Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

14 Листопада станом на 994 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2528
Фейк
751
Маніпуляція
735
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція Працівники ТЦК нібито вбили студента зі Львова, а потім його тіло викинули в Тису

Пропагандистські джерела поширюють інформацію, нібито представники ТЦК викрали та жорстоко побили 20-річного львівського студента Олександра Гашевського, який приїхав на відпочинок у Карпати. Як стверджують пропагандисти, після побиття хлопцю не надали необхідної медичної допомоги, натомість його почали возити по ТЦК в Івано-Франківській області, щоб «оформити справу». Згодом тіло нібито Олександра Гашевського знайшли в річці Тиса. У такий спосіб працівники ТЦК нібито вирішили прикрити вбивство та зробити з хлопця втікача.

Скриншот із пропагандистського телеграм-каналу

Насправді інформацією про зникнення 20-річного Олександра Гашевського під час відпочинку в Карпатах зманіпулювали. 17 липня 2024 року на березі річки Тиса угорські прикордонники виявили тіло чоловіка, у кишені якого знайшли студентський квиток на ім'я Гашевського Олександра. Однак наразі все ще триває ідентифікація тіла. Вже 18 липня у Львові правоохоронці відкрили відповідне кримінальне провадження. 

Батько Олександра Микола Гашевський припускає, що сина могли затримати представники ТЦК. Однак жодних доказів цього немає. Речник Закарпатського ОТЦК та СП Сергій Гудак у коментарі Суспільному повідомив, що інформацію про Олександра Гашевського перевірили в базах і такої особи в територіальних центрах комплектування області не було. 

Також Суспільне звернулося по коментар до пресофіцера Івано-Франківського територіального центру комплектування та соціальної підтримки Дмитра Бойканюка. Він відповів: «Військовослужбовці Верховинського ТЦК не зупиняли, не висаджували та не перевіряли цю особу (Олександра Гашевського. — Ред.). Його ніхто там не бачив і не знає. Він не перебував у Верховинському ТЦК». Речниця Мукачівського прикордонного загону Леся Федорова додала, що прикордонники також не затримували Олександра Гашевського.

Досі тривають офіційні слідчі дії та розшук Олександра Гашевського, а його батьки очікують на результати ДНК-експертизи. Батьки 20-річного хлопця також їздили в Угорщину на процедуру впізнання, проте їм не вдалося ідентифікувати тіло. 

Отже, інформація про жорстоке побиття та вбивство представниками ТЦК Олександра Гашевського не має реальних доказів. Пропагандисти зманіпулювали окремим інцидентом і намагаються представити його як тенденцію, викрививши обставини подій.

Фейк Псевдовидання Database Italia опублікувало матеріал про купівлю родиною Зеленських виноробного маєтку англійського музиканта Стінга

Російські телеграм-канали з посиланням на матеріал італійського видання Database Italia повідомляють, що сімʼя Зеленських придбала виноробний маєток в англійського співака Стінга. У тексті зазначають, що відповідну угоду уклали ще 28 червня 2024 року, а вартість майна становить близько 60-75 млн євро. Ба більше, за словами видання, дані про цю угоду публікували в податковому реєстрі нерухомості Італії.

Утім, ця інформація є фейковою, пишуть у Центрі протидії дезінформації РНБО. Сайт Database Italia, який став першоджерелом фейку, у 2021 році потрапив до рейтингу вебресурсів, що поширюють дезінформацію італійською мовою. Це псевдовидання публікувало низку фейків щодо України, зокрема про «американські біолабораторії». Зрештою, «новини» з Database Italia неодноразово спростовували італійські фактчекери. 

Цей фейк поширюють у межах масштабної дезінформаційної кампанії Росії з дискредитації Президента України Володимира Зеленського та першої леді України Олени Зеленської

Раніше ми фіксували подібні фейки росіян. Зокрема, про придбання Оленою Зеленською автомобіля Bugatti Tourbillon за 4,5 млн євро, а також про купівлю Володимиром Зеленським одного з найбільших казино-готелів у Європі, приблизна ціна якого становила 150 млн фунтів стерлінгів.

