Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

04 Жовтня станом на 953 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2431
Фейк
737
Маніпуляція
719
Меседж
519
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Сергій Стерненко нібито написав твіт, де назвав теракт 11 вересня 2001 року «покаранням від Бога»

Пропагандисти в анонімних телеграм-каналах стверджують, що український волонтер та активіст Сергій Стерненко нібито написав твіт, що теракт 11 вересня 2001 року в США є «кармою» та «покаранням від Бога» за повільні поставки зброї до України. Мовляв, під час теракту загинуло менше людей, ніж зараз гине українців через затримки у постачанні озброєння зі США. Втім це - фейк.

Немає жодних підтверджених джерел або доказів, що Стерненко, інші українські волонтери чи офіційні особи робили подібні заяви. Цитата є повністю вигаданою і не відображає реальні погляди українського суспільства або держави. Фейк використовує трагічні події 11 вересня, які є дуже чутливими для багатьох людей, особливо у США. Його метою є розпалювання ворожнечі та створення уявлення, що українці нібито підтримують або виправдовують терористичні атаки. 

США є одним із головних міжнародних союзників України, надаючи значну фінансову, військову і дипломатичну допомогу. Попри складні процеси логістики, підтримка США та західних країн була і залишається важливою для оборони України проти російської агресії. Усі подібні фейки спрямовані на те, щоб посіяти недовіру і підважити співпрацю між Україною та її західними партнерами.

Українське суспільство засуджує будь-які терористичні дії, і подібні заяви є неприйнятними для українців, які самі потерпають від насильства і терору з боку російської агресії. Цей фейк навмисно створений для того, щоб розділити Україну та її міжнародних союзників.

Цей фейк є частиною ширшої інформаційної кампанії Росії, яка спрямована на дискредитацію українських військових і волонтерів та намагання представити їх у негативному світлі. 

Викриття Як естонська партія EKRE поширює проросійські наративи проти України

Естонська праворадикальна партія EKRE (Консервативна народна партія Естонії) не позиціонує себе як проросійська, проте в умовах російського вторгнення в Україну вона активно використовує наративи, які співзвучні з російською пропагандою. Це включає підтримку російських інтересів, зокрема щодо питання кордонів із Росією. EKRE, наприклад, визнала частину території, яка раніше належала Естонії, російською, що прямо відповідає інтересам Кремля. Про це пишуть дослідники Марі-Лііс Якобсон і Андрес Касекамп для European Center for Populism Studies.

Один із лідерів партії, Март Хелме, називає Росію «великою цивілізацією» з важливою глобальною роллю. Водночас партія намагається залучити підтримку російськомовної меншини в країні, використовуючи риторику про «традиційні цінності» та критикуючи естонський політичний істеблішмент. Ці наративи на руку Росії, оскільки сприяють розколу в естонському суспільстві та зменшенню підтримки України.

Особливо вигідним для Росії є підхід EKRE до енергетичної співпраці. Партія виступає за тісніші зв’язки з Росією в енергетичній сфері, що відображає інтереси російської економіки, особливо в контексті санкцій ЄС. EKRE також експлуатує економічні побоювання російськомовного населення на північному сході Естонії, яке працює в енергетичному секторі, підживлюючи страхи перед втратою робочих місць через санкції.

У своїй комунікації EKRE грає на різних настроях. Спілкуючись з російськомовною аудиторією, вони використовують антиукраїнські наративи, наприклад, звинувачуючи українських біженців у тому, що вони забирають робочі місця. З іншого боку, у зверненнях до естонської аудиторії, партія апелює до страхів перед «російською загрозою», наголошуючи на масовому припливі російськомовних іммігрантів.

EKRE також поширює конспірологічні теорії, що вигідно Росії. Вони стверджують, що українські біженці нібито сприяють русифікації естонських шкіл і становлять загрозу для естонської нації. Члени партії також підживлюють конспірологічні теорії про те, що уряд Естонії нібито приховує реальну кількість і наміри біженців, стверджуючи, що Естонія надає притулок українським чоловікам, яким заборонено виїжджати з України, і у такий спосіб послаблює позицію України у війні. У своїй промові в естонському парламенті 13 березня 2022 року Март Хельме заявив, що українські біженці нібито приносять інфекційні захворювання, такі як ВІЛ, і приїхали до Естонії “займатися проституцією”. Це підігрує російській пропаганді, яка прагне знизити міжнародну підтримку України.

