Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Грудня станом на 1033 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 19 серпня

У випуску розбираємо такі фейки: золотовалютні запаси України «вивезли в Польщу», чорні трансплантологи «розбиратимуть на органи» загиблих українських солдатів, російські пропагандисти поширюють фейки про Херсон у новому фільм RT, кожному члену сім'ї надають «виплати у розмірі 3500 гривень через російську агресію» та інші.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк Європарламент вважає «незаконною» заборону видавання віз росіянам

Російські медіа поширюють повідомлення, що нібито відмова видавати візи є незаконною, адже ЄС не веде війну з Росією. Також про неправомірність таких дій нібито свідчить відсутність підстав у відмові візи згідно з Візовим Кодексом ЄС. Це — неправда.

Європарламент не робив заяв щодо незаконності заборони видавання віз росіянам. Пропагандисти видають власну думку євродепутата партії «Альтернатива для Німеччини» Гунара Бека за офіційну позицію ЄС. 

Країни ЄС вже обмежують видавання туристичних віз громадянам Росії на національному рівні. Єврокомісія також виступає за скоординовану відповідь на рівні ЄС щодо цього питання. Це буде однією з тем для обговорення на неформальній зустрічі міністрів закордонних справ ЄС у Празі. Представниця Єврокомісії Аніта Хіппер у відповідь на запитання щодо припинення видавання туристичних віз росіянам повідомила, що країни-члени ЄС можуть самостійно вивчати кожен випадок надання короткострокових віз у конкретній ситуації та відмовляти на підставі загрози громадському порядку чи внутрішній безпеці.

Через агресію Росії проти України, 11 країн ЄС обмежили видавання туристичних віз росіянам на національному рівні. Серед них Фінляндія, Польща, Бельгія, Данія та країни Балтії. Росіяни вважають такі дії дискримінацією за національною ознакою. Детальніше.

Меседж Росія як найбільша ядерна держава не може програти Україні у війні

Такий меседж поширюється в проросійських анонімних телеграм-каналах. 

Для просування меседжу використовують цитати російського науковця, який переконаний, що для того, щоб Захід припинив надавати Україні зброю, Росія має продемонструвати «ядерную мощь и ядерное устрашение». Основну увагу нібито слід приділити залякуванню держав, що мають спільні з Росією кордони — Польщі, країн Балтії, Румунії та Болгарії. На думку росіян, «страх нищівної ядерної відплати має постійно бути присутнім в думках керівників держав НАТО». Пропагандисти виправдовують застосування грубої сили як визначального чинника в міжнародних відносинах.

У такий спосіб Росія відмовляється від цивілізованого діалогу та вдається до відвертого ядерного шантажу й залякування інших країн використанням ядерної зброї.

Меседж Будь-яка спроба «агресії» Києва проти Росії вдарить бумерангом зі «значно сильнішою віддачею та непоправними наслідками»

Про таке пишуть російські медіа з посиланням на статтю у виданні The Economist. Мовляв, Києву порадили «охолонути» на Херсонському напрямку.

У виданні The Economist справді вийшла стаття під назвою «Stay cool on Kherson». Автори говорять про те, чому ЗСУ на Херсонщині повинні діяти виважено та пояснюють, що росіянам вдалося захопити Маріуполь, Сєверодонецьк та інші міста, бо вони не боялись їх зруйнувати. Натомість українська армія намагається уникнути руйнування українських міст. Пропагандисти маніпулюють перекладом фрази «stay cool». ЇЇ можна перекладати як «охолонути», але з огляду на текст статті, йдеться радше про «зберігати спокій». Автори статті аналізують переваги й недоліки, які є в обох армій в контексті битви за Херсонщину. Однак, російська пропаганда маніпулює, наголошуючи на перевагах російської армії, та відвертає увагу від того, що на думку авторів статті, саме українська армія матиме ліпші позиції в цій битві.

Пропагандисти використовують тактику підміни понять, коли називають «спробами агресії» виконання ЗСУ свого безпосереднього обов'язку щодо захисту України. Агресором є Росія, яка вдерлася у суверенну державу та окупувала українські території. Також російські пропагандисти систематично вдаються до тактики залякування, мовляв, «наслідки будуть». У такий спосіб вони намагаються посіяти паніку серед українців.

Меседж Європа відмовилася від допомоги Україні

Анонімні телеграм-канали та російські медіа поширюють повідомлення про те, що нібито шість найбільших країн Європи вперше від початку «спецоперації» не надали Україні нових «воєнних обіцянок». Мовляв, воєнна допомога може ослабнути саме тоді, коли Київ оголосив про контрнаступ. Нібито про це йдеться у статті видання Politico. 

Як пише StopFake, у статті видання Politico немає жодної інформації про те, що країни Європи відмовилися від своїх обіцянок. У матеріалі йдеться про дві проблеми: зменшення запасів зброї на цей момент в тих країнах, які з початку війни активно допомагали Україні, а  також про затягування постачання зброї з Німеччини та Франції. У тексті наголошують, що Німеччина і Франція повинні краще виконувати свої обіцянки й допомагати активніше. 

Фейк Нацбанк визнав, що золото-валютні запаси України передали Польщі

Анонімні телеграм-канали та російські медіа «цитують» інтерв'ю заступника голови Національного банку України Сергія Ніколайчука виданню Rabbit Hole. Мовляв, запаси передали на зберігання «до нормалізації ситуації», але тепер навряд чи Київ зможе їх повернути. Це — неправда.

Сергій Ніколайчук ні в цьому інтерв'ю, ні в жодному іншому не говорив такого. В інтерв'ю Rabbit Hole немає жодної згадки про золото-валютні запаси. Йдеться лише про проблеми та виклики для української економіки під час війни. Інформацію перевірили фактчекери StopFake. Жодних поправок щодо  вивезення золотовалютних запасів до статті не вносили. 

За інформацією Нацбанку, станом на 1 серпня монетарне золото становить лише 6,7% золото-валютного запасу. Більшість золото-валютного запасу (54,9%) це — цінні папери, ще 38,3% припадає на грошові рахунки. Загалом золото-валютні запаси України — це сукупність резервів, які розміщені у різних місцях та формах, тож вивезти «весь запас» до Польщі неможливо.

Пропагандисти у такий спосіб намагаються підірвати довіру українців до дій влади та дискредитувати партнерські стосунки з Польщею, яка найбільше допомагає Україні від початку великої війни.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.