Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

11 Січня станом на 1052 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2625
Фейк
783
Маніпуляція
756
Меседж
543
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Бойовики ХАМАСу використовують зброю з Мукачева

10 жовтня у прокремлівських телеграм-каналах поширилась інформація про те, що в терористів ХАМАСу з’явилася зброя з України, яку надали їй західні партнери. Буцімто ще до чорноморської зернової угоди торгові судна вивезли з України частину озброєння через Ліван до Палестини. Мовляв, «після оприлюднення інформації в західних ЗМІ про український слід палестинської зброї у Мукачеві почалися масові чистки». Агітпроп наголошує, що було затримано чиновників, військових і дипломатів та назріває дипломатичний скандал. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери Центру стратегічних комунікацій. У Мукачівській міській раді справді проводився обшук, проте він був пов’язаний зі справою передання у приватну власність частини центрального спорткомплексу міста. Це офіційно підтвердили СБУ та НАБУ. Обшуки не пов’язані з передаванням західної зброї палестинському ісламістському руху ХАМАС.

Ба більше, «західні ЗМІ», на які посилається агітпроп, не писали про «мукачівський слід палестинської зброї». А ЦАХАЛ (Збройні сили Ізраїля) заявили, що все це «фабрикації та брехня».

Російські пропагандисти намагаються використовувати війну між Ізраїлем та ХАМАСом задля дискредитації України. Мовляв, українці перепродають на чорному ринку зброю, надану західними партнерами, і вона потрапляє до рук терористів. У такий спосіб агітпроп прагне зменшити допомогу Заходу. Раніше ми спростовували фейк про те, що Україна продає зброю ХАМАСу.

Викриття У соцмережах поширюють фейкову інформацію про виплати всім українцям у розмірі 6600 гривень

У соцмережах поширюють фейкову інформацію про одноразові виплати українцям у розмірі 6600 гривень. Нібито Верховна Рада України ухвалила закон №2708 - 267 «Про виплату грошової допомоги усім громадянам України».

На це звернули увагу фактчекери Центру протидії дезінформації. Насправді такого закону про виплати не існує і Верховна Рада його не ухвалювала. За цим стоять шахраї, які посилаються на Закон №2708 «Про працю», який має схожі цифри. Перейшовши за посиланням у поширеному повідомленні, людина потрапляє на сумнівний телеграм-канал або ж невідомий сайт, де намагаються випитати дані банківської картки.

Національна поліція України закликає не переходити за підозрілими посиланнями та не надавати даних своїх банківських карток і рахунків невідомим особам.

Маніпуляція На Львівщині ставлять блокпости, щоб видавати повістки

Анонімні телеграм-канали, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що на Львівщині ставлять блокпости нібито для «облав на чоловіків призовного віку». Буцімто якщо ця практика покаже позитивний результат, то такі блокпости встановлять і в інших регіонах. Це — маніпуляція.

Кейс дослідили фактчекери проєкту VoxCheck. Насправді про мобілізацію не йдеться, а блокпости почали встановлювати, аби посилити заходи безпеки. Усе це для того, щоб протидіяти можливому проникненню ворожих диверсійно-розвідувальних груп та полегшити роботу силам ППО. Про це повідомив перший заступник начальника Львівської ОВА Андрій Годик під час брифінгу 28 вересня.

У такий спосіб російський агітпроп намагається дискредитувати представників влади та посіяти паніку серед українців, бо, мовляв, на фронті не вистачає людей, а контрнаступ провалився. Раніше «Детектор медіа» розповідав про маніпуляцію, що Захід змушує Україну знизити призовний вік та «відправляти неповнолітніх у м’ясорубку».

Фейк Голова Національного банку України Андрій Пишний подав у відставку

У деяких українських медіа, а згодом в анонімних телеграм-каналах та російських ЗМІ, що транслюють прокремлівську риторику, поширили новину про те, що очільник Національного банку України Андрій Пишний нібито написав заяву про звільнення з посади голови НБУ «після погроз посольства США». Буцімто він це зробив під час Щорічних зборів МВФ та Світового банку, які проходять у Марокко, бо «розуміє, чим закінчиться для нього використання золото-валютних резервів за вимогою Офісу Президента». Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери Центру протидії дезінформації. Андрій Пишний не подавав у відставку. Ба більше, цей фейк він прокоментував на своїй фейсбук-сторінці та спростував інформацію, яку поширюють пропагандисти.

Російський агітпроп намагається дискредитувати українську владу та підірвати довіру українців до неї, а ще посіяти паніку щодо новини про відпускання курсу. Раніше ми спростовували фейк про те, що під час візиту до Нью-Йорку Олена Зеленська купила ювелірні прикраси на понад мільйон доларів.

Маніпуляція В Україні хочуть скасувати інвалідність, аби відправити якнайбільше людей на фронт

Російські медіа, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що в Україні нібито збираються «скасувати інвалідність», аби відправити більше людей на фронт. Як доказ агітпроп наводить пропозицію вилучити поняття «інвалід» із законодавства. Це — маніпуляція.

Кейс дослідили фактчекери проєкту StopFake. Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко справді заявив, що Міністерство охорони здоров'я підготувало законопроєкт, згідно з яким інвалідність пропонує замінити на оцінку втрати функціональності. Однак у цьому законопроєкті не йдеться про скасування «інвалідності» чи мобілізацію. Цю реформу обговорювали на початку жовтня під час брифінгу в Житомирі за підсумками Конгресу місцевих та регіональних рад при Президенті України.

Метою є відмова України від пострадянської моделі визначення інвалідності, яка надає людині лише «пільги та компенсації». А завданням держави має стати «повернення людини до економічного стану». При цьому пільги та виплати не мають бути скасовані. А самі зміни планують впроваджувати у 2025 році, що ще раз доводить, що реформа не пов’язана з мобілізацією.

У такий спосіб російський агітпроп намагається дискредитувати український уряд та посіяти паніку серед українців. Мовляв, контрнаступ провалився, людей на фронті не вистачає, отже влада прагне мобілізувати всіх, зокрема й людей з інвалідністю. Раніше ми розповідали про маніпуляцію, що в Україні створили бронежилети для вагітних жінок — їх збираються відправляти на фронт.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.