Хоча офіційно EKRE засудила російське вторгнення і підтримала резолюції, що визнають Росію державою-терористом, їхні окремі заяви на кшталт закликів до «мирної угоди» без визнання відповідальності Росії за агресію свідчать про приховану симпатію до інтересів Кремля. Ці меседжі часто ретранслюють російські державні медіа, що свідчить про їхню вигідність для Росії.

До того ж, EKRE виступила проти законопроєкту, який забороняє демонстрацію символів міжнародних злочинів, включаючи російський символ «Z». На парламентських виборах 2023 року партія позиціонувала себе як захисника національних інтересів Естонії, протиставляючи їх допомозі Україні, що знову ж таки, грає на руку російській пропаганді, яка прагне ізолювати Україну на міжнародній арені.

Автор: Орест Сливенко,

Меседж Росія нібито повинна змінити свою ядерну доктрину для атак із ядерною зброєю на Україну

Російські пропагандисти використовують погрози застосування ядерної зброї у відповідь на будь-які удари по території Росії, щоб залякати Захід і стримати військову підтримку України. Вони закликають змінити ядерну доктрину Росії, щоб легітимізувати застосування ядерної зброї навіть проти неядерних атак, посилюючи риторику ескалації та намагаючись зняти з себе відповідальність за продовження війни.

Втім основна мета подібних заяв — змусити Захід і його союзників обмежити підтримку України та ускладнити передачу їй зброї, зокрема далекобійних ракет. Росія намагається створити враження, що будь-які удари по її території можуть призвести до глобальної катастрофи через застосування ядерної зброї, що у свою чергу, має деморалізувати не лише Україну, а й міжнародну спільноту.

Проте насправді використання ядерної зброї Росією проти неядерних ударів суперечить міжнародним нормам. Такі заяви також свідчать про те, що Москва прагне уникнути обговорення своєї відповідальності за агресію проти України і перебіг війни, намагаючись виправдати свої агресивні дії та загрози світовій безпеці.

Фейк У Копенгагені російські «партизани» нібито підпалили склад із допомогою для ЗСУ

Пропагандистські ресурси поширюють інформацію, що члени прокремлівського руху «Опір» підпалили склад волонтерської організації «Autukrania biler til Ukraine» в Копенгагені. Унаслідок пожежі нібито згоріли бронежилети, тепловізори, каски та транспорт, які волонтери планували передати ЗСУ.  

Як стверджують пропагандисти, розмір «Опору» стрімко зростає, що дозволяє його учасникам ефективно протистояти процесу наданню допомоги Україні. Ідеться нібито про десятки випадків знищення військової та гуманітарної допомоги, а також логістичних, інфраструктурних й інших об’єктів у Німеччині, Болгарії, Польщі та Молдові, тим чи іншим чином пов’язаних із війною в Україні. 

Проте ця новина — вигадка, пишуть у проєкті StopFake. Насамперед пропагандисти неправильно написали назву організації, склад якої нібито було знищено в результаті пожежі. «Auta Ukrainaa» (а не «Autukrania») та «Biler til Ukraine» — це дві різні організації. До того ж тільки друга з них справді базується в Данії. Обидві організації надають допомогу Україні — фінляндська «Auta Ukrainaa» переважно передає гуманітарні вантажі для військових і ВПО, а данська «Biler til Ukraine» забезпечує Збройні Сили України легковими та вантажними автомобілями.  

Журналісти StopFake також зв’язалися з представниками «Biler til Ukraine», і ті спростували новину про підпал. Інформація про пожежу на складі цієї організації не з’являлася й у жодних данських медіа. Зрештою, організація насправді діє не в Копенгагені, а в іншому місті Данії. 

Також, імовірно, інформація про діяльність так званого руху опору в Європі вигадана. У деяких випадках ідеться радше про саботаж з боку спецслужб Росії, а не якихось міфічних підпільників.  

Раніше ми документували російський фейк, мовляв, українці в Румунії знищили склад палива, який «використовували війська НАТО для ведення проксівійни в Україні».  

Маніпуляція США нібито затягують війну і саботують перемовини

Письменниця Кейтлін Джонстон у своїй публікації стверджує, що війна в Україні нібито триває через дії США та їх союзників, які навмисно затягують збройне протистояння, відмовляючись від можливості «легкого виходу». Вона стверджує, що війни можна було б легко уникнути або завершити ще на початкових етапах, але Захід, на її думку, навмисно продовжує підтримувати бойові дії, оскільки ця війна йому вигідна. Про це пише Центр протидії дезінформації при РНБО.

