Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

21 Листопада станом на 1001 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2543
Фейк
756
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 9 вересня

У випуску розбираємо фейки про те, як Польща "готується напасти" на Росію, під Херсоном воють "іспанські та італійські" танки Leopard, а також розповідаємо, як шахраї заманюють українців "виплатами від ООН".

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Викриття Russia Today — один з основних рупорів роспропаганди, посилює енергетичний шантаж Європи

З початком повномасштабного вторгнення меседжі про те, що Європа потерпатиме від браку енергоресурсів, набули особливого розмаху. У таких повідомленнях ідеться, що Європа грається з Росією і навіть не уявляє, яка криза чекає на європейців: зима зовсім скоро. Однак пропагандисти намагаються лишень залякувати європейців та просувати наратив про неспроможний Захід.

Як повідомляє Центр протидії дезінформації, канал RT international — основний рупор роспропаганди — розпочав дезінформаційну кампанію щодо наслідків імовірної енергетичної кризи для Європи. 

Активні учасники різноманітних шоу на RT international просувають меседжі про те, що США вбиває Європу, оскільки їм вигідна відмова європейців від російського газу. Також нібито Америка байдуже ставиться до проблем   Євросоюзу, а лише сфокусована на Україні. Це все підводить до одного наративу про те, що Європа не переживе цьогорічну зиму. 

Дезінформаційна кампанія спрямована на підрив авторитету України на міжнародній арені, ізолювавши її, а також на зменшення допомоги від країн-партнерок. 

Меседж Українські аграрії приречені на банкрутство

Такі тези поширюють пропагандистські канали, зокрема “РИА Новости”. У їхніх повідомленнях ідеться, що польські компанії організували закупівлю продукції аграріїв за зниженою ціною. У такий спосіб нібито Польща прирікає українські підприємства на банкрутство. Оскільки після того поляки прагнуть дешево купити активи компаній та українські землі. Однак це все брехня.

Як пояснюють фахівці проєкту Брехунець, цьогорічна жнивна кампанія справді складна. Через втрачений доступ до портів після повномасштабного вторгнення Росії, постраждали насамперед ті, хто вирощував зерно. Окрім того, втрачено частину посівів і на тимчасово окупованих територіях: спалено поля, знищено техніку.

Міністр аграрної політики і продовольсьтва України зазначив, що кейсів щодо банкрутства одиниці. 

Зараз, наприклад, запрацювали порти, і, якщо динаміка буде такою, як нині, то обсяги експорту будуть на рівні 4-4,5 млн т, цілком можливо, що у вересні розпочнуться перемовини між банками та виробниками про нові графіки погашення і кредитування.

Фейк Іноземці скуповують українські сільськогосподарські землі

Така новина шириться мережею. У повідомленні йдеться, що іноземці нібито без жодних проблем скуповують сільськогосподарські землі в Україні та вільно розпоряджаються ними. Мовляв, уся українська земля невдовзі не належатиме самим українцям. Проте це неправда.

Насправді згідно з українським законодавством іноземні громадяни не мають права купувати землю сільськогосподарського призначення в Україні. З 1992 по 2021 рік в Україні діяв мораторій на купівлю-продаж сільськогосподарських земель, навіть громадяни України не могли торгувати сільськогосподарськими угіддями.

Відповідно до чинного законодавства, купівля землі несільськогосподарського призначення для іноземців дозволяється лише за умови, що там міститься нерухомість (наприклад, будинок) і земля належить до селища міського типу.

Наразі сільськогосподарські угіддя в Україні можуть купувати лише фізичні особи, які є громадянами України, і не більше ніж 100 га. Теза про зворотне шириться, аби показати, що Україна підвладна Заходу і є маріонеткою в руках європейських чиновників: робить усе під диктування, готова віддати свої землі.

Маніпуляція Ціни на продукти у Великій Британії зросли у 8 разів

Ця теза шириться соціальними мережами, зокрема в грузинському сегменті Facebook. У повідомленнях ідеться, що нібито підвищення цін на газ, електроенергію — “газова інфляція” — також торкнулися й цін на харчі. До дописів такого змісту прикріплюють фотоколаж із завищеними цінами на продукти. Однак це — маніпуляція. 

