«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

07 Жовтня станом на 225 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

868
Фейк
291
Маніпуляція
224
Меседж
175
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 11 серпня

У випуску розповідаємо про те, як росіяни готують фейкове «розслідування» про Оленівку. Також спростовуємо пропагандистські наративи про те, що Захід «більше за Росію страждає» від санкцій, Європа «примусить» Київ піти на поступки Кремлю, а в Іспанії у центрі для біженців «заборонили» вивішувати українські прапори.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Меседж Росія не повинна дотримуватися Будапештського меморандуму, тому що НАТО бомбив Белград

З 2014 року Росія, порушивши власні зобов’язання перед Україною, що були виписані в Будапештському меморандумі 1994 року, на всі лади бреше про те, чому вона не мусить їх виконувати. Чергову брехню озвучив на Оглядовій конференції Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ) заступник голови російської делегації Андрій Білоусов. Він заявив, що звинувачення на адресу РФ у порушенні Будапештського меморандуму є «неспроможними», оскільки «опоненти Росії кілька разів зневажали фундаментальні норми міжнародного права, принципи ООН та ОБСЄ». Наприклад, «бомбили Белград» та визнали Косово.

Насправді в Будапештському меморандумі чітко виписані зобов’язання гарантів – Великої Британії, США та Росії – щодо України. Ось вони:

1. Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії та Сполучені Штати Америки підтверджують Україні свої зобов'язання згідно із принципами Завершального Акта ОБСЄ поважати незалежність і суверенітет та наявні кордони України.  

2. …підтверджують свої зобов'язання утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності  або ж  політичної незалежності України, і що жодна їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони або якимось іншим чином згідно зі Статутом Організації Об'єднаних Націй.  

3. …підтверджують Україні свої зобов'язання згідно з принципами  Завершального Акта ОБСЄ утримуватись від економічного тиску, спрямованого на те, щоб підкорити своїм власним інтересам здійснення Україною прав, притаманних її суверенітету, і у такий спосіб отримувати будь-які переваги.  

4. …підтверджують свої зобов'язання домагатися негайних дій з боку Ради Безпеки ООН з надання допомоги Україні як державі-учасниці Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, що не володіє ядерною зброєю, в разі, якщо Україна стане жертвою акту агресії або об'єктом погрози агресією з використанням ядерної зброї.

5. …підтверджують щодо України свої зобов'язання не застосовувати ядерну зброю проти будь-якої держави-учасника Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, що не володіє ядерною зброєю, крім випадку нападу на них самих, їхні території чи їхні підопічні території, їхні збройні сили або їхніх союзників з боку такої держави спільно або в союзі з державою, яка володіє ядерною зброєю.

Жоден з цих пунктів не має стосунку до того, що, як і де робили чи можуть зробити країни-підписанти в будь-якій іншій точці світу. Тому, звісно, заяви представників Росії щодо їхньої власної «невинуватості» - це чергова брехня. До того ж витримана в дусі «сам дурень». Більше про цей поширений формат російської пропаганди читайте тут.

Фейк СБУ готує каральну операцію проти лояльних до Росії громадян у Харкові

Російське Міністерство оборони повідомило, що СБУ начебто готує каральну операцію проти лояльних до Росії харків'ян. Цю операцію нібито планують як «зачистку міста від коректувальників артилерії та авіації». Також МО РФ опублікувало цілий список причин, з яких СБУ може затримувати громадян України. Наявність дзвінків та СМС на російські номери, листування в месенджерах із засудженням чинної української влади, підписки в соціальних мережах на російські канали, фото- або відеоматеріали, де зафіксовані результати обстрілів українських військових об’єктів, – все це може стати підставою для підозр з боку працівників СБУ. Російське оборонне відомство переконує, що особам, яких СБУ запідозрить у лояльності до Росії, як і їхнім рідним і близьким, загрожують тортури й загалом життя затриманих може раптово обірватися. Також МО РФ повідомляє, що подібні каральні операції вже відбулися в інших містах – Одесі, Миколаєві, Слов’янську, Сумах, Чернігові та у деяких інших населених пунктах.