Ці заяви є класичною маніпуляцією, яка базується на кількох ключових пропагандистських прийомах і має на меті зміщення відповідальності за війну з Росії на Захід, зокрема на США. Основна маніпуляція полягає в тому, щоб перекласти відповідальність за конфлікт із Росії на Захід. Однак реальні факти чітко свідчать, що саме Росія розпочала агресію проти України в 2014 році. Російська армія порушила міжнародне право і суверенітет України, а тому несе повну відповідальність за ескалацію конфлікту та всі воєнні злочини, скоєні на тимчасово окупованих територіях.

Джонстон у своєму дописі свідомо ігнорує передісторію агресію, зокрема анексію Криму Росією у 2014 році та підтримку проросійських сепаратистів на сході України. Її твердження про «легкий вихід» абсолютно не враховують ролі Росії у розв'язанні цієї війни та її відмову від мирного врегулювання через дипломатію. Україна захищає власну незалежність, а не виконує роль «маріонетки» Заходу, як це подають у російській пропаганді.

Твердження про «легке завершення війни» — це спрощення реальної картини. Росія неодноразово ігнорувала можливості для дипломатичних рішень і мирних переговорів, висуваючи ультиматуми, які є неприйнятними для України. Водночас українська влада і міжнародні партнери постійно закликають до справедливого миру, який би поважав суверенітет України, але Росія продовжує агресивну політику і не демонструє реальної готовності до припинення війни на таких умовах.

Ця риторика спрямована на те, щоб викликати сумніви щодо моральної правоти дій США та їхніх союзників і підсилити антиамериканські настрої серед певних груп населення. Заяви Кейтлін Джонстон відображають ключові тези російської пропаганди про те, що війна в Україні є «проксі-конфліктом», у якому Україна нібито використовується як поле бою для протистояння між США та Росією. Це вигідно Москві для виправдання власної агресії та створення враження, що Україна не є самостійним суб’єктом міжнародної політики, а лише інструментом у руках Заходу. Це твердження цілковито ігнорує волю українського народу захищати свою незалежність.

Меседж «Найманці» ЗСУ нібито проявили надзвичайну жорстокість щодо жителів Курської області

Пропагандисти поширюють в анонімних телеграм-каналах інформацію, нібито підрозділи ЗСУ, до складу яких входять польські, французькі та американські «найманці», проявляють «надзвичайну жорстокість» щодо мирного населення в Курській області. Джерелом таких заяв називають невідомі «силові структури» Росії. 

Втім насправді на території Курської області, яка не підконтрольна Росії, немає жодних «силових структур», на які можна було б посилатися. Ці звинувачення мають лише одну мету — дегуманізувати українців в очах російської аудиторії. Про це повідомляє Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Багато іноземних журналістів з незалежних та впливових медіа вже побували на територіях, які контролює ЗСУ, і у своїх репортажах вони не підтвердили жодних звірств як щодо полонених росіян, так і щодо цивільного населення. Крім того, як повідомив речник ОТУ «Сіверськ» Вадим Мисник, саме Росія відмовилась надати гуманітарний коридор для евакуації цивільних з підконтрольних ЗСУ територій Курської області, що також спростовує заяви російської пропаганди.

Викриття Росіяни створюють несправжні сторінки Координаційного штабу

Росіяни створюють фальшиві сторінки Координаційного штабу для збору конфіденційної інформації. Про це повідомляє Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Зловмисники створюють так звані «двійники» офіційних ресурсів, обіцяючи українцям нібито «допомогу» в пошуку рідних, які опинилися у ворожому полоні, або «сприяння» в отриманні інформації про них. Ці фейкові сайти та сторінки створюються з метою ввести в оману громадян і змусити їх добровільно надавати свої персональні дані.

За даними Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, такі дії російської сторони мають на меті не лише збір інформації, але й більш небезпечні наслідки. Ворог прагне отримати доступ до приватних даних для подальшого шантажу та вербування українців, використовуючи вразливість родин військовополонених. Окрім цього, ворог може маніпулювати суспільними настроями, створюючи атмосферу страху та недовіри.

Мета цих шахрайських дій — дестабілізувати українське суспільство, використовуючи родини захисників для психологічного тиску. Ворог також може застосовувати отриману інформацію для загрози безпеці військовополонених і проведення розвідки щодо військових операцій.

Координаційний штаб нагадує: ніколи не надавайте свої особисті дані, номери телефонів, банківські рахунки або дані своїх близьких через неперевірені ресурси, а також сторонні додатки та анонімні джерела. Розголошення такої інформації на фальшивих сайтах може серйозно не тільки нашкодити українським військовополоненим, але й поставити під загрозу життя їхніх побратимів. Не дайте ворогу можливості маніпулювати вашими емоціями та використовувати вас у своїх цілях.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.