За словами експертів проєкту Myth Detector, насправді ціни, показані на колажі, пропорційні збільшенню ціни на газ і свідчать, скільки коштували б ці продукти, якби їх ціни зростали з такою ж швидкістю, що й ціни на газ. Наприклад, пів літра пива коштує в середньому 3,95 фунта стерлінгів, а не 33,2 фунта стерлінгів, як це проілюстровано у колажі.

Раніше цей фотоколаж справді опублікував Daily Mail, хоча у ньому не зображено зростання цін на продукти та послуги. Автори послуговувалися наведеною вище логікою. Водночас блогер спотворив цей показник і назвав це ціною, «яка спричинена інфляцією газу». Пропагандисти поширюють ці меседжі, щоб показати як у Європі, яка ввела санкції проти Росії, усе погано. Вони прагнуть переконати, що санкції шкодять більше самій Європі, аніж Росії.

Маніпуляція Українцям по-новому оплачуватимуть роботу у вихідні

Мережею шириться новина, що згідно з видозміненим законом України передбачено подвійну зарплатню за роботу на вихідних. Мовляв, Трудовий Кодекс України оновлено й водночас оптимізовано механізм трудових відносин. Нібито повернено старі норми законодавства, що не діяли, а тепер кожен українець та українка отримуватимуть подвійну оплату, якщо працюватимуть на вихідних чи у святкові дні. Проте це — маніпуляція.

Як пояснюють фактчекери проєкту Брехунець, протягом останнього часу в Україні не ухвалювали жодних законів чи постанов щодо нових умов оплати праці робітників. Річ у тім, що на період воєнного стану деякі норми законодавства про працю тимчасово не діяли, а зараз їхню дію відновили. Норма ж про подвійну оплату за роботу у вихідний чи святковий день установлена давно. Відповідно до Кодексу законів про працю України, якщо працівник працював у свій вихідний день, у нього є вибір: або взяти відгул, або отримати оплату в подвійному розмірі. Оплата за роботу у вихідний день обчислюється як і робота у святкові та неробочі дні.

Фактчекери стверджують, що у такий спосіб автори каналів намагаються привернути увагу й збільшити активність та кількість коментарів під дописами. 

Фейк Італія передала Україні танки Leopard 2A4

Така новина шириться прокремлівськими телеграм-каналами. У повідомленнях ідеться, що на Херсонський напрямок перекинули ротний комплект італійських Leopard 2A4. Проте це неправда. Таких танків Італія та Україна не мають на озброєнні. 

Як повідомляють фактчекери StopFake, армія Італії озброєна іншими танками, а саме Ariete. Станом на вересень 2022 року Україна не отримувала танків Leopard від своїх партнерів. Водночас Німеччина не ухвалила рішення щодо початку виробництва цих танків для України. 

Пропагандисти постійно змінювали свою тезу щодо країни-постачальниці, оскільки на зміну уявним «італійським Leopard 2A4», а потім «італійським Leopard 2A6» на полі бою під Херсоном пропагандисти вивели «іспанські Leopard 2А4». Хоча це брехня також, тому що Іспанія вже давно не використовує їх — танки у жахливому становищі.

Поширюючи цю новину та постійно її видозмінюючи, пропагандисти прагнуть виправдати втрати та поразки, з якими армія ворога зіткнулася в умовах контрнаступу української армії на південному напрямку.

Викриття Шахраї заманюють українців виплатами від ООН

У соціальних мережах невідомі поширюють інформацію про те, що всі українці та українки можуть отримати допомогу у розмірі 8800 гривень на людину від ООН. Зокрема, як пишуть фактчекери проєкту Брехунець, мережею шириться скриншот повідомлення, на якому видно, що нібито людина отримала переказ від Всесвітньої продовольчої програми ООН. Людині нібито повідомляють, що вона отримала 8800 гривень. Шахраї переконують: абсолютно всі українці зможуть отримати допомогу. Проте, як пишуть фактчекери, автори розсилок вводять українців та українок в оману, адже не всі мешканці України можуть отримати таку допомогу. 

Так, програма ВПП від ООН, яка допомагає українцям в умовах війни, справді існує. Проте Мінсоцполітики України чітко визначає, хто саме може отримати таку допомогу. Зокрема, це внутрішньо переміщені особи.  Та й максимальна сума допомоги, яку можна отримати від ООН, на сім’ю становить 6660 гривень, аж ніяк не 8880.

Фактчекери пишуть, що метод таких розсилань вигідний адміністраторам спільнот у соцмережах, щоб збільшити активність та кількість коментарів у їхніх чатах та під дописами. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.