«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.
26 Грудня станом на 1036 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:
2605
Фейк
776
Маніпуляція
755
Меседж
542
Викриття
Подкаст
Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 10 серпня
У випуску розбираємо фейки про те, що мешканців Запоріжжя "евакуюють", українці "перестали донатити" на армію, спецпідрозділ "Кракен" начебто "втратив" боєздатність, а також оглядаємо спроби пропагандистів вгамувати паніку серед росіян, наляканих вибухами на Новофедорівському аеродромі в окупованому Криму.
Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.
Фейк
В Іспанії у центрі для біженців заборонили використовувати українські прапори
Про це повідомили російські медіа, цю ж інформацію поширило у твіттері й посольство Росії в Іспанії. Нібито в одному із центрів для біженців українцям заборонили вивісити свій національний прапор. На підтвердження цієї новини опублікували фотографії, де зафіксовано, що на стіні будівлі поруч із центром для біженців хтось начебто намалював графіті з написом «жодних українських прапорів». Тим часом в українському інфопросторі ці повідомлення поширили проросійські телеграм-канали. Все це — фейк.
Опубліковані фотографії — черговий фотомонтаж. На цьому наголосили користувачі Twitter у коментарях під публікацією облікового запису російського посольства в Іспанії.
Користувачі Twitter геолокували місце на світлинах. Будівля на фотографії справді розташована в Бенальмадені, насправді це спортзал під назвою «EpicGym». 5 серпня власники залу засвідчили, що такого напису ніколи не було на стіні та надали відео з фасадом будівлі – на ньому немає жодного графіті. Аналіз фотографій, які поширюють в мережі, свідчить, що «графіті» змайстрували у фоторедакторі. Хтось намалював українофобський напис, використавши логотип спортзалу: скраю «графіті» можна помітити букву «Е», що відповідає першій літері в назві спортзалу «EpicGym». У соціальних мережах «EpicGym» опублікували повідомлення, в якому назвали ці фейки «огидними та неприйнятними», наголосивши, що інформація у Twitter-акаунті посольства Росії в Іспанії не відповідає дійсності. Власники спортзакладу також повідомили, що люди, причетні до їхнього бізнесу, не підтримують Росію у війні проти України.
Фактчекери StopFake проаналізували оприлюднені фотографії за допомогою інструмента для перевірки зображень Forensics. В результаті цього аналізу вони виявили, що на місці розташування графіті рівень стиснення не такий, як на решті фотозображення. Це може свідчити, що світлина була відредагована.
Це далеко не перша спроба пропагандистів дискредитувати та знецінити підтримку, яку іноземні громадяни надають українським біженцям. Нагадаємо, раніше пропагандисти поширювали фейки про те, що нібито українські біженці хочуть зробити українську другою державною мовою в Польщі. Був і фейк про українських жінок, які буцімто змушені надавати секс-послуги в Норвегії. Також росіяни поширювали фейк про те, що Великобританія через хаос, який українці влаштовують в аеропортах, запровадила штрафи в 5000 фунтів.
Меседж
Країни Європи, що намагаються «покарати» Росію, вже активно платять за це
Так сказав спікер російського президента Дмитро Пєсков. Мовляв, рано чи пізно ці країни запитають, чи все правильно робить Володимир Зеленський.
Насправді у відповідь на безпрецедентний і безпідставний воєнний напад Росії на Україну ЄС запровадив сім пакетів санкцій. Також Єврокомісія запропонувала продовжити всі чинні санкції до кінця січня 2023 року.
Як зазначив Жозеп Боррель, настільки швидка відмова від російських енергоносіїв створює серйозні труднощі для багатьох країн ЄС, зокрема для нормального функціонування цілих секторів економіки. Але це та ціна, яку, на думку політика, слід заплатити за захист демократії та міжнародного права, і ЄС вживає необхідних заходів, аби розв'язати ці проблеми, зберігаючи солідарність.
Пропагандисти ж намагаються переконати світ у тому, що санкції шкодять Заходу більше, ніж Росії, та використовують всі можливі важелі для шантажу Європи. Зокрема, Росія блокує постачання українського зерна на світовий ринок і постачання своїх енергоносіїв до Європи. Однак світ поступово позбувається залежності від Росії й все більше підтримує Україну. Тому санкції справді завдають режиму Путіна серйозних збитків, як би російський тиран та його прислужники не намагались це приховати та виправдати.
Маніпуляція
Санкції заважають «Газпрому» постачати більше газу до Європи
Про таке пишуть російські медіа та користувачі соцмереж. Мовляв, компанія не може гарантувати прокачування газу, зокрема в Німеччину, через санкції й «технічні проблеми» з турбіною Siemens. Тому Росія знімає з себе відповідальність за скорочення постачання газу до Європи. Нібито у всьому винні «недружня політика Заходу» та відсутність «технічного обслуговування» газопроводу, переконують росіяни. Це не так.
Насправді санкції не є причиною скорочення обсягів газу, який РФ постачає в ЄС, оскільки досі на неї так і не наклали газове ембарго. Немає перешкод й для повернення турбіни в Росію. Значне скорочення постачання відбувається з політичних причин.
