Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

03 Січня станом на 1044 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2610
Фейк
777
Маніпуляція
756
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Китай, Казахстан та Індія нібито рекомендують своїм громадянам терміново покинути Харківську, Київську та Одеську області

У мережі поширюють інформацію, нібито Китай, Казахстан та Індія наполегливо рекомендували своїм громадянам терміново залишити Харківську, Київську та Одеську області. Однак це — неправда. 

Скриншот публікації в телеграмі, зроблений VoxCheck

Інформацію опрацювали фахівці з проєкту VoxCheck і зʼясували, що насправді посольства Китаю та Індії в Україні не публікували подібних рекомендацій. Посольство Індії востаннє рекомендувало громадянам покинути Україну ще в жовтні 2022 року. Посольство КНР не закликало громадян виїздити з України навіть напередодні повномасштабного вторгнення, але так само в жовтні 2022 року публікувало поради, як можна евакуюватися з України. Крім того, у державних ЗМІ Китаю восени 2022 року також лунали заклики до евакуації. У 2024 році на офіційних сайтах МЗС Індії та Китаю рекомендації евакуюватися з України не з’являлися. Зрештою, і в ЗМІ немає згадок про нещодавні заклики цих держав, нібито адресовані своїм громадянам, покинути Одеську, Київську та Харківську області.

Водночас наприкінці березня Посольство Республіки Казахстан в Україні справді рекомендувало громадянам своєї країни розглянути можливість залишити Одеську та Харківську області у зв’язку зі «зростанням напруженості та нестабільною безпековою ситуацією». Однак навіть тут відчутна різниця з фейковим повідомленням, адже рекомендація «розглянути можливість» залишити міста та «наполеглива рекомендація терміново» залишити міста ― це все ж різні речі. Також Посольство Республіки Казахстан в Україні закликало всіх громадян не ігнорувати повітряну тривогу та своєчасно проходити в укриття.

Поширюючи подібні фейки, пропагандисти намагаються посіяти паніку в різних регіонах України. Раніше ми спростовували інформацію, що Україна нібито оголосила депортацію жителів Харкова, готуючи його до оборони.

Фейк Воєнний стан в Україні нібито не скасують навіть після завершення війни

У мережі поширюють «заяву» нібито керівника Офісу Президента Андрія Єрмака, яку він буцімто зробив в інтерв’ю виданню Politico: «Ми думаємо, що навіть після закінчення війни не можна скасовувати воєнний стан. Хоча б кілька років. Українці залишаться і будуть відбудовувати країну. До того ж наші люди вже звикли жити при закритих кордонах та інших обмеженнях — для них це більше не проблема».

Скриншот публікації у фейсбуці, зроблений VoxCheck

Однак це — фейк, зʼясували фахівці з проєкту VoxCheck. Андрій Єрмак не давав подібних коментарів жодному з українських або міжнародних видань, зокрема Politico. На жодній зі сторінок видання Politico в соціальних мережах, а також на сайті медіа не публікували актуальних інтерв’ю з Єрмаком. Деякі користувачі посилаються на українського блогера Юрія Романенка, але він уже видалив відповідний допис і повідомив, що інформація була неправдивою.

6 лютого 2024 року Верховна Рада проголосувала за продовження дії воєнного стану в країні ще на 90 діб. При цьому воєнний стан може завершитися у двох випадках: або після закінчення строку, на який його встановили, або за рішенням президента за умови відсутності загрози нападу чи небезпеки в Україні. Раніше ми спростовували інформацію, буцімто львів’яни вийшли на масовий мітинг проти Андрія Єрмака в березні 2024 року. Насправді ж тоді росіяни використали старе відео та замінили аудіодоріжку в ньому.

Викриття Невідомі від імені очільника Полтавської ОВА розсилають фейкові листи

Голова Полтавської обласної військової адміністрації Філіп Пронін повідомив, що шахраї від його імені розсилають фейкові листи з проханням про фінансову допомогу для ЗСУ. Про це пишуть у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП. 

Проте Полтавська ОВА не надсилала жодних таких листів. Зловмисники спекулюють на темі підтримки українських військових. Пронін закликав усіх, хто отримує подібні листи, звертатися до правоохоронців.

Скриншот з офіційної сторінки Філіпа Проніна в телеграмі

Фейк У Києві нібито зʼявилися «плакати з простроченим Зеленським»

Київ нібито масово заповнюється «плакатами» із зображенням Президента України Володимира Зеленського й написом «прострочений». Відео з таким контентом і трьома фото поширюють у проросійських телеграм-каналах і в соцмережі X (колишній Twitter).

Проте це – фейк, пишуть у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП. Роздруківки, найімовірніше, зробив сам автор фото- й відеоматеріалу спеціально для створення політичного «контенту». Крім того, постановне відео створене невідомо де й коли, подається як ознака «масового невдоволення киян» відсутністю виборів в умовах війни. Це перебільшення, так само як і називати роздруківки аркушів A4 «плакатами».

Цей випадок дезінформації є частиною спецоперації Кремля під назвою «Майдан-3» з дестабілізації суспільно-політичного ладу в Україні. Одним з її складників є спекуляції на темі «нелегітимності» Зеленського. Водночас жодна українська політична сила не ставить під сумнів повноваження глави держави. Раніше ми спростовували інформацію, що Зеленський нібито готується виїхати до США за наказом Вашингтона до 31 березня 2024 року, тобто після того, як він начебто стане нелегітимним, однак цього не сталося.

Фейк Дружина загиблого військового ЗСУ нібито має сплатити 227 тисяч гривень за його екіпірування

Проросійські телеграм-канали поширюють відео, на якому буцімто дружина загиблого воїна ЗСУ показує рахунок за екіпірування на суму 227 115 грн, який вона нібито має сплатити. Відповідний «документ» начебто підписав військовий комісар Канівського об'єднаного міського військового комісаріату В. М. Орел.

Насправді ця інформація не відповідає дійсності, повідомляють у Центрі протидії дезінформації при РНБО. Так званий «рахунок за екіпірування» є підробкою російських пропагандистів. Перше, на що слід звернути увагу, це що сьогодні в Україні замість військових комісаріатів діють Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП). На цьому часто «ловляться» пропагандисти. Крім того, сам «документ» містить і граматичні помилки, притаманні для росіян під час створення своїх фейків.

Загалом подібні фейки поширюються з метою дискредитації військового керівництва та створення негативного образу українських захисників. Раніше ми спростовували інформацію, що в приватному листуванні дружини військових нібито розповідають про те, як командування ЗСУ приховує великі втрати та не виплачує кошти родинам загиблих.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.