Насправді не існує доказів того, що українські силові структури проводили будь-де каральні операції. Частина цього повідомлення МО РФ справляє враження опису звичайної роботи СБУ з виявлення колаборантів і справжніх коректувальників. Іншу частину цієї російської маніпуляції-«лякалки» можна розцінити як попередження власним агентам про те, що саме слід терміново видалити з телефонів, аби не бути розсекреченими, пише Харківський антикорупційний центр. Також це повідомлення може мати на меті посіяти паніку серед харків’ян, які, наприклад, підписані на місцеві пабліки, де регулярно публікують фото та відео «прильотів».

В Україні часто затримують коректувальників вогню, а також тих, хто передає росіянам інформацію про розташування і роботу ЗСУ. Але ні близькі, ані родичі засуджених за ці злочини осіб не виступали із заявами про протиправні дії щодо них. Власне злочинці теж не скаржилися на застосування до них сили чи на будь-які інші протиправні дії слідчих. Натомість справжні каральні операції проти мирного населення, зокрема щодо проукраїнськи налаштованих активістів і представників української влади, проводили та проводять російські військові. Українців викрадають, піддають тортурам, вбивають, вони масово зникають безвісти. На всіх російських блокпостах перевіряють мобільні телефони, листування, після чого людей відправляють до фільтраційних таборів.

Шляхом поширення свого повідомлення МО РФ може намагатися «прищепити» українцям думку, що «лояльних» до Росії громадян серед них багато. Але результати соціологічного дослідження Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), яке проводили 13-18 травня 2022 року, засвідчили, що абсолютна більшість (82%) українців, які залишаються жити навіть на окупованих після 24 лютого 2022 року територіях, негативно ставляться до Росії.

Фейк Захід рекомендував Офісу президента України не застосовувати заборонену зброю на Донбасі

Анонімні телеграм-канали, контрольовані російським ГРУ, як-от «Резидент» та «Легитимный», поширюють меседж про те, що начебто «західні інструктори» рекомендували Офісу президента України не застосовувати заборонені види зброї під час військових дій на Донбасі. У подібних повідомленнях дають й обґрунтування цієї «рекомендації»: мовляв, застосування протипіхотних «мін-пелюсток» у Донецьку «створює негативний образ ЗСУ» серед населення та дає підстави звинувачувати українську армію у скоєнні воєнних злочинів.

Повідомлення, що подається як інсайд з Офісу президента, має на меті переконати читачів у тому, що застосування «мін-пелюсток» ЗСУ – це доведений факт, і тепер ОПУ має розбиратися з наслідками цієї «стратегічної помилки». Тим часом жодного доказу, що українські військові використовували у Донецьку протипіхотні міни, немає, але це не заважає російській пропаганді постійно стверджувати протилежне.

Натомість є багато доказів, що саме російська армія порушує всі норми та закони ведення війни, регулярно використовуючи заборонену зброю. РФ робить це зараз, під час повномасштабної війни проти України, робила й раніше – в Грузії та Чечні. Україна також мала запаси протипіхотних мін. Однак після приєднання до Оттавського договору про заборону використання цього виду озброєння, наша країна систематично знищує свій арсенал таких мін. А Росія не підписала жодного документа з Оттавського договору і досі застосовує протипіхотні міни під час воєн, які веде.

Фейк Українці в даркнеті продають американські дрони Switchblade-300

Російські медіа активно поширюють новину, що киянин начебто продає в даркнеті два американські дрони Switchblade-300. Але це – черговий фейк.

Дослідники зі StopFake проаналізували зображення дронів, нібито виставлених на продаж, і з’ясували, що вони були збиті або пошкоджені у 2015 та 2016 роках в Сирії. Фото цих дронів взяли з коментарів під статтями на тих онлайн-ресурсах, які писали про війну в Сирії.

колаж StopFake

Такі фейкові оголошення про продаж зброї – частина дезінформації, що просуває російська пропаганда, аби переконати західних союзників України припинити постачання зброї. Основна теза такого роду дезінформації має зміст: зброя, яку постачає Захід Україні, не надходить на фронт, а продається та контрабандою повертається до Європи або скеровується до країн Близького Сходу просто в руки бойовиків терористичних угруповань. Ця дезінформація частково просочується навіть у солідні західні ЗМІ. Так, нещодавно канал CBS показав фільм «Озброюючи Україну», де стверджувалося, що більша частина зброї, яку постачає Захід, ЗСУ не отримують. Трансляція цієї стрічки спричинила скандал, після чого канал припинив покази фільму та перепросив, а зараз планує внести поправки до свого матеріалу.