Виконавчий директор «Siemens Energy» Джо Кезер певен, що Росія умисно прагне втягнути їхню компанію в конфлікт, оскільки навіть ремонт турбіни не може спричинити такого падіння обсягів газу, який РФ прокачує до Європи. Як пише StopFake, ще до початку ремонтних робіт постачання «блакитного палива» з Росії скоротилися на 40%.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц особисто оглянув турбіну і дійшов висновку, що жодних технічних причин для скорочення обсягів газу немає. Прессекретар Єврокомісії Ерік Мамер спростував інформацію про те, що санкції ЄС проти Росії перешкоджають постачанню турбіни для газопроводу «Північний потік». За словами Мамера, РФ використовує свої енергоресурси як важіль для шантажу Європи, реагуючи на її протидію вторгненню в Україну.
Раніше кремлівські пропагандисти стверджували, що Європа піде на поступки Росії, коли настануть холоди. Мовляв, якщо влада ЄС не припинить тиснути на РФ, буде погано всім. У такий спосіб пропагандисти намагаються примусити Україну та Захід грати за правилами Росії.
Маніпуляція
Українці перестали «скидатись» на армію
Такі повідомлення поширюють в анонімних телеграм-каналах. Мовляв, єдиним джерелом коштів для благодійних фондів залишилися «заробітчани», але й вони переказують мізерні суми. Ця інформація не відповідає дійсності.
У повідомленнях пропагандисти свідомо маніпулюють інформацією, яку неможливо перевірити та спростувати, якщо ви детально не вивчили дані фінансових звітів благодійних фондів. А цих звітів зазвичай немає у вільному доступі. Ще з 2014 року українські волонтери розповідають, що надходження коштів на їхні рахунки несистематичні, суми допомоги щомісяця різні. Обсяги пожертв залежать від багатьох обставин. Однак українці постійно допомагають армії через офіційні й особисті ініціативи.
Банки запровадили можливості автоматичного переказу кешбеку на рахунки ЗСУ, переказу через округлення залишку на платіжній картці та інші сервіси. Часто користувачі соціальних мереж до дня народження публікують реквізити волонтерських рахунків і просять своїх друзів та підписників замість особистого подарунка зробити переказ на будь-яку суму. Навіть діти долучаються до збирання коштів для ЗСУ, використовуючи свої таланти та вміння. Багато українців справді виїхали за кордон після початку повномасштабного вторгнення, але вони також долучаються до волонтерської роботи на підтримку ЗСУ. Загалом і великі волонтерські фонди («Фонд Сергія Притули», «Повернись живим», «Армія SOS» та інші), й окремі волонтери постійно звітують про те, як закрили ті чи інші потреби військових. Це свідчить, що українці не припиняють допомагати своїм захисникам і захисницям.
Про це пишуть росЗМІ з посиланням на представника Міністерства оборони РФ Ігоря Конашенкова. Мовляв, підрозділ зазнав значних втрат в особовому складі та загалом боєздатність. Нібито підрозділ намагалися поповнити шляхом мобілізації місцевих мешканців, але добровольців так і не знайшли. Це — неправда.
Як пише Харківський антикорупційний центр, спецпідрозділ «Кракен» справді оголосив про набір рекрутів у штурмову роту. За повідомленням начальника штабу «Кракена» Костянтина Немічева, протягом перших двох діб надійшло 800 анкет від охочих приєднатися до лав спецпідрозділу. Відбір відбуватиметься у кілька етапів, зокрема передбачені співбесіда та «курс молодого бійця». Після цього інструктори ухвалюватимуть остаточне рішення.
Фейк
У пенсіонерів майже немає шансів отримати фінансову допомогу від ООН
Подібні фейки поширюють в мережі. Мовляв, ООН допомагає насамперед молоді, а потім вже пенсіонерам. Нібито така допомога передбачена для пенсіонерів, які мають статус внутрішньо переміщених осіб. Буцімто допомогу пенсіонерам видає соцстрах в обласних центрах, куди літні люди з окупованих територій ніяк не дістануться, тож, виходить, і виплат не отримають. Такі повідомлення — неправда.
Таку інформацію поширюють у соцмережах та месенджерах. Ці повідомлення — неправда.
Секретар Запорізької міської ради Анатолій Куртєв поінформував, що зараз причин для масової евакуації містян немає. Днями міська влада справді розпочала інформаційну кампанію щодо роз’яснення правил поведінки населення під час надзвичайної ситуації, зокрема й під час евакуації. Однак, пояснює чиновник, це лише превентивні заходи, бо в умовах повномасштабної війни такі знання мають бути у кожного мешканця не тільки Запоріжжя, а й взагалі у всіх людей, які перебувають на території України. Куртєв закликав запоріжчан зберігати спокій та довіряти лише офіційним джерелам інформації, а не припущенням і чуткам у соцмережах.
Нещодавно також поширювали фейкові повідомлення про евакуацію мешканців Одещини. Місцева влада спростувала ці чутки.
У такий спосіб пропагандисти чинять емоційний тиск та умисно поширюють паніку серед жителів українських міст, намагаючись підірвати довіру до місцевої влади.
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.