Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

21 Листопада станом на 1001 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2543
Фейк
754
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Харківський обласний ТЦК нібито просить стати на військовий облік випускниць харківських медичних ЗВО

Російські пропагандисти стверджують, що харківський Територіальний центр комплектування (ТЦК) нібито опублікував оголошення на своєму сайті, у якому місцева влада буцімто вимагає від випускниць Національної фармацевтичної академії та Національного медичного університету стати на військовий облік. Це - фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck. Вони з'ясували, що насправді в Харківського обласного ТЦК є лише сторінка у фейсбуку. Крім того, пропагандисти не надають жодних фотодоказів існування цих оголошень. Навіть назву закладу вони в своїх дописах зазначили неправильно: «Національний фармацевтичний університет» не є академією.

Після звернення до Харківського обласного ТЦК та СП стало відомо, що на їхній сторінці немає жодних оголошень про військовий облік випускниць. А такі постанови не були опубліковані і в інших установах міста.

Крім того, новий закон про мобілізацію дозволяє призов жінок до армії тільки за згодою, а примусову мобілізацію жінок заборонено.

Пропагандисти поширюють подібні фейки, щоб зірвати процес мобілізації в Україні та залякати місцеве населення. «Детектор медіа» неодноразово писав про інші фейки на цю тему.

Фейк Поліція нібито ловитиме «ухилянтів» на кладовищах у поминальні дні

Пропагандисти стверджують, що українська поліція нібито має намір затримувати «ухилянтів» на кладовищах під час поминальних днів. Однак ця інформація є безпідставною.

На це звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони з'ясували, що насправді розмова, на основі якої створили фейк, не була про кладовища. Відео, яке деякі пропагандисти використовують як доказ, є лише фрагментом сюжету телеканалу ICTV в рамках національного телемарафону «Єдині новини» від 10 травня 2024 року. У ньому Представниця Національної поліції Юлія Гірдвіліс насправді не стверджувала, що поліція буде затримувати «ухилянтів» на кладовищах. Вона говорила про заходи безпеки на масових зібраннях. Гірдвіліс зазначила, що кладовища є відкритими місцями без укриттів, і закликала громадян бути обережними та дотримуватися правил безпеки, особливо в зоні активних бойових дій. Також було наголошено на тому, що в деяких областях діє обмеження на відвідування кладовищ через мінну загрозу. Поліцейські патрулюють ці місця, але головна мета цього — запобігти порушенням чи провокаціям.

Пропагандисти поширюють подібні фейки, щоб зірвати процес мобілізації в Україні та залякати місцеве населення. «Детектор медіа» неодноразово писав про інші фейки на цю тему.

Маніпуляція Нідерланди дискваліфікували з «Євробачення-2024» нібито через скарги українців

Пропагандисти поширюють у російських медіа інформацію про те, що представника Нідерландів на міжнародному пісенному конкурсі «Євробачення-2024» Йоста Кляйна дискваліфікували саме через його публічні заяви про любов до Росії та скарги від українців. Хоч самі й уточнюють, що «українська тема» не була основною причиною цього рішення. Це — маніпуляція.

На неї звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони з'ясували, що навіть якщо в України й виникли скарги щодо минулих вчинків виконавця, як-от релізу пісні про «любов до російських жінок» чи концертів у Санкт-Петербурзі після початку повномасштабного вторгнення, це не стало причиною його дискваліфікації. За заявами організаторів, він був виключений через інцидент за лаштунками, коли Кляйн нібито атакував членкиню знімальної групи.

Нідерландська делегація вказала на те, що, на її думку, дискваліфікація Кляйна є надто суворою мірою за здійснене правопорушення. Натомість Європейська мовна спілка, що є організатором конкурсу, визначила, що участь Кляйна вже не є доцільною на тлі судового процесу по цій справі.

Пропагандисти поширюють подібні маніпуляції, щоб дискредитувати українців, створити конфлікт між глядачами з різних країн та підмінити справжні причини виключення учасника на політично вмотивовані. «Детектор медіа» вів текстову онлайн-трансляцію великого фіналу «Євробачення-2024», де пояснював деталі ситуації з дискваліфікацією Нідерландів.

Викриття Масштабна дезінформаційна кампанія Росії з метою дискредитувати проведення евакуації українською владою на Харківщині

Пропагандисти почали широкомасштабну дезінформаційну кампанію у зв'язку з ескалацією бойових дій у Харківській області. Наприклад, через агітпроп було розповсюджено інформацію про те, що на Харківщині нібито не відбувається евакуація місцевого населення з Вовчанська. Мовляв, «нацистські групи використовують мешканців міста як живий щит». Про це пише StopFake.

Пропагандисти стверджують, що «місцеві жителі домовилися з волонтерами, проте нікого не пустили до міста і не випустили з нього». Подібні публікації супроводжуються скриншотом переписки, в якій невідома особа пише, що «ніхто не прибув» і «нас не пускають». Не вказано, про яких саме волонтерів ідеться, а також чиє це листування.

Однак інформація про блокування евакуації харків'ян є неправдивою. Вивіз населення прикордонних населених пунктів триває, і за останні дні з Харківщини було евакуйовано близько 6000 осіб. 13 травня Вовчанськ відвідав голова Харківської обласної адміністрації Олег Синєгубов, контролюючи процес евакуації місцевих мешканців.

Центр протидії дезінформації також відзначив, що мета цієї кампанії полягає у створенні дестабілізаційної ситуації в регіоні та дискредитації Збройних сил України, які активно протистоять російським окупантам на Харківському напрямку.

Викриття Як Росія використовує «активні заходи» у своїй пропаганді за кордоном

Росія використовує різноманітні засоби для впливу на громадську думку як у власній країні, так і на міжнародному рівні. Ці засоби включають не лише «позитивну пропаганду», а й складні «інформаційні операції». Детальніше про це написали в The Jamestown Foundation.

Впродовж тривалого часу основною лінією російської пропаганди було насаджування ідеї, що істина є різною або ж навіть її не існує. Основні методи таких операцій включають поширення дезінформації, маніпулювання ідеями, загострення наявних суспільних конфліктів, дискредитацію фундаментальних цінностей та інституцій демократичних суспільств.

Поєднання цинізму та ідеології призвело до виникнення унікального російського явища, відомого як «ідеологічний цинізм», де «геополітика» стала культом без урахування моральних орієнтирів або принципів.

Крім того, російський агітпроп використовує суперечності в західних країнах та між урядами, а також ухиляння політиків від реальних проблем, щоб спричинити розбрат і поглиблення суспільної поляризації.

Найбільш ефективними інструментами в цих інформаційних операціях стали «ідеології на експорт», суть яких полягає у створенні «мініідеологій» — індивідуальних, часто суперечливих самим собі світоглядів для різних соціальних груп. Проте їм можна протистояти через викриття та спростування.

Шляхом виявлення основних стратегій, на яких ґрунтується російська пропаганда, Захід може розробити більш ефективні методи протистояння російським інформаційним операціям і зменшити глобальну підтримку російської агресії проти України.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.