Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

24 Грудня станом на 1034 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2605
Фейк
776
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Конспірологічні теорії Як конспірологи пояснюють події в Україні й світі: Deepstate (Теорія глибинної держави)

«Глибинна держава», або ж як її називають deep state, за уявленнями конспірологів є прихованою мережею членів федерального уряду (зокрема в американських спецслужбах), які співпрацюють з високопоставленими фінансовими та промисловими установами, щоб керувати обраним урядом Сполучених Штатів зсередини.

Однак спершу цей термін виник у 1990-х роках як референс на «глибинну державу» в Туреччині. Він також має свої коріння щонайменше з 1950-х років, але тоді означав радше концепцію військово-промислового комплексу, яка передбачає змову генералів і виробників оборонного устаткування, які збагачуються через нескінченні війни в інших країнах. Згодом його почали використовувати і для американського уряду, особливо під час адміністрації президента Барака Обами в дещо іншому контексті. Теорія набула широкого розголосу під час президентства Дональда Трампа, який згадував про «глибоку державу», яка нібито діє проти нього та його політики. Використання Трампом свого облікового запису у соцмереж Твітер (нині Х) разом з іншими елементами правопопулістських рухів під час його президентства допомогло перерости цій теорії в один із фундаментальних елементів руху QAnon.

Опитування громадської думки, проведені у 2017 і 2018 роках, свідчать про те, що приблизно половина всіх американців вірить у наявність deep state.

Російські пропагандисти використовують цю теорію в різних контекстах щодо теми України. Зокрема, вони намагаються виправдати дії росіян тим, що, мовляв, це насправді Сполучені Штати підкорюються елітам та штучно продовжують війну. Прихильники конспірологічної теорії стверджують, що багатії та спецслужби підштовхують сторони до війни та визначають навіть політику США, тому вибори нібито не мають сенсу, а Україна не може завершити війну перемогою. Або що взагалі і Росія, і Україна нібито є пішаками в їх руках і того треба йти і домовлятися про мир. Крім того, у такий спосіб вони також висловлюють свою недовіру не лише до США, але й посилюють недовіру й до українських інституцій та держави у цілому. Мовляв, якщо вже так працюють Штати, то в Україні тим паче всім контролює обмежена еліта та спецслужби. 

Фейк Німеччина нібито виплачуватиме пенсію біженцям з України віком 57,5-60 років

Користувачі соцмереж поширюють відео, на якому вказано - "Нам треба захищатися від цього" і "Чи маємо працювати до 67 років, тоді як вони можуть вийти на пенсію в 57, нічого не вклавши?". Йдеться про те, що українські біженці в Німеччині нібито можуть раніше вийти на пенсію вже з червня: чоловіки від 60 років і старше, а жінки ще на два з половиною роки раніше і що Німеччина оплачуватиме їх пенсію. Втім це - фейк.

На нього звернули увагу фактчекери німецького проєкту Correctiv. Вони з'ясували, що цей фейк циркулює у Німеччині ще з 2022 року. Насправді українці не можуть вийти на пенсію раніше, ніж німці. Пенсійний вік коливається від 63 до 67 років.

Фактчекери також дізналися, чи змінилися якісь правила щодо пенсій для українців. Катя Браубах з Німецької служби пенсійного страхування (DRV) заперечила: "Для громадян України ніяких особливих умов у законодавстві про пенсії не передбачено." Міністерство праці та соціальних справ Німеччини (BMAS) також підтвердило, що "при отриманні німецької пенсії застосовується чинне законодавство".

Українці можуть отримати пенсію в Німеччині так само, як і німці. Особи з-за кордону повинні мати принаймні п'ять років внесків до статутного пенсійного страхування, щоб набути право на пенсійні виплати в Німеччині. Періоди роботи за кордоном зараховуються лише у разі, якщо це країна-членкиня ЄС або якщо країна має угоду про соціальне страхування з Німеччиною - жодне з цього не стосується України.