Маніпуляція Європа примусить Київ піти на поступки Росії

Російські ЗМІ поширюють повідомлення про те, що ЄС начебто примусить Україну поступитися територіями та задовольнити вимоги Кремля, бо європейці, мовляв, зацікавлені у продовженні співробітництва з РФ та прагнуть миру. При цьому росЗМІ посилаються на статтю у виданні Foreign Policy, яка опублікована під авторством італійської дипломатки, ексзаступниці Жозепа Борелля Наталі Точчі.

Але це – маніпуляція, на яку звернув увагу StopFake. Точчі справді написала статтю зі своїми міркуваннями про те, чи зможе Путін розколоти єдність ЄС, скориставшись вимушеним затишшям на Донбасі, і чи вдасться йому переманити на свою сторону уряди деяких європейських країн. Щоб досягнути своїх цілей, президент РФ може використовувати один зі своїх улюблених методів – «газовий» шантаж, навіювання європейцям страху, що взимку вони замерзнуть без російського газу. Також, за припущенням італійської дипломатки, Путін може вдавати, що згоден припинити бойові дії задля добробуту європейських виборців. Точчі визнає, що ризики розколу позиції ЄС щодо підтримки України справді існують, і якщо такий розкол станеться, цим може скористатися Росія. Підсумовуючи свої міркування, Наталі Точчі дійшла висновку: будь-які перемовини з Путіним спричинять лише зростання кількості жертв та затягування війни в Україні

Російські медіа взяли з тексту Точчі окрему фразу, де вона описує бажаний для Путіна сценарій, і тепер поширюють цю цитату як доказ того, що позиція ЄС щодо війни в Україні начебто змінюється. Насправді росіяни від початку повномасштабного вторгнення в Україну вже неодноразово вдавалися до такої маніпуляції, вириваючи з контексту ту чи іншу фразу і використовуючи її так, як вигідно їм. Російські пропагандисти не втомлюються повторювати: ЄС скоро втомиться від війни в Україні, ЄС слабкий і йому бракує солідарності, європейцям не подобається платити високу ціну за енергоносії, тому вони «здадуть» Україну агресору. Але насправді поки що позиція ЄС залишається незмінною – європейці, як і українці, не хочуть коритися тирану Путіну.

Викриття Російські пропагандисти готують фейкове розслідування про Оленівку

Російські медіа поширюють інформацію про те, що начебто іноземний журналіст проводить «незалежне» розслідування загибелі українських військовополонених в Оленівці. Як пише російське видання Insider, на НТВ вже показали матеріал про «незалежного журналіста» Адріана Боке, який, мовляв, «один з небагатьох, що розповідає правду світові про Донбас». Його також представили як експерта з розслідувань воєнних злочинів.

Насправді Боке – не журналіст і не експерт. Він – колишній військовий, який ще за часів служби у французькій армії багато брехав. Про це писало французьке видання Libération. Під виглядом волонтера він навідався в Україну, коли росіяни розпочали повномасштабне вторгнення, а потім виїхав до Європи. Там Боке почав розповідати про те, що «Буча – це постановка», а себе видавав за свідка «злочинів нацистів з "Азову"».  Видання StopFake провело власне розслідування візиту Боке в Україну і з'ясувало: жодних свідчень «злочинів» він нікому не надав; в Бучі ніколи не був; українську та російську не розуміє, тому навряд чи міг зрозуміти, про що говорили його «приятелі з "Азову"». З якими він начебто потоваришував аж за два дні свого перебування у Львові.

Брехню цього «незалежного журналіста» неодноразово спростовували редакції різних видань, але російська пропаганда продовжує його використовувати. Цього разу Боке вже оголосив, що в нього є «докази», які нібито однозначно підтверджують, що по табору військовополонених в Оленівці вдарила саме українська ракета.  

Боке – це черговий приклад того, як працює російська пропаганда: вона постійно використовує начебто іноземних журналістів, аби поширити свої меседжі на західну аудиторію.

Над хронікою працюють Ірина Рябоштан, Гала Скляревська, Орест Сливенко, Ольга Жук, Вікторія Наместнік та Олександр Крумін. Координаторка — Ольга Білоусенко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.