала домовленість
про приймання: 19% мали намір надати житло на спочатку узгоджений період у шість
місяців, тоді як трохи менше чверті (23%) мали намір надати житло більш ніж на
12 місяців», - пишуть автори дослідження.
Крім того, опитування показало, що з тих, хто планував надати житло на термін від 6 до 12 місяців, 70% заявили, що подальші щомісячні платежі у розмірі 350 фунтів стерлінгів спонукають їх залишати українців довше. 21% учасників програми зазначили, що на їхню готовність допомагати українцям впливає здорожчання життя. Але з даних цього опитування не витікає ані того, що українських біженців «виганяють», ані того, що від «українських біженців» британці втомилися. Навпаки – майже половина
з опитуваних пропонує надати житло біженцям на термін більший, ніж планували
спершу. А британська влада, зі свого боку, працює
над розширенням та подовженням допомоги британцям, які беруть участь у програмі,
аби й далі вони приймали у себе українців. Наразі в Великій Британії за програмою «Доми для України» перебуває 100 тисяч українців.
«Втомленість» від
українських біженців – одна з найпоширеніших тез російської пропаганди. Раніше
схожі повідомлення пропагандисти поширювали про Польщу, Болгарію та Німеччину.
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.