Хоча переговори про вступ до ЄС тривають з грудня 2023 року, Україна не є членкинею ЄС. Німеччина підписала угоду про соціальне страхування в 2018 році та ратифікувала її в 2020 році, однак процес ратифікації в Україні наразі зупинився.

Для українців застосовується "звичайний пенсійний вік". Від цього регулювання виключена "дуже мала група" серед українських біженців, які - як і інші, визнані за Законом про виселенців особи, що походять з етнічних німецьких родин, - набули робочих годин, визнаних як німецькі страхові періоди, як зазначено на веб-сайті DRV. Проте, за словами DRV, і тут застосовуються "звичайні пенсійні вікові обмеження".

Цю інформацію можуть поширювати пропагандисти для того, щоб викликати серед населення скепсис та неприязнь до українських біженців. Мовляв, вони забирають пенсії європейців, а отже українцям треба припинити допомагати. "Детектор медіа" неодноразово спростовував й інші провокації росіян проти українських біженців у Європі.

Фейк Грузія нібито звинуватила Україну в причетності до протестів у Тбілісі

Пропагандисти в російських медіа й телеграм-каналах стверджують, що Грузія нібито заявила про участь українців в «організації протестів у Тбілісі». Мовляв, про це повідомила грузинська служба безпеки. Втім це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони з'ясували, що йдеться про масові протести в Грузії проти законопроєкту «Про іноземний вплив», схожого на подібний документ у Росії, який там використовується для утисків інакодумців.

Проте заяви про участь українців в «організації протестів у Тбілісі» є недостовірними, зокрема тому, що грузинська служба безпеки, на яку посилаються російські медіа, їх не робила. Журналісти StopFake дослідили всі офіційні канали цього відомства та не знайшли там відповідних заяв.

Схоже, що фейк створили на основі повідомлення служби безпеки Грузії про те, що під час протестів деякі групи намагаються «організувати провокації, спрямовані на розвиток деструктивних та насильницьких сценаріїв», та що ці групи фінансуються іноземними країнами, без зазначення, якими саме. Також Служба безпеки Грузії повідомила про те, що «у згаданих злочинних планах активно беруть участь громадяни Грузії за межами країни, зокрема, певна частина грузинів, які воюють в Україні і які заявляють про свою готовність приїхати в Грузію та активно брати участь у запланованому насиллі проти поліції». Однак у цьому повідомленні служби не йдеться про жодних українців.

Росія висвітлює протести в Грузії через призму наративів про «кольорові революції» і теорій змови. Мовляв, будь-які протести проти владних рішень організовані «західною рукою». «Детектор медіа» неодноразово спростовував інші конспірологічні теорії, які використовує російська пропаганда.

Фейк Дипфейк із прессекретаркою Білого дому, яка нібито заявила, що Другу світову виграли лише американці та українці

Пропагандисти активно поширюють у соцмережах відео, де прессекретарка Білого дому Карін Жан-П'єр нібито заявила, що Другу світову війну виграли лише американці разом з українцями, що боролися проти Сталіна, у відповідь на «питання» про «ігнорування неонацизму в Україні». Однак це відео є дипфейком.

На нього звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони з'ясували, що оригінальний фрагмент пресконференції, де Жан-П'єр відповідала на питання про гуманітарну обстановку в Газі, був вирізаний та відредагований, щоб створити хибний контекст. Жодних згадок про неонацизм в Україні на брифінгу не було.

Ця фальсифікація використовується пропагандистами для виправдання свого вторгнення в Україну, проте міжнародна спільнота, у тому числі ООН, засуджує ці дії Росії, а також закликає припинити агресію та відмовитися від хибних наративів. Цей прийом переписування історії набуває особливого значення в контексті військової агресії Росії проти України, коли такі маніпуляції стають способом виправдання порушення міжнародного права.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.