Фейк У Сумську область нібито прибули «чорні трансплантологи»

Прокремлівські медіа, посилаючись на так зване «миколаївське підпілля», поширюють інформацію про появу в Сумській області «чорних трансплантологів». За словами пропагандистів, ті прибули із Заходу та їздять на іноземних медичних автомобілях. 

Скриншот ЦПД

Насправді ця інформація не відповідає дійсності. Про це пишуть у Центрі протидії дезінформації при РНБО. Цей фейк є частиною російської кампанії щодо процвітання в Україні «чорної трансплантології». ЦПД робив велике дослідження на цю тему, де детально описував подібні російські вкиди. 

Інформаційну кампанію про «чорну трансплантологію» росіяни ведуть ще з 2014 року. Для цього вони продукують фейкові сюжети, документи, статті й новини. Мета ― дискредитувати військово-політичне керівництво України та створити негативний імідж держави в очах міжнародної спільноти.

Раніше ми фіксували схожі фейки. Наприклад, про «створення загонів донорів із українських військових» чи про те, що «в Україні дітей продають на органи».

Фейк Росіянка пише, що в Туреччині на одній із вулиць стоїть табличка з написом «Україна ― це не держава»

Пропагандистський телеграм-канал у своїй рубриці «#нам_пишут» поширив повідомлення від читачки. Жінка надіслала фото таблички, що містить напис «Україна ― це не держава». За її словами, вона зробила цей знімок під час відпустки в Туреччині.

Скриншот ЦПД

Проте Центр протидії дезінформації при РНБО, верифікувавши цю інформацію в Міністерстві закордонних справ України, повідомив, що це ― черговий фейк. 

Додатково проаналізувавши зображення за допомогою інструмента FotoForensics, у зоні таблички ми виявили очевидний світлий фрагмент. Так, імовірно, напис на табличці був штучно накладений. 

Аналіз фото методом ELA (error level analysis – аналіз рівня помилок)

У Центрі додають, що подібні вкиди можуть використовувати, щоб створити напругу між Україною та іншими державами. Зрештою, пропагандисти прагнуть ослабити українську позицію як на внутрішньому, так і на зовнішньому рівнях і підживити свій наратив про «країну 404».

Фейк Проросійські джерела стверджують, що українці в Румунії знищили склад палива

На західну авдиторію пропагандисти поширюють інформацію, що українські партизани в місті Брагадіру (Румунія) підпалили паливний склад, який «використовували війська НАТО для ведення проксівійни в Україні». Українці зробили це нібито для того, щоб показати свій протест проти смертей їхніх співвітчизників в інтересах НАТО. Як «доказ», що такий інцидент справді трапився, пропагандисти додали відео пожежі. Зі свого боку влада Румунії нібито офіційно повідомила про цей інцидент, але його причиною назвала коротке замикання.

Джерело: INFORADAR

Однак пропагандисти відверто брешуть ― українці не підпалювали склад палива. Про це повідомляють у Центрі протидії дезінформації при РНБО, посилаючись на Міністерство національної оборони Румунії, яке й спростувало інформацію про пожежу. 

Відео пожежі, яке поширюють проросійські джерела, не має стосунку до Брагадіру чи до жодного іншого міста Румунії. Також румунська влада не повідомляла про факт підпалу на жодному зі складів палива на території країни. Зрештою, про подібний інцидент не інформували й румунські медіа. 

Цей фейк поширюють в інфопросторі країн Європи, зокрема Румунії, щоб зманіпулювати громадською думкою, підірвати довіру до України, а також проілюструвати уявну загрозу з боку українських біженців або партизан.

Раніше ми фіксували російську маніпуляцію, мовляв, українські партизани спалили завод із виробництва дронів у Львові.

Автор: Віталій Михайлів,
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.