Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Грудня станом на 1032 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк У Житомирі нібито з’явилася гаряча лінія, куди можна скаржитися на агресивних людей у військовій формі

У мережі поширюють фото оголошення нібито від Національної поліції, в якому закликають звертатись на гарячу лінію у випадку агресії з боку людей у військовій формі. В оголошенні зазначені начебто новостворені номери гарячої лінії Національної поліції в Житомирі.

Скриншот із пропагандистського ресурсу

Однак ця інформація не відповідає дійсності, пишуть у проєкті VoxCheck. Фото «оголошення» можна знайти лише в російських і проросійських джерелах. Також власником номера телефону 0-800-505-222 є не правоохоронні органи, а компанія WIZARD. Вона займається постачанням обладнання для водопостачання, водовідведення та опалення. Інший вказаний номер (+380 (44) 254-96-96) є неактивним. Користувачі GetContact позначають його як телефон Міністерства внутрішніх справ. Можливо, це застарілий контакт МВС. 

Крім того, надійні загальнонаціональні та регіональні медіа не повідомляли про створення подібної гарячої лінії в Житомирі. Також Головне управління Національної поліції в Житомирській області не вказує про функціонування такої лінії. 

Маніпуляція Майже половина українців нібито підтримує переговори США та Росії про мир без участі України

Прокремлівські телеграм-канали поширюють інформацію, нібито 47% українців підтримують переговори між США та Росією про мир без участі України. Повідомляючи це, пропагандисти посилаються на дані соцопитування Європейської ради з міжнародних відносин. 

Однак росіяни зманіпулювали інформацією, пишуть фахівці з проєкту VoxCheck. 3 липня 2024 року Європейська рада з міжнародних відносин (ECFR) справді опублікувала доповідь під назвою «Значення суверенітету: український та європейський погляд на війну Росії проти України», для якого провели опитування громадської думки в 15 країнах Європи, включно з Україною. І ці опитування, на які посилаються в дописах, дійсно проводилися. Однак пропагандисти неправильно переклали питання про переговори США та Росії без України. У доповіді не написано, що 47% українців підтримують такий формат перемовин

Насправді там зазначають, що українці занепокоєні проведенням перемовин між США та Росією про мир без участі України. Дослівно формулювання питання звучить так: «Занепокоєння тим, що США будуть вести переговори про мирну угоду з Росією без участі українського уряду». 47% опитаних українців погоджуються з цим твердженням повністю або частково, тобто дійсно занепокоєні можливістю мирних перемовин без України. 49% (37% повністю та 12% частково) такого занепокоєння не мають. Однак у респондентів не питали, чи підтримали б вони такий формат переговорів.

Цією маніпуляцією пропагандисти прагнуть схилити українське суспільство до якнайшвидших перемовин, до того ж на умовах Росії. Так, апелюючи до нібито громадської думки про «підтримку перемовин між США та Росією про мир без участі України», агітпроп прагне досягти цієї цілі.

Скриншот VoxCheck

Викриття Як проросійські наративи поширюють у медіапросторі країн Глобального Півдня: Китай та Індія

9-11 липня 2024 року відбувся Вашингтонський саміт НАТО. Згодом китайські журналісти почали писати про підсумки саміту. Зокрема, деякі з них критикували рішення допомагати Україні та поширювали співзвучний російській пропаганді наратив: «НАТО розпалює конфронтацію». Про це повідомляють у Центрі протидії дезінформації при РНБО.

Крім того, китайське видання Global Times опублікувало інтерв’ю з американським економістом Джеффрі Саксом, який озвучив вигідні Росії тези щодо України. Тут варто зауважити, що він не вперше поширює проросійську риторику. 

Щодо Індії, то її медіа велику увагу приділяють візиту прем’єр-міністра країни Нарендри Моді до Москви, який відбувся 8-9 липня 2024 року, та вбачають вигоду від відносин із Росією. Однак в Індії незадоволені, що не виконується домовленість про звільнення зі служби в Росії їхніх громадян.

Також окремі індійські видання без контексту поширюють коментарі представників Росії щодо замаху на Дональда Трампа та ретранслюють заклики Москви до Вашингтона припинити постачання зброї Україні й зосередитись на внутрішній безпеці. 

З початком повномасштабного вторгнення Росії Україна почала активно розвивати відносини з країнами Глобального Півдня. Передусім контакти відбуваються в контексті реалізації Української Формули миру, адже вона має світовий контекст. Проте Росії це не дуже подобається, тому вона всіляко намагається зіпсувати ці відносини.

Викриття Які наративи поширює Росія щодо ситуації в енергосистемі України

Пропагандистські телеграм-канали поширюють низку маніпуляцій і наративів у найкращих традиціях російської пропаганди щодо питань, пов’язаних з українською енергетикою. Про це повідомляють у Центрі протидії дезінформації при РНБО

Колаж Центру протидії дезінформації

Так, внаслідок моніторингу інформаційного простору було виявлено такі основні дезінформаційні повідомлення:
– «Україна на порозі енергетичної катастрофи»;
– «на українців чекає “чорна зима”»;
– «влада некомпетентна в умовах енергокризи»;
– «Україна продає електрику за кордон поки її населення сидить без світла»;
– «влада наживається на підвищенні тарифів». 

Ці наративи Москва поширює з метою дестабілізувати ситуацію всередині України. Також, поширюючи маніпуляції про нібито «масові протести українців проти відключень світла», Росія намагається створити ілюзію, нібито Україна опинилася на межі соціального вибуху. 

Паралельно в соцмережі TikTok пропагандисти штучно просувають тренд про «нестерпність» життя в Україні із закликами до громадян їхати за кордон. Таким чином Росія прагне спровокувати нову хвилю міграції, вигнавши українців із їхніх домівок.

Фейк Захід нібито пропонував Росії «прибрати» Зеленського та давав координати

Російські ресурси поширюють інформацію, що Захід нібито двічі передавав Росії координати місцеперебування президента України з метою його вбити, позаяк Зеленський уже «не влаштовує уряди західних країн». Повідомляючи це, росіяни посилаються на проросійського політолога Михайла Павліва.

Насправді це ― фейк. Про це пишуть у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП. Міжнародні партнери України визнають президента Зеленського як законно обраного українським народом. Водночас саме Росія через своїх агентів неодноразово готувала на нього замах. Поширюючи цю дезінформацію, Москва намагається перекласти відповідальність на Захід.

Цей фейк російської пропаганди спрямований на псування відносин між Україною та її міжнародними партнерами. У Центрі додають, що поширення подібної брехні відбувається в рамках довготривалої російської інформаційної операції щодо «нелегітимності Зеленського».

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.