Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Грудня станом на 1032 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція Російські війська перегрупували з Балаклії та Ізюму на окуповану частину Донецької області

Міністерство оборони Росії запевнило, нібито російська армія не відступає з Харківщини, а здійснює перегрупування на окуповану частину Донецької області «для нарощування зусиль на Донецькому напрямку», щоб досягти мети спеціальної військової операції зі звільнення Донбасу.

Росіяни заявили, що під час цієї операції провели низку «відвертальних та демонстраційних заходів із позначенням реальних дій військ».

Таку заяву росіяни поширили, щоб не визнати, що це українська армія здійснила успішний наступ і звільнила понад 30 населених пунктів на Харківщині, а нібито вони самі вирішили протягом трьох діб згорнути та організовано перекинути війська на окупований Донбас. 

Викриття Росіян готують до фейкової «Бучі-2» на харківському напрямку

В анонімних прокремлівських телеграм-каналах почали працювати на випередження, запевняючи, нібито Україна запустить меседжі про те, що росіяни катували цивільних на окупованій Харківщині. Мовляв, влада України зробить все для того, щоб показати на весь світ масові вбивства мирного населення, і таким чином зупинить спад підтримки з боку західних країн.

Станом на 9 вересня Збройні сили України звільнили та взяли під контроль понад 30 населених пунктів у Харківській області. Наразі триває розмінування територій, після чого оголосять про втрати серед місцевих.

За словами начальника Слідчого управління поліції Харківщини Сергія Болвінова, у звільнених населених пунктах уже зафіксували перші факти звірств росіян. Зокрема, у селі Гракове на Чугуївщині, яке Збройні сили України звільнили у вересні після пів року окупації, поліція ексгумувала тіла двох немісцевих чоловіків, вбитих у березні. У них на тілі є вогнепальні поранення та сліди катувань.

«В цьому селі є ще два місця, їх оглянуть після розмінувань», — сказав Болвінов.

Нагадаємо, що у Кремлі не взяли на себе вину за різню у Бучі, де по району Бучі від рук російської армії загинуло 1137 осіб, безпосередньо у місті Буча – 461 людина. Замість цього російська пропаганда заявила, що всі матеріали з Бучі «не відповідають дійсності та мають провокативний характер» і вигадала понад десять фейків у стилі нібито росіяни «не вбивали» цивільних — це робота «української артилерії», що це «схоже на сплановану медіакампанію», що братські могили з тілами зробили Збройні сили України й що трупи на вулицях насправді не є трупами.

Фейк 60% британських заводів закриється через зростання цін на електроенергію, спровоковане антиросійськими санкціями.

Таку тезу поширюють російські ЗМІ з посиланням на дослідження, опубліковане на сайті Bloomberg.

Насправді у статті про те, як стрімке зростання рахунків на електроенергію вплине на підприємців у разі відсутності державної підтримки жодним словом не згадується, що криза спровокована антиросійськими санкціями.

Навпаки, авторка статті Джуліан Гарріс звертає увагу, що такий ризик є, шість із 10 британських виробників під загрозою занепаду через високі ціни на електроенергію.

У статті зазначають, що для уникнення кризи уряд має оголосити про ширший пакет підтримки. «Новому уряду потрібні надзвичайні дії», — сказав Стівен Фіпсон, головний виконавчий директор MakeUK.

Російські пропагандисти полюбляють знаходити міжнародні економічні статті, де йдеться про важкі часи для європейського бізнесу через високі рахунки на комунальні послуги та підводити до того, що цього б не було, якби не антиросійські санкції. Мовляв, від цих санкцій більше страждає Захід, ніж Росія, тому досить їх вводити, подружіться з Росією й отримаєте низькі рахунки на електроенергію та газ.

При тому у російських ЗМІ замовчують, що санкції проти Росії будуть зняті, якщо вона відступить з території України та не вбиватиме цивільне населення та знищувати міста і села